N, 8.12.2022

Marek Strandberg ⟩ Gaasipokker Läänemerel paljastab patoloogilise valemängija

Marek Strandberg
, teaduse- ja tehnikatoimetuse juhataja
Gaasipokker Läänemerel paljastab patoloogilise valemängija
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Marek Strandberg
Marek Strandberg Foto: Mihkel Maripuu
  • Putin kasutab Joe Bideni kunagist ähvardust ettekäändena
  • Venemaal on vahendeid, et korraldada mere all terroritegusid
  • Toimunud jaburused ei jää selle sõja ajal viimasteks

Mõned vast mäletavad president Joe Bideni veebruarikuist ähvardust, et neil on vahendeid Nord Stream 2 seisma panekuks. See oli veel enne Venemaa sissetungi Ukrainasse. Loomulikult mäletab seda ka diktaator Putin. Nüüd on Venemaa teada andnud, et kutsub Nord Streami plahvatuste asjus kokku ÜRO Julgeolekunõukogu. No muidugi: vaadake, see seal lombi taga lubas, ja näete, mis tegi. Mulle jääb mulje, et see Vene khaan on pigem nagu liftitäie rahva hulgas kõhutuult lasknu, kes esimesena küsib: «Kes peeretas?»

Poleks ju esimene kord. Malaisia reisilennukiga, mille venelased alla tulistasid, toimus samasugune silmamoondusetendus. On toimunud kogu ajaloo vältel ja neid etendusi näeme ka edaspidi. Sõjapidamine ei ole Venemaa jaoks muutunud – jätkuvalt on sõjas ja armastuses kõik lubatud Ja sõdida nad armastavad.

Käima on lükatud suur sotsiaalne eksperiment, kas informatsiooni vabam liikumine võiks venelaste arusaama mingilgi moel väärata. Pigem kaldun nende leeri, kes arvavad, et seal suurt lootust pole. Osalt ju vigastas Venemaa ka iseend ja ainus, mida selline maruline enesepuremine äärmisel juhul tõestab, on, et nad on tahet täis ka teisi pureda. Ilmselt oleks kohatu jätta oma vara – muud olulised taristud – sellise laamendamise peale tähelepanuta.

Norra on juba oma puurtornid ja neist maani vonklevad torujuhtmed armee kontrolli alla võtnud. Venemaal on nii allvee- kui pealveeaparaate, mis osalt mõeldud teadustöödeks, aga need teevad ka mitmesuguseid muid töid. Korraldavad näiteks riiklikult soositud diversiooni- ja terroritegusid.

Kui selle taga on Venemaa, ja kes veel võiks olla, siis ei maksa loota, et toimunud jaburused jäävad viimasteks etendusteks.

Ja see poleks esimene kord. 2015. aastal leidsid Ameerika Ühendriikide võimud vastvalminud «uurimislaeva» Jantar askeldamas Kuuba lähedal Quantanamo lahes, mille põhjast kulgevad USA olulised sidekaablid. Veel aasta tagasi askeldas seesama, oma kõhus kahte allveerobotit peitev moodne alus Läänemere kandis.

Meie lootus on, et tänaseks juba neljas kohas avastatud lekke ümbrust piisavalt uuritaks, et pinnale tuua asjakohased asitõendid. Kui selle taga on Venemaa, ja kes veel võiks olla, siis ei maksa loota, et toimunud jaburused jäävad viimasteks etendusteks. Need ilmselt jätkuvad. Õnneks on enamik mängijaid gaasipokkeri laua tagant juba lahkunud või seavad end minekule. Tõsi, meil pole aimugi, mida teeb edaspidi omaaegsest denatsifitseerimiskavast välja jäänud Itaalia ja selle pigem Putini-sõbralik juhtkond. Loodetavasti mõistab uues kontekstis patoloogilise valemängija olemust veidi paremini.

Märksõnad
Tagasi üles