T, 29.11.2022

Aleksei Turovski ⟩ Kõige targem loom: paavianide tarkus

Aleksei Turovski
Kõige targem loom: paavianide tarkus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mark Antonius Puhkan joonistab.
Mark Antonius Puhkan joonistab. Foto: Mark Antonius Puhkan

Paavianid, aga ka babuiinid, mandrillid, gamadrillid ja geladad kuuluvad vana maailma pärdiklaste sugukonda, nii nagu ka valgeninapärdikud, mangoobid, languurid, makaagid jpt, kirjutab zooloog Aleksei Turovski.

Sugukond on väga suur, kuid pea kõikide liikide sotsiaalsele struktuurile on omane ­autoriteetsete vanemate emaste, nimelt vanaemade n-ö parlamentaarne ülemvõim. Just vanaemad – see aga ei pruugi tähendada, et nad on vanad, vaid seda, et neil on õnnestunud oma lastest kasvatada omakorda pädevad lapsevanemad – määravad kõrgematesse täideviivatesse ametitesse võimsad ja tõhusalt relvastatud (lõikava tagaservaga ülemised kihvad võivad olla üle 7 cm pikkused) isased. Näiteks on karupaaviani isased peaaegu järgu võrra suuremad kui emased, kaaludes kuni 55 kg. 

Ülemvõim kuulub tavaliselt ühele alfa grupi isasele, kelle korraldusi täidetakse momentaanselt ja kes võib oma alluvaid väga karmilt kuulekusele ja korrale kutsuda, kuid kelle positsiooni vaidlustavad enam-vähem pidevalt teised juhtgruppi kuulujad.

Märksõnad
Tagasi üles