R, 9.12.2022

Venelased suure algustähega

Vahur Laiapea
, filmirežissöör, -produtsent ja -operaator
Venelased suure algustähega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Olga, võitlejanimega Simba, oma BMP ehk jalaväe lahingumasina ees. Olga oli ka roodukomandöri asetäitja.
Olga, võitlejanimega Simba, oma BMP ehk jalaväe lahingumasina ees. Olga oli ka roodukomandöri asetäitja. Foto: личный архив
  • Sergei oli venelane, kelle hüüdnimi oli Venelane.
  • Olga, hüüdnimega Simba, oli Tšeljabinskis sündinud venelanna, kes tuli Ukrainat kaitsma.
  • Loos said kokku kaks igavesti noort inimest, kes päriselt kunagi ei kohtunud. Venelane ja Simba.

Palun aidake leida Venelase surnukeha. Olukord järgmine: Harkivi suund on praegu üliraskes olukorras. Selles piirkonnas on palju surnukehasid. Palju maad on mineeritud. Otsida on raske: surnukeha võib olla morgis, keldris, mineeritud hoones, võib olla maetud, võib olla tänaval või isegi asuda väljaspool Harkivi piirkonda. Sergei tapeti 6. septembril Spivavivka küla lähedal Izjumi piirkonnas. Ta oli 35, tema vasakul jalal oli alates põlvest protees. Rinna peal kaks tätoveeringut. Seljas OUNi vorm. Ilmselt langes kuuli läbi. Kui kellelgi on infot, kus tema surnukeha võib olla – kirjutage.

See on osa sotsiaalmeedias levitatavast otsingust. Elavat ei otsita. Info, et Sergei on «Last 200», saadi Harkivis olnud Vene vägedelt. «Last 200» tähendab surma – inimest, kelle surnukeha on vaja leida, hukkumispaigast ära viia ja maha matta. «Last 300» tähendab ellujäänut. Haavatut.

Sergei surnukeha otsimise kuulutus.
Sergei surnukeha otsimise kuulutus. Foto: Erakogu

Kohtusin Sergeiga maikuus Žõtomiri kandis. Seal valmistus rindele minekuks Ukraina vabatahtlike pataljon OUN – Ukraina Rahvuslaste Organisatsioon. Sergei oli venelane, kelle hüüdnimi oli Venelane. Venemaal elava ja Vene maailma toetava emaga ta ei suhelnud. Sergei võitles Ukraina eest alates 2014. aastast. Kaotas siis jala. Kui algas suur sõda, tuli ta teenistusse tagasi. Hukkus 6. septembril.

Viimane foto Sergeist.
Viimane foto Sergeist. Foto: Erakogu

Abi toomine

Oleme Palmse kandi meeste Lennart Bergströmi ja Tarmo Vahersaluga jõudnud peale üheksat tundi piiril Volodõmõr-Volõnskisse. Need mehed on Ukrainasse abi toonud mitmeid kordi. Tuua on lihtne – suhteliselt. Ööpäeva jagu sõitu ja piiril passimist. Aga Lennart on teinud tohutu töö selle abi hankimiseks. Kinkinud Ukraina võitlejatele ära oma Nissani maasturi, mis praegu Hersoni kandi soodes luurajaid läbi laugaste veab.

Mina olen siin nendega teist korda. Eelmine kord käisime juulis. Kirjutasin tookord Bohdanast, kellel rindel oleva isa kohta mitu nädalat mingit infot ei olnud. Ja kunagi hiljem ka sellest, et Bohdana isa on elus.

Bohdana. Ta isa on elus ja terve. 
Bohdana. Ta isa on elus ja terve. Foto: Vahur Laiapea
Ruvim, Bohdana ja Mõkola.
Ruvim, Bohdana ja Mõkola. Foto: Vahur Laiapea
Mõkola. Bohdana isa. 
Mõkola. Bohdana isa. Foto: Vahur Laiapea

Kohtume Bohdana, tema mehe Ruvimi ja isa Mõkolaga. Mõkola on saanud oma rindel olevast väeosast paar nädalat puhkust. Lepime kokku, et tagasiteel Harkivist kohtume uuesti ja räägime pikemalt. Sellest, kus ta oli ja mida läbi elas nende viieteistkümne päeva jooksul, kui lähedased tema kohta midagi ei teadnud.

Bohdana on just rääkinud isa võitluskaaslasest Olgast, kes nädal aega tagasi surma sai. Kui Mõkolalt Olja kohta küsin, valguvad tema silmad pisaraid täis. Paarkümmend sekundit kogub ta ennast ja hakkab siis rääkima.

Olga.
Olga. Foto: Erakogu
Olga Smirnova.
Olga Smirnova. Foto: Erakogu

Lõvikuninganna

Olja on Olga Simonova, kes jääb alatiseks 34-aastaseks. Ta oli Tšeljabinskis sündinud venelanna, kelle sügav õiglustunne tõi 2014. aastal Ukrainasse – Ukrainat venelaste eest kaitsma. Tema Venemaal elav ema teadis, et tütar elab ja töötab Poolas.

2017. aastal loobus Olga Venemaa kodakondsusest ja sai Ukraina kodanikuks. Õppis vabalt rääkima ukraina keelt. Nüüd, suure sõja ajal, oli ta BMP (Боевая Mашина Пехоты – jalaväe lahingumasin) komandör. Seersant. BMP meeskonda kuulub kaksteist inimest, peale masinas olevate kaheksa masina taga liikuvat jalaväelast. Lisaks BMP meeskonna juhtimisele oli Olga roodukomandöri asetäitja. See tähendab, et roodukomandöri ära olles juhtis ta enam kui sajast võitlejast koosnevat üksust.

BMPd juhtides Olga hukkus. Masin sõitis miinile. Masinas olnud kaaslased jäid ellu – eri raskusastmega haavadega. Nendest sai «Last 300». Olgast «Last 200». Plahvatus rebis ära Olga jalad. Ameeriklasest meedik püüdis teda päästa, aga see ei olnud võimalik. Hukkumisele eelnenud päeval oli Olga rääkinud oma Venemaal elava emaga. Küllap sellest, kuidas tal Poolas läheb, milline ilm ja elu seal on.

Olga maeti Kiievisse. Tema Ukraina lipuga kaetud kirstul oli mänguloom – lõvikuningas Simba, tegelane Disney animafilmist. Simba oli Olga pseudonüüm – võitlejanimi.

Olga matused Kõivis. Kirstul on Simba. 
Olga matused Kõivis. Kirstul on Simba. Foto: Erakogu

Mõkolal on aeg lahkuda. Meil samuti. Laadime maha Lennarti muretsetud võimsa generaatori. Kakssada kilo generaatorit jõuab varsti Ukraina võitlejateni. Bohdana ja Ruvim viivad selle kohale.

Minu tänases loos said kokku kaks venelast, kes päriselus omavahel vaevalt kunagi kohtunud on. Kaks noort inimest, kes nooreks jäävadki – Sergei ja Olga. Venelane ja Simba. Venelased suure algustähega.

Märksõnad
Tagasi üles