R, 9.12.2022

POSTIMEHE OSTUKORV ⟩ Toidukorvi hinnaerinevus küünib paarikümne euroni

Milline kauplusekett hindadega kõige vähem trikitab?
Merike Lees
, majandusajakirjanik
Toidukorvi hinnaerinevus küünib paarikümne euroni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Poes kaupu ostukorvi ladudes tuleb nende eest maksta rohkem kui e-poest tellides.
Poes kaupu ostukorvi ladudes tuleb nende eest maksta rohkem kui e-poest tellides. Foto: Mihkel Maripuu
  • E-poodide hinnad on väga kõikuvad.
  • Soodsa hinnaga kaubad saavad ruttu otsa.
  • Kõige vähem hinnaga mängimist on Rimis.

Postimehe ostukorvi hinnavahe kaupluste lõikes käriseb iga kuuga järjest laiemaks: nüüd tuleb kalleimas poes maksta sama kauba eest pea paarkümmend eurot rohkem kui odavaima müüja juures. Hinnad e-poes ja tavapoes erinevad oluliselt.

Ehkki osa jaekaupmehi väidab, et nende e- ja tavapoe hindadel ei ole mingit vahet, võtsime seekord ette mõlemad, nii e- kui ka tavapoodide hinnad, et seda kontrollida. E-poodides olid enamasti odavamad või palju odavamad hinnad. Mõne e-poe puhul torkas silma oluline hinnatõus võrreldes eelmise hinnavõrdlusega kolm nädalat tagasi. Kui tavaliselt oleme teinud hinnavõrdlust kuu esimestel päevadel, siis seekord tegime seda kuu viimastel päevadel. Sel võib olla otsene mõju tulemusele, sest kaupmehed ei saanud hindu selleks ajaks korrigeerida.

 

E-poe hinnad liiguvad üles-alla. Kuu alguses tehtud hinnavõrdluses ilmnesid suured erinevused Selveri e- ja tavapoe hindades: e-poe hinnad kerkisid pärast ostukorvi ilmumist mõne päeva jooksul. Üleeilne hinnavõrdlus Selveri poe ja e-poe hindades näitas samasugust vahet: ise poodi minnes tuli ostjal sama kauba eest maksta üle viie euro rohkem kui e-poest tellides. Muidugi lisandub e-poes kauba kohaletoimetamise teenustasu, kuid Selveri varasemad kinnitused hindade samasuse kohta ei leidnud tõestust.

Ka Prisma pärispoes tuleb maksta söögi eest rohkem: hinnavahe e-poes müüdavate samade või samaväärsete kaupadega oli üle 2,5 euro. Rimi poes ja e-poes on hinnavahe ligi 1,5 eurot.

Ehkki Maxima on öelnud, et neil pole mingit sidet Barbora e-poega ja nende hindade võrdlus on kohatu, on nende kahe kaupleja sortimendis suured kattuvused ja tarbija saab sama või samalaadse kauba Barborast enam kui kahe euro võrra soodsamalt.

Hinnatõusu juhib e-Prisma. Võrreldes kuu algusega on e-poodidest kõige suurema hinnatõusu läbi teinud Prisma e-pood, kus ostukorvi hind on kasvanud pea kuus eurot. E-Selveri ostukorv on kallinenud 1,32 eurot. Teiste e-poodide ostukorvid on aga odavnenud või püsinud muutumatuna. Kõigist jaekettidest torkab Rimi silma oma stabiilsusega – nende e-poe ostukorv on 47 sendi võrra odavnenud. Barbora ostukorv on aga odavnenud 6,2 euro võrra. Seda ei saa siiski pidada sisuliseks odavnemiseks, sest eelmise ostukorvi koostamise ajal olid Barbora e-poes odavamad kaubad otsa saanud ja arvesse läksid hinnalt järgmised kaubad.

Mädanenud tomatid Grossi toidupoes kergitasid Grossi ostukorvi hinda ja kallutasid valiku kallima toote poole. FOTO:
Mädanenud tomatid Grossi toidupoes kergitasid Grossi ostukorvi hinda ja kallutasid valiku kallima toote poole. FOTO: Foto: Erakogu

Lidl on tavapoodidest soodsaim. Füüsilistest poodidest pakub soodsaimat ostukorvi Lidl, talle järgnevad väikeste hinnavahedega Prisma ja Maxima. Lidlis tuli Postimehe ostukorvi eest välja käia 58,8 eurot, Prismas 59,73 ja Maximas 61,96 eurot. Võrreldes kuu alguse ostukorviga oli hinnatõus Lidlis 1,5 eurot.

Coopi ja Grossi poes olid hinnad märgatavalt tõusnud: esimeses oli ostukorv kallinenud üle seitsme euro ja teises ligi kuus eurot. Olulist rolli selle hinna kujunemisel mängib kaupluste varustatus. Kui letid on tühjad ja odavam kaup on otsas, ei saa seda ka ostukorvi lisada. Samuti ei saa korvi panna riiulil olevat riknenud kaupa.

Soodsaima hinnaga köögiviljad ning kuivained, leib, sai ja kohv tulid seekord Prisma e-poest. Lidlis on kõige soodsam valik piimatooteid. Liha, munad ja õli saab kõige odavamalt Barbora e-poest.

Kalleim toit on Selveris. Seekordses hinnavõrdluses kujunes kalleimaks Selveri ostukorv. Vahe odavaima, Lidli ostukorviga on 14,6 eurot. Kui võrrelda Selveri tavapoe hindu e-Prisma hinnaga, on vahe veelgi suurem ehk üle 16 euro. Seega on võimalik odavaima kaupleja juurest saada sama raha eest põhimõtteliselt kolmandiku võrra rohkem toidukaupa.

Märksõnad
Tagasi üles