N, 8.12.2022

Wise’i aktsia on teinud võimsa tõusu

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Wise’i aktsia on teinud võimsa tõusu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Wise on Eesti idusektori suurim tööandja.
Wise on Eesti idusektori suurim tööandja. Foto: Andre M. Chang
  • Wise’i 15-kuine börsiajalugu on kulgenud nagu Ameerika mäed.
  • Juuni lõpust on aktsia hind tõusnud enam kui kaks korda.
  • Kolm investeerimispanka soovitavad aktsiat hoida, üks müüa.

Pärast Wise’i esimese börsiaasta suurt pettumust on ettevõttesse uskujatel ja selle aktsiatesse investeerijatel põhjust taas rõõmustada, sest aktsia hind on juuni lõpust, mil väärtpaberi hind langes rekordmadalale, kerkinud enam kui kaks korda.

Kristo Käärmanni ja Taavet Hinrikuse asutatud Wise’i veidi vähem kui 15 kuud kestnud börsiajalugu on olnud kui Ameerika mäed. Kaheksa Suurbritannia naelase aktsiahinnaga börsidebüüdi järel kallines väärtpaber paari kuuga 11,5 naelani ehk 43 protsenti.

Seejärel toimus pööre ning alates läinud aasta lõpust pöördus Wise’i aktsiaid soetanud investorite õnn täielikult.

Muudkui langes

Esimesed tõsisemad tagasilöögid algasid ja investorite umbusk Wise’i tuleviku suhtes tekkis eelmise aasta oktoobri lõpus, kui Hinrikus müüs kümme miljonit aktsiat hinnaga 8,15 naela väärtpaber, mis tegi tehingu koguväärtuseks 81,5 miljonit naela ehk 97,8 miljonit eurot.

Umbusku ei tekitanud mitte üksnes asjaolu, et küllaltki suurest osalusest (pea kümnendiku) müüs ettevõtte kaasasutaja, kes pealegi oli siis veel nõukogu esimees. Umbusku tekitas asjaolu, et Hinrikus müüs aktsiad neli protsenti odavamalt, kui oli väärtpaberi eelmise päeva sulgemishind.

Ehkki mõni päev varem oli Wise teatanud küllaltki headest kvartalitulemusest, langes aktsia hind Hinrikuse müügiuudise peale viis protsenti.

Seejärel said teatavaks tegevjuht ja suurima osaniku Käärmanni maksuprobleemid, mille tulemusena langes aktsia hind selle aasta juuni lõpuks alla kolme naela. Wise’i börsiajaloo esimeseks aastapäevaks oli aktsia hind langenud börsile mineku hinnaga võrreldes pea 40 ja tipuga võrreldes koguni 70 protsenti.

Kiire tõus

Seejärel toimus investorite järsk meelemuutus ning aktsia hind hakkas kiiresti tõusma. Vähem kui kolme kuuga on Wise’i aktsia hind kerkinud enam kui kaks korda.

Aktsia hinnaralli põhjuseks on viimaste kvartalite majandustulemused. Alanud finantsaasta esimese kvartali (Wise’i finantsaasta lõpeb 31. märtsil) majandustulemused näitasid ettevõtte kiire kasvu jätkumist. Kvartalis kasvas aktiivsete eraklientide arv 37 protsenti, 4,7 miljoni kliendini. Kokku on Wise’il viis miljonit aktiivset klienti.

Tehingute maht kasvas eelmises kvartalis 49 protsenti, 24,4 miljardi naelani (22 miljardi euroni), käive 51 protsenti, 186 miljoni naelani (167 miljoni euroni).

Wise’i aktsia on noteeritud Londoni börsil, aga samal ajal loeme uudistest naela kursi langemise kohta aastakümnete madalaimale tasemele. Tõsi, uudised kehtivad naela kursi kohta dollari, mitte euro suhtes.

Euro suhtes on Wise’i aktsia hind kerkinud enam-vähem sama palju, sest dollari suhtes on nõrgenenud ka euro. Tõsi, mõnevõrra on nael nõrgenenud ka euro suhtes, aga seda üsna marginaalselt.

Ehkki suured investeerimismajad (kolm) soovitavad Wise’i aktsiat hoida ning Citigroup müüa, siis investeerimiskommuun Seeking Alpha möönab, et tegemist on väga riskantse investeeringuga, aga siiski soovitab väärtpaberit osta, ja seda enam kui kümne aasta perspektiivis. Ühe aasta hinnasiht on 8,3 naela (10 eurot).

Investeerimisportaalis toodud analüüsi hinnangul on kõige suurem risk, et käibe kasv hakkab aeglustuma, kuna ettevõte peab olema tugev erinevates toodetes, aga konkurendid võivad hakata sööma teisejärguliste, kuid suurema marginaaliga toodete tulusid. Ettevõte on keskendunud kuluefektiivseimate toodete loomisele ning lisaväärtust loovad suurema marginaaliga lisatooted.

Analüütikute hinnangul on suur risk ka asjaolu, et tegemist on üsna noore majandusharuga, kus muutused võivad tulla väga kiiresti.

Wise’i eraisikute äri on mõnevõrra küpsem, aga ärisegment on uuem ja kasvupotentsiaal suurem.

Otsingutes populaarne

Briti maaklerfirma CMC Market värskes uuringus uuriti, milliseid Euroopa online-pangandusettevõtteid otsitakse Google’i otsingumootori kaudu kõige rohkem. Selgus, et Wise on Revoluti, mis on samuti Briti finantstehnoloogiaettevõte, järel teine.

Tegelikult on vahe kahe ettevõtte vahel pea olematu. Kui Revolut on kolme enim guugeldatud finantstehnoloogiaettevõtte hulgas 43 riigis, siis Wise 42 riigis. Kolmandal kohal asuv Saksamaa internetipank N26 jääb juba kaugele maha (18 riigis) ja teised on veel vähem otsitavad.

Wise on kõige otsitavam finantstehnoloogiaettevõte üheksas riigis uuritud 48st, teiste hulgas muidugi Eestis, aga ka Norras, Türgis ja Ukrainas. Otsitavate hulgas teisel kohal on Wise 18 riigis, teiste hulgas Ungaris, Kreekas ja Portugalis, ning kolmandal kohal viies riigis.

Märksõnad
Tagasi üles