R, 9.12.2022

Tuhanded kliendid loobuvad universaalteenusest

Tuhanded kliendid loobuvad universaalteenusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Kodutarbijatel on veel nädala jagu aega, et otsustada, kas minna üle universaalteenusele või jätkata elektri ostmist vanaviisi.
Kodutarbijatel on veel nädala jagu aega, et otsustada, kas minna üle universaalteenusele või jätkata elektri ostmist vanaviisi. Foto: Mihkel Maripuu
  • Universaalteenusest loobumiseks on veel nädal aega
  • Inimesed loodavad, et börsilt saab odavamat elektrit
  • Pikaaegseid fikseeritud hinnaga pakette ei soovitata praegu valida

Tuhanded kliendid on teatanud, et ei soovi kasutada universaalteenust ja jätkavad varem valitud elektripaketiga. Osa neist loodab börsipaketiga raha kokku hoida.

Reedel selgus elektri universaalteenuse hind, milleks konkurentsiamet kinnitas 15,4 senti kilovatt-tund. Elektrimüüjad lisasid sellele oma marginaali ja käibemaksu ning hind tõusis üle 19 sendi. Sellest hinnast hüvitab riik kuus senti ja nii tuleb universaalteenuse tarbijal tasuda kilovatt-tunni eest oktoobris üle 13 sendi. Eesti Energia teatas esimesena, et nende elektri kilovatt-tunni hind kodutarbijale koos riigi kompensatsiooniga on oktoobris 13,24 senti.

Eesti Energia hakkas kohe reede öösel saatma klientidele e-kirju, milles võrdles nende juuli ja augusti tarbimise kulu universaalteenuse hinnaga. Kokku saatsid nad koduklientidele ligi 120 000 e-kirja ja ligi 11 000 paberkirja.

Kui universaalteenus tuleb kliendile soodsam, siis viib elektrimüüja kliendi automaatselt üle universaalteenusele. Kui klient seda ei soovi, siis tuleb tal sellest elektrimüüjale teada anda. Universaalteenuse kasutamise soovist teatada ei ole vaja, selle valib elektrimüüja vaikivale kliendile automaatselt.

 

«Tänaseks on umbes 2500 klienti universaalteenuse pakkumisest taganenud,» ütles Eesti Energia Eesti turu juht Dajana Tiitsaar. «Omal algatusel on universaalteenusega liitunud ligikaudu 2000 klienti, kes meie otsepakkumist pole saanud.»

Kliendid usuvad börsi

Tartumaal tegutsev Electric Terminal pakub universaalelektrit hinnaga 19,11 senti kilovatt-tunnilt. Ka neil on olnud kliente, kes on universaalteenusest loobunud. «Kliendid usuvad, et börsipakett on praegu soodsam. Kaalun ka ise universaalteenusest loobumist,» selgitas Electric Terminali juhatuse liige Kuldar Assmann. 19,11 senti on seni odavaim universaalelekter Eestis.

Loobujad jagunevad kaheks. Ühed usuvad, et suudavad börsipaketile jäädes oma tarbimist niimoodi juhtida, et see tuleb odavam. Teised kasutavad fikseeritud paketti, mille hind on pisut kõrgem kui universaal­elektril, ning eelistavad kindlat hinda universaalteenuse muutuvale hinnale.

Eramus elav ehitusinsener Aarne Orgna on jälginud oma elektritarbimist ning arvutanud välja, kui palju universaalteenus talle odavam tuleks. Kuude keskmise lõikes ei ole vahe väga suur, sest majas ei ole elektrikütet ja muude majapidamismasinate kasutamise on ta ajastanud odavama elektri tundidele. Universaalteenuses ta aga kahtleb.

«Eesti Energia pakkus seitsmeks aastaks fikseeritud hinda 21 senti kilovatt-tunnist. Vahe universaalteenusega on väike, samuti rakendub sellele riigi toetus ja ega elekter odavamaks lähe,» arutles Orgna.

«Targa laadimise» mobiilirakenduse ja elektrikell.ee looja Gridio kaasasutaja ja juht Konrad Hanschmidt analüüsis universaalteenuse hinda ja leidis, et see on põhimõtteliselt nagu kindlustuspakett juhuks, kui elektrijaamad või riikidevahelised ülekanded katki lähevad ja hind tõuseb.

Tänaseks on umbes 2500 klienti universaalteenuse pakkumisest taganenud.

Eesti Energia Eesti turu juht Dajana Tiitsaar

«Eesti hindade jaoks on suurim risk, et elektrijaamad ei pruugi töös püsida. Kui need ära kukuvad, võib hind lennata üle euro kilovatt-tunnist või isegi nelja euro peale, nagu hiljuti nägime,» kirjutas ta oma Facebooki lehel. «Seega leian, et universaalteenuse 15,4 sendile üle minna on igati mõistlik.»

Hanschmidti sõnul mängivad pika tähtajaga lepingupakkumised inimeste hirmudel ja müüjad tahavad inimesi aastateks siduda, kuid juba praegu on 2024.–2026. aastaks pikaajaliste elektrilepingute hind alla kümne sendi. «See viitab sellele, et seitsmeaastane leping universaalteenuse hinnaga pole mõistlik,» ütles Hanschmidt. «Ma usun, et hind tuleb alla ja üle 20-sendised hinnad peaks ära kaduma.»

Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaivu sõnul tehakse pakkumisi praeguse teadmise põhjal ja keegi ei tea, mida tulevik toob. «Börsipaketi puhul oled esimesed aastad võidus, aga viimastel aastatel maksad rohkem,» ei välistanud Kaiv.

Börsihind võib kukkuda

Hanschmidti sõnul lähtub Eesti Energia seitsmeaastase fikseeritud paketi 21-sendine elektrihind eeldusest, et Ukraina sõda ei lõpegi ära. «Mu kõhutunne ütleb, et võib minna nii, et gaasikriis leeveneb ja börsielekter võib ikkagi odavneda allapoole universaalteenuse hinda,» märkis Hanschmidt.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmetel on 14 elektrimüüjat andnud teada, et pakuvad universaalteenust. Need 14 katavad ära 97 protsenti kõigist kodutarbijatest.

«Kodutarbijad, kelle elektrimüüja ei paku universaalteenust, soovitab ministeerium lubada üldteenusele, sest ka siis rakendub neile universaalteenuse hind,» ütles ministeeriumi avalike suhete juht Laura Laaster. «Oluline on, et müüja ei hakkaks klienti kinni hoidma.»

Elektrimüüja vahetamiseks tuleb sellest teada anda 14 päeva enne kuu lõppu. Korteriühistutel on pikem etteteatamisaeg: 30 päeva. Uue lepingu saab sõlmida järgmise kuu esimesest päevast.

«Oleme julgustanud müüjaid lepinguid varem lõpetama ja oktoobris sõlmitud lepingutele rakendama universaalteenuse hinda terve kuu eest,» rääkis Laaster.

Universaalteenuse elektrihind ei ole fikseeritud ja see võib muutuda juba järgmisel kuul, sest Eesti Energia jätkab läbirääkimisi konkurentsiametiga hinna tõstmiseks.

Elektri universaalteenust osutatakse 30. aprillini 2026. Sellega saab liituda kuni märtsini 2026. Teenuse kasutamisest saab loobuda igal ajal.

Märksõnad
Tagasi üles