R, 9.12.2022

ROKi presidendil Thomas Bachil on suured ärisidemed Venemaal. EOK: see on täiesti uus info meie jaoks

Ville Arike
, reporter
ROKi presidendil Thomas Bachil on suured ärisidemed Venemaal. EOK: see on täiesti uus info meie jaoks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach.
Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach. Foto: JACK GUEZ/AFP/Scanpix
  • Thomas Bach on Saksamaa kontserni Weinig nõukogu esimees
  • Weinigi venekeelse veebilehe kaardil on Krimm kujutatud Venemaa osana
  • EOK tegevjuht Siim Sukles: Bachi osalusest äriühingutes pole kunagi räägitud

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach rääkis hiljuti, et peaks otsima võimalusi, kuidas hakata ­Venemaa sportlasi rahvusvahelistele võistlustele lubama. Tõsi, ta viitas vaid sportlastele, kes sõda ei toeta ning kelle staatus jääks neutraalseks, aga džinn läks ­pudelist välja.

Itaalia ajalehele Corriere della Sera antud intervjuus ütles Bach muu hulgas järgmist: «Kindlasti ei alustanud sõda Venemaa sportlased. Need, kes distantseeruvad sellest režiimist, peaksid saama võistelda neutraalse lipu all. Meie eesmärk on võimaldada taas võistelda sõda mitte toetavatel Vene sportlastel. Aga see pole lihtne.»

Et teema on olnud jutuks ka ROKi kuluaarides, näitas Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) ­presidendi Michel Vioni välja käidud samalaadne mõte, ning seda 21. septembril ehk päeval, mil Venemaa president ­Vladimir Putin kuulutas välja osalise mobilisatsiooni…

Sõnum, mis ajas paljude riikide suusarahva tagajalgadele

Vion märkis, et FISil on ­olnud kohtumised ROKiga, kes soovivat hakata Venemaa ja Valge­vene sportlasi tasapisi rahvusvahelisse spordiellu taga­si tooma. «Tundub, et see aeg jõuab üha kiiremini lähemale. Jutt ei käi võistluste korraldamisest Venemaal, vaid sportlaste osalemisest FISi egiidi all peetavatel võistlustel. Ma ei tea, kas MK-sarjade alguseks selleks kõik on valmis, aga näiteks detsembriks võiks lahendus olemas olla,» rääkis Vion, lisades küll, et ROKi toeta midagi ei otsustata.

Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles.
Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles. Foto: EOK

Ei ole kunagi räägitud Thomas Bachi osalusest äriühingutes, selmet veel kompaniis, millel sidemed Venemaaga ja mil on vildakas kaart.

Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles

See sõnum ajas paljude riikide suusarahva tagajalgadele ning nii Vion ise kui ka FISi väiksemad juhid üle maailma on järgnenud päevadel tegelenud selle väljaütlemise silumisega.

ROKi juhtiva Bachi ­kohta tuli seoses Venemaaga välja oluline nüanss. Nimelt on ta 1905. aastal Saksamaal asutatud ­suure puidutööstuse seadmeid tootva kontserni Weinig nõukogu esimees. Kontserni üks olulisemaid partnereid on aga Venemaa, kus tal on tütarettevõte Weinig RUS. Weinigi veebilehe venekeelne versioon – millel Krimm on kujutatud Venemaa osana – toimib kenasti ning sealt ei loe kuidagi välja, et firma oleks pärast sõja algust Venemaal otsad kokku tõmmanud.

Kontserni Weinig müügipiirkondade kaart Venemaal. Lõunapiirkonna osa on kaardil ka 2014. aastal annekteeritud Krimm.
Kontserni Weinig müügipiirkondade kaart Venemaal. Lõunapiirkonna osa on kaardil ka 2014. aastal annekteeritud Krimm. Foto: Kuvatõmmis (weinig.com.ru)

Veebruaris pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse andis ROK küll peagi soovituse, et rahvusvahelised spordialaliidud ei peaks Venemaa ja Valgevene ­sportlasi võitlustele lubama, kuid nagu näha, liiguvad maailmas ­viimase aja jutud vastupidises suunas. Kas põhjuseks võivad olla Bachi ärisidemed Venemaal?

Postimees pöördus küsimus­tega Eesti Olümpiakomitee (EOK) poole ning selgus, et Bachi Vene­maa-sidemed valmistasid EOK peasekretärile Siim Suklesele täieliku üllatuse.

«See on täiesti uus info meie jaoks. Ei ole ­kunagi ­räägitud (Sukles peab ­silmas ROKi koridore – V. A.) Thomas Bachi osalusest äriühingutes, selmet veel kompaniis, millel sidemed Vene­maaga ja mil on vildakas kaart,» teatas Sukles kirja­likus vastuses.

Kas EOK juhid on tajunud, milline on ­Bachi tegelik meelsus Venemaa-küsimuses? Kas ta on karmi liini pooldaja või soovib pigem venelasi võistlustele tagasi tuua jutuga, et sportlased pole süüdi?

Sukles: «ROK oli veebruari lõpus üks esimesi suure mõjujõuga organisatsioonidest, kes mõistis hukka Venemaa sõja Ukraina vastu. ROKi selgete seisukohtade abil said kõik spordiorganisatsioonid võtta selge seisukoha. See tugev seisukoht oli ka paljude teiste tegevusalade organisatsioonidele ja riikidele teenäitajaks karmi suhtumise poliitika sisseviimisel.»

Pole kindel, et ärisidemed ja «pehme» ­retoorika on seotud

EOK peasekretäri sõnul pole ta kindel, et Bachi ärisidemed ja praegune «pehme» ­retoorika on omavahel seotud. «Bach on öelnud, et Venemaa sportlased tulevad tagasi. See on ju õige, diskussioon on pigem selles, et millal. Meie seisukoht on endine, et riikide vahel peab olema rahuleping ehk igasugune sõjategevus peab olema lõppenud ning rahulepingu allkirjastamisega on ka Ukraina omalt poolt kokkuleppe kinnitanud. Alles siis saab hakata arutama konkreetseid Vene­maa sportlaste võistlustele tagasi lubamise tingimusi ja ajategurit,» märkis Sukles.

Postimees uuris ka, milline on EOK moraalne hinnang Bachi huvide konfliktile ning kuidas suhtuda asjaolusse, et ROKi presidendi juhitav kontsern peab oma kodulehel oleva kaardi põhjal Krimmi Venemaa osaks; samuti seda, kas EOK peab vajalikuks teemat Bachi Vene-sidemetest tõstatada rahvusvaheliselt, ning kui ei, siis miks.

Nendele küsimustele Sukles ei vastanud.

Küll on tal selge nägemus ida poolt tulevate avalduste suhtes.

Kaks päeva pärast Venemaa osalise mobilisatsiooni välja kuulutamist tegi sealse olümpiakomitee president Stanislav Pozdn­jakov avalduse, et Vene sportlastel peaks olema au sõdida Ukraina vastu. Kuidas saab rääkida niisuguse olümpiakomitee sportlaste võistlema võtmisest, kui organisatsiooni juht õhutab sõda?

«Venemaa olümpiakomitee juhi sõnavõtt ei kiirenda, vaid pigem lükkab edasi nende sportlaste taasliitumist olümpia- ja spordi­perekonnaga,» kommenteeris EOK peasekretär.

Märksõnad
Tagasi üles