R, 9.12.2022

Helena Tulve müsteerium avanes ja sulgus Veneetsias

Andres Herkel
, arvamustoimetaja
Helena Tulve müsteerium avanes ja sulgus Veneetsias
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti muusika suur hetk: müsteerium avanes ja sulgus Veneetsias, kui Helena ­Tulve suurteos «Visiones» Veneetsia binaalil ettekandmisele tuli.
Eesti muusika suur hetk: müsteerium avanes ja sulgus Veneetsias, kui Helena ­Tulve suurteos «Visiones» Veneetsia binaalil ettekandmisele tuli. Foto: Marco Giugliarelli

Kuidas teil praegu läheb?

Rõõmsalt ja üsnagi tegusalt.

Mis teid kõige rohkem ärritab?

Enesekesksus, pealiskaudsus, mõtlematus ja rumalus.

Mis teid kõige rohkem rõõmustab?

Armsad lahked inimesed, looduse imelisus, valguse müsteerium.

Ajalooline isik, kellega soovisite kohtuda?

Ma pole kindel, et sooviksin just mõne ajaloolise isikuga kohtuda, aga pigem tahaks ma erinevaid aegu, ajastuid ja neis elanud inimesi nähtamatuna jälgida, tajuda neid muutusi ja erinevusi, mis inimese elu mõõtkavast välja jäävad. Unustame ju nii ruttu ja paljust ei teagi midagi, helid ja lõhnad kaovad ja neist ei jää mingit märki. Erilise huviga tahaksin saada aimu sellest, kes olid ja kuidas elasid minu enda esivanemad.

Kelleks te tahtsite lapsena saada?

Metsavahiks. Üks minu onudest töötas metsaülemana ja iga kord oli tal rääkida erilisi lugusid kohtumistest loomade-lindudega, salajastest üksildastest metsikutest paikadest looduses.

Mida sõbrad teile ette heidavad?

Raske öelda, võib-olla seda, et ma töötan liiga palju viimasel ajal.

Mis on teie tugevaim külg?

Võib-olla soov näha laiemat ja kihilisemat pilti ning püüd hoida rasketes olukordades jalad maas.

Kui teil on nädala jagu vaba aega ja palju raha, mida te teeksite?

Nädal pole seiklusteks kuigi pikk aeg, aga minu kujutluses oleks põnev matk või lihtsalt viibimine mõnes ligipääsmatumas paigas nagu Alaskal või siis Amazonase jõel, aga sobiks ka mõni lähedasem rada, mida ma veel ei tunne.

Mis on teie kirg?

Maailm pakub mulle huvi: näiteks genealoogia, eriti oma esivanemate ja sugulusliinide vaatlemine, see kuidagi aitab tajuda inimelude kulgemist läbi sajandite. Igasugused kaardid on väga võluvad: ajaloolised, kosmilised, imaginaarsed või ka satelliidipildid maailma kõige kaugematest piirkondadest ja maastikest. Käigud ja olemised looduses, kunst, inimesed – elu kõikvõimalikud mustrid.

Harjumus, millest soovite loobuda?

Tegema hakkamisega venitamine, asendustegevused.

Harjumus, mida sooviksite endale?

Võtta iga päev rohkem teadlikku aega, et iseendasse vaadata.

Millal te unistate?

Mulle tundub, et otseselt ma ei unistagi, pigem kujutlen ja vaatlen seda, mida ma otseselt ei näe, ning elan seda elu, mis ongi nagu unistus või unenägu – salapärane, ootamatu, sageli mõistetamatu – ning üritan rohkem näha, tajuda ja taibata.

Missugusena näete Eesti ja eesti kultuuri tulevikku?

Siin ehk olekski ruum helesiniseks unistuseks, aga sisemine tunnetus ütleb midagi muud. Elu on pidevas muutumises ja meil pole aimugi pikkadest protsessidest, mille tuultes me tegutseme. Kõik kaob, miski ei tule tagasi ega jää selliseks, nagu ta oli. Ei ole see kuidagi teisiti ka Eesti ja eesti kultuuriga.

Kuidas Venemaa sõda Ukrainas on teid inimesena muutnud?

Elu põhitõde, et ainult üks asi on siin maailmas kindel – see, et miski pole kindel –, on saanud karmi kinnitust. Tajun tasakaalu ülimat haprust ja seda, et kui teatud hulk inimesi selle nimel igapäevaselt väga teadlikult ei pinguta, siis hakkabki kõik kiiresti murenema ja kaos võtab võimust.

Näen selgemalt, kui mugav ja mugavustest sõltuv meie elu on ning kui väga on vaja igas hetkes harjutada loobumist.

Kui kaua sõda ja Putini Venemaa meie elu veel mõjutab?

Kaua, väga kaua. See teadvustamatuse energia tuleb kuskilt kaugelt ja ei kao niipea.

Mida te soovite oma elus veel saavutada?

Kui antakse, siis tahaksin veel harjutada armastusega teenimist.

Märksõnad
Tagasi üles