R, 9.12.2022

Miljarditrahvi oht viib Twitteri Elon Muski kätte

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Miljarditrahvi oht viib Twitteri Elon Muski kätte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elon Musk ja Twitteri logo. Ennustatakse, et juba järgmisel nädalal võtab Musk sotsiaalmeediaplatvormi üle.
Elon Musk ja Twitteri logo. Ennustatakse, et juba järgmisel nädalal võtab Musk sotsiaalmeediaplatvormi üle. Foto: OLIVIER DOULIERY/AFP/Scanpix
  • Elon Musk soostus Twitteri üle võtma esialgsetel tingimustel
  • Tehingust loobumise korral peaks ta maksma miljard dollarit trahvi
  • Muski süüdistused Twitteri valetamisest kohtus ilmselt vett ei peaks

Ostan. Ei osta. Ikka ostan. Maailma jõukaim inimene Elon Musk on alates kevadest andnud vastuolulisi signaale Twitteri ülevõtmise kohta.

Teisipäeval sai teatavaks, et Musk nõustus siiski sotsiaalmeediaettevõtet Twitter üle võtma alguses välja lubatud tingimustel. Esmaspäeval saatsid Muski juristid vastavasisulise kahelauselise kirja Twitterile, kes kinnitas, et on selle kätte saanud ning valmis ülevõtmise vastu võtma.

Kui tehing teoks saab, jääb ära pikk ja kulukas kohtuprotsess, mis oleks pidanud algama 17. oktoobril, ning kohtuprotsessiga seotud deposiidi oleks Musk pidanud ära maksma juba sel nädalal. Reutersi teatel olevat ta Twitteriga jõudnud kokkuleppele deposiidi edasilükkamises.

Samas pole garantiid, et ettearvamatu Musk nüüdki tehinguga lõpuni läheb, sest maailma jõukaim inimene on tuntud viimase minuti meelemuutuste poolest.

Tesla suuromaniku ja tegevjuhi kannapööre Twitteri asjas üllatas paljusid. Oli ta ju kogu selle aja jooksul avalikult (peamiselt Twitteris säutsudes) kritiseerinud Twitteri juhtkonda, pannud küsimärgi alla ettevõtte väärtuse ning pidevalt meelt muutnud, et pakkumisest kuidagi taganeda.

Bloomberg kirjutas, et pakkumise uuendamine viitab, et Muski süüdistused Twitterile võltskontode kohta valeandmete esitamises ei pruugi kohtus vett pidada, millele on eelmenetluse käigus vihjanud teemaga kursis oleva allika sõnul kohtunik Kathaleen St. J. McCormick.

Kui aga Musk kohtus kaotaks, peaks ta ülevõtmisest loobumise eest maksma miljard dollarit trahvi.

The Wall Street Journal kirjutab, et kohtueelse menetluse käigus nõudis Muski meeskond väga laialdast informatsiooni, näiteks töötajatele jagatud teavet, andmeid spämmi ja libakontode kohta. Nõudmised tekitasid kohtunik McCormikule kohati tuska, osa nõudmisi ta rahuldas, osa lükkas tagasi, ühel korral nimetas Muski nõudmisi koguni absurdselt laiaulatuslikuks.

Ka paljud õiguseksperdid usuvad, et kohtus oleks tugevam olnud Twitter, osaliselt sellepärast, et enne ülevõtmispakkumist tegi Musk ostueelse auditi (due diligence) ja ühinemislepe andis Twitterile õiguse teatud tingimustel Muski kohtusse kaevata.

The Wall Street Journal kirjutas, et vähemalt kolmapäeval polnud kumbki pool ikka veel teinud mitte midagi kohtuprotsessi peatamiseks.

Musk hakkas Twitteri aktsiaid kokku ostma kevadel ning tegi aprillis sotsiaalmeediaettevõtte aktsiatele ülevõtmispakkumise hinnaga 54,20 dollarit aktsia, mis tegi tehingu väärtuseks 44 miljardit dollarit.

Juuli keskel võttis ekstsentriline miljardär aga pakkumise tagasi põhjendusega, et Twitter oli esitanud võimalike võltskontode kohta eksitavaid ja valeandmeid.

Mida aga kavatseb Musk Twitteriga peale hakata, pole eriti teada. Ta on öelnud, et Twitterist saab erakätes olev ettevõte (mitte börsifirma) ning erakordse potentsiaaliga vaba sõna platvorm.

Mingit aimu annavad kohtuvaidluse käigus välja tulnud Muski ja tema sõprade ning äripartnerite mahlakas kirjavahetus. Nende tekstide põhjal on selge, et Musk pole rahul Twitteri juhtide, eriti tegevjuht Parag Agrawaliga, kes võttis asutajalt Jack Dorseylt ameti üle eelmisel aastal.

Kirjadest ja sõnumitest selgus, et alguses soovis Agrawal Muskiga konstruktiivset koostööd ja neil oli isegi sõbralik õhtusöök, aga siis tekkisid kokkupõrked. Mingil hetkel teatas Agrawal Muskile, et tema säutsud stiilis «Kas Twitter on suremas?» ei tee Twitterit paremaks.

Musk ei jäänud vastust võlgu: «Mida sa oled sel nädalal teinud? See on aja raiskamine.»

The New York Times kirjutab kirjavahetusele tuginedes, et ehkki enamik Twitteri töötajatest soostub Elon Muski visiooniga, on paljud juba töölt lahkunud ja veel paljud lahkuvad, kui Musk ettevõtte üle võtab.

Twitteri aktsionärid olid ülevõtmispakkumise juba 13. septembril heaks kiitnud. Ettevõtte andmetel hääletas poolt 98,6 protsenti. Twitteri suurim aktsionär Elon Musk ei hääletanud. Ülevõtmispakkumise tegemise ajal kuulus Muskile 73 miljonit aktsiat ehk umbes kümme protsenti ettevõttest.

Investeerimisfirma Wedbush usub igatahes, et Twitter saab Muski omaks juba järgmisel nädalal.

«Meie usume, et see (tehing – T. O.) viiakse lõpuni järgmisel nädalal ja lõpu lähedal on takistusi minimaalselt,» kirjutas Wedbushi analüütik Dan Ives investeerimisajakirjas Barron’s. «Musk peaks omandama Twitteri järgmisel nädalal.»

Märksõnad
Tagasi üles