R, 9.12.2022

Ministeerium uurib muinsuskaitseameti juhi lähetuskulusid

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Ministeerium uurib muinsuskaitseameti juhi lähetuskulusid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Muinsuskaitseameti peadirekotr Liisa Pakosta.
Muinsuskaitseameti peadirekotr Liisa Pakosta. Foto: Marko Saarm
  • Ministeerium ei kiirusta uurimistulemusi avaldama.
  • Liisa Pakosta nõudis ise lähetuste korra uuendamist.
  • Küsimärgi all on 557 eurot ööbimiskulusid.

Kultuuriministeeriumi sisekontroll uuris muinsuskaitseameti tänavu juulis ametisse asunud juhi Liisa Pakosta lähetuskulusid, tulemustest lubati rääkida uuel nädalal.

Ministeeriumi kommunikatsiooninõunik Liisa-Johanna Lukk selgitas, et ministeerium on palunud Pakostalt selgitusi lähetuste eelarve kasutamise kohta. «Kuna küsimused ei saanud ammendavaid vastuseid, alustas siseauditi osakond kontrollitoiminguid. Kontrolli käigus hinnati, kas lähetustega seotud dokumendid on korrektselt vormistatud, kas on järgitud õigusaktide nõudeid ja ameti sisemisi regulatsioone ning kas riigi raha on kasutatud säästlikult ja sihtotstarbeliselt,» ütles Lukk.

Pakosta sõnul kontrollis ministeerium, kas tema juuli ning augusti siselähetuste kulud olid optimaalsed. «Kui ma läksin muinsuskaitseametisse tööle, siis esitasin muudatuste programmi ja konkursikomisjon valis selle kõige paremaks. Selle programmi käivitamiseks lubasin esimese asjana pikalt ja põhjalikult rääkida kõikide meie ameti inimestega,» ütles Pakosta Postimehele.

Muinsuskaitseametil on 14 maakondlikku kontorit ning nende kõigi külastamine oli üsna keeruline logistiline ülesanne, mille lahendamiseks ei saanud abi ei ametist ega ministeeriumist.

«Korraldasin seda ise kõikide muude tööde kõrvalt. Kokku olin siselähetustel umbes poolteist kuud ja kui olin juba Tallinnast välja sõitnud, kohtusin ka omavalitsusjuhtide, ekspertide, mälestiste omanikega. Olid väga intensiivsed ja pikad tööpäevad,» rääkis Pakosta.

Muinsuskaitseameti juhile pole ette nähtud ei ametiautot ega autojuhti, nii et Eesti teise otsa lähetusele sõites pidi peadirektor ise roolis olema. Et tööpäevade pikkust sõiduaja võrra optimeerida, tegi Pakosta mõnikord nii, et sõitis juba eelmisel õhtul kohale ning ööbis külastatavas maakonnas, et saaks järgmisel päeval kohe varahommikul tööd alustada.

Selliste kulutuste otstarbekuse tõttu saadetigi peadirektorile sisekontroll kaela. Iroonia peitub selles, et muinsuskaitseametisse tööle asudes leidis Pakosta ise, et ameti lähetustes käimise kord vajaks ülevaatamist ja selleks tuleks väljastpoolt audit tellida. See olnuks tema sõnul ühekordne suurem töö ning siseauditi osakond hakkaski selleks rahastust otsima.

Sisekontrolli töö tulemusena avastati küsitavaid lähetuskulusid 557 euro ulatuses. «Need puudutavad ööbimisi vastu esmaspäeva või laupäeva. Kui ministeerium leiab, et need summad on liiga suured, siis olen valmis lähetuste aruandeid vastavalt korrigeerima,» kinnitas Pakosta.

Sisekontroll on nüüd oma toimingud lõpetanud ja ministeerium soovib enne tulemuste avalikustamist Pakostaga kohtuda. «Kohtumine leiab aset uuel nädalal, siis anname ka täpsemad selgitused, kuidas edasi liigume,» lubas Lukk. 

Märksõnad
Tagasi üles