R, 9.12.2022

Rovanperä erakordne triumf motiveerib Tänakut jätkama

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Rovanperä erakordne triumf motiveerib Tänakut jätkama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ott Tänak (paremal) ja Kalle Rovanperä Uus-Meremaa ralli poodiumimöllus. .
Ott Tänak (paremal) ja Kalle Rovanperä Uus-Meremaa ralli poodiumimöllus. . Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Kalle Rovanperä tähistas 1. oktoobril 22. sünnipäeva. Järgmisel päeval sai temast Uus-Meremaa ralli võitja ja ühtlasi läbi aegade noorim maailmameister. Pika puuga!

Enamike tippsõitjate kõrval vanuse poolest alles poisiohtu soomlane ladus triumfile vundamendi hooaja esimese poolega. Seitsmest esimesest etapist võitis ta viis ning oli seejärel teine. Viimased kuud tõid veidi ärevust, sest varasemalt raudkindlalt esinenud Rovanperä kihutas nii Belgias kui ka Kreekas teelt välja. Ott Tänakul tekkis teoreetiline võimalus, aga...

Uus-Meremaal tõestas üliandekas Rovanperä oma taset, teenides tiitli auga välja.

Vihmatants tõi edu

Jah, alguses oli värskel tšempionil veidi õnne, sest tänu sajule kahanes rajapuhastaja roll minimaalseks. Samas tuli vihm kasuks ka tema ainsale tiitlikonkurendile Tänakule. Olude poolest püsiti võrdsel pulgal.

Kalle Rovanperä.
Kalle Rovanperä. Foto: Nikos Katikis/Dppi

Esimese täispika päeva neljandana lõpetanud Rovanperä tegi juba reedel väikestviisi vihmatantsu. «Naudin väga vihmas sõitmist ning lähen kindlasti laupäeval aega tagasi võitma,» hoiatas ta, jäädes tol momendil teist kohta hoidnud Tänakust maha 2,2 sekundiga.

Meest sõnast! Rovanperä edestas kogu laupäeva jooksul stabiilselt põhikonkurente, võitis oodatud vihmasajus kindlalt päeva viimased kolm kiiruskatset ning tõusis turvaliselt liidriks. 2,2-sekundiline kaotus Tänaku vastu õnnestus viie katsega – 10. tühistati Gus Greensmithi avarii tõttu – keerata 46,4-sekundiliseks eduks. Kahe rivaali vahele mahtus veel Sebastien Ogier (+29,0).

Tõsi, Tänak oli taas hädas Hyundai i20ga. Suure osa nädalavahetusest tekitas probleeme ülekanne, mis lõi eriliselt välja rasketes oludes: «Meil lihtsalt pole piisavalt kiirust,» tõdes ta.

Nagu oleme sel hooajal harjunud, tekkis ka Uus-Meremaal probleeme Ott Tänaku autoga.
Nagu oleme sel hooajal harjunud, tekkis ka Uus-Meremaal probleeme Ott Tänaku autoga. Foto: Nikos Katikis/Dppi/Scanpix

Elu ei teinud kergemaks ka tiimi apsud hübriidajamiga – liigse energia kasutamine kahel korral tõi Tänakule kokku 15 sekundit ajakaristust. Samas eksimuse eest sai 5 sekundit trahvi ka Ronvaperä.

Ralli eel oli valem lihtne: Rovanperä pidi MM-tiitli kindlustamiseks edestama Tänakut vähemalt kaheksa, võidu korral seitsme punktiga. Esikoht annab 25, teine 18 ja kolmas 15 silma. Lisaks püsisid laual punktikatse üks kuni viis silma.

Kindlalt lõpuni välja

Pärast võimsat laupäeva oli juba suur enamus rallimaailmast veendunud, et noore soomlase triumfi pole võimalik väärata. «Jutt mingist võitlusest pole väga tõele vastanud, sest Kalle lõi juba hooaja alguses kõik kiirelt nokauti. Ta on olnud tõsiselt muljet avaldav,» tunnustas isegi Tänak konkurenti.

Eale vaatamata väga küpse suhtumisega Rovanperä püsis ise kahe jalaga maal. «Keskendun ralli võitmisele. See on peamine eesmärk,» kinnitas ta viimase päeva eel, et vara on veel tiitlist mõelda.

Ärevaks tegelikult ei läinudki. Rovanperä alustas pühapäeva katsevõiduga ning püsis pidevalt Tänakuga sarnases tempos. Vankumatult hoidis kohta ka Ogier. Punktikatseks jäi soomlasel kolmesilmaline puhver, ent ta ei jätnud midagi juhuse hooleks ja võitis meie mehe ees ka viimase katse.

Uus-Meremaa ralli

1. Kalle Rovanperä (Toyota) 02:28.01,4

2. Sebastien Ogier (Toyota) +34,6

3. Ott Tänak (Hyundai) +48,5

4. Thierry Neuville (Hyundai) +1.58,8

5. Oliver Solberg (Hyundai) +3.55,3

Rovanperä triumf on fenomenaalne. Enne teda oli noorim maailmameister 27 hooaega tagasi 27 aasta ja 109 päeva vanuselt Colin McRae. Alla 30-aastaseid tšempioneid on kokku vaid seitse.

«See on päris suur kergendus,» kirjeldas värske tšempion üle keha värisedes esimest emotsiooni. «Suurim tänu läheb tiimile. Nemad tegid tänavu autost töökindla ja kiire raketi. Isegi pärast tagasilööke usuti meisse. Nad toetasid meid, et saaksime olla parimad.»

Isalt Harrilt tugeva kallistuse saanud Ronvaperä tänas ka sponsoreid, sõpru ja lähedasi. «Tänu neile hakkasingi ralliga tegelema,» rõõmustas läbi aegade noorim maailmameister, kellele luges kaarti Jonne Halttunen.

Kalle Rovanperä lõpetas Uus-Meremaa ralli stiiliselt – maksimumpunktidega.
Kalle Rovanperä lõpetas Uus-Meremaa ralli stiiliselt – maksimumpunktidega. Foto: JOHN COWPLAND/APF/Scanpix

Lisaks pani Rovanperä punkti soomlaste pikale ootusele. Meie põhjanaabrite viimane MM-tiitel pärines 2002. aastast, mil karika tõstis pea kohale Marcus Grönholm. Pärast seda jäi mitmel – kokku üheksal – puhul teiseks nii Grönholm, Mikko Hirvonen kui ka Jari-Matti Latavala.

Tänak vaatab tulevikku

«Pole küsimustki – ta on tänavu teinud suurepärast tööd. Ta rebis juba hooaja alguses edukalt eest. Sellel poisil on juba korralik ajalugu ja teda ootab suur tulevik,» kiitis Tänak värsket meistrit juba viimase võistluspäeva eel. «Aga muidugi ei taha ma sellega leppida, nii et loodetavasti suudame tulevatel hooaegadel end tagasi tippu võidelda. Aga tänavu on Rovanperä teinud kindlasti hiilgava aasta.»

Võistluse eel viitas Tänak, et ta peab tõsiselt mõtlema, kas tuleval hooajal üldse karjääri jätkata. See avaldus annab aga lootust, et 2019. aasta maailmameister ei riputa kiivrit varna.

MM-sarja üldseis (11/13)

Individuaalne:

1. Kalle Rovanperä (Toyota) 237

2. Ott Tänak (Hyundai) 173

3. Thierry Neuville (Hyundai) 144

4. Elfyn Evans (Toyota) 116

5. Takamoto Katsuta (Toyota) 100

Võistkondlik:

1. Toyota 455

2. Hyundai 374

3. M-Sport 224

Ta võttis tänavuse kaotuse aumehelikult vastu. «See oli kaugel heast nädalavahetusest,» sõnas Tänak otseülekandes veel mõned minutid enne seda, kui Ronvaperä oli viimaseks katseks rajalegi saanud.

Ott Tänak.
Ott Tänak. Foto: DUFOUR FABIEN/Hyundai Motorsport / Fabien Dufour

«Igal juhul tegid Toyota ja Kalle väga tugeva nädalavahetuse. Nad tegid meile ausalt ja otse ära, selles pole küsimustki. Loodetavasti läheb Kallel kõik hästi. Tahaks õnnitleda ka Harrit, kes on saanud isana hiilgavalt hakkama ning kasvatanud üles sellise lapse. Tema peaks samuti olema väga uhke.»

Tänavune MM-sari jätkub 20.-23. oktoobrini Kataloonia ralliga. Hooajale tõmmatakse joon alla novembri teisel nädalalõpul Jaapanis.

Märksõnad
Tagasi üles