Kodudes kaob elekter kõigepealt
Elektritarbijad on jagatud tähtsuse järgi viide kategooriasse, väljalülitamist alustatakse tagantpoolt:
I kategooria – haiglad, hooldekodud, häirekeskus
II kategooria – elutähtsate teenuste osutajad (politsei, pääste, side, tanklad jne)
III kategooria – ühiskondlikud teenused
IV kategooria – ärikliendid tarbimisega üle 100 000 kWh/aastas, keskpingel liitunud kliendid, kelle aastane tarbimine jääb alla 100 000 kWh, ja tootjad tootmisvõimsusega >= 200 kW
V kategooria – muud tarbijad, sh kodutarbijad
Allikas: MKM, Elektrilevi
Ellermaa rääkis, et praktikas näeb see välja nii, et kui võimsused hakkavad ära langema, teevad nemad kohe Elektrilevile kõne stiilis «lülitage 20 megavati jagu tarbijaid välja» ja siis otsustab Elektrilevi ise, kes elektri kaotab. Sellest otsusest pühib Elering oma käed puhtaks.
Sel hetkel söödabki Elering palli Elektrilevi kätte.
Elektrilevi talitluspidevuse juht Siim Isup ütles, et praegu on tõesti plaanis hakata roteerima kliente kahetunniste tsüklitena. Ehk siis vool võetakse välja kahe tunni kaupa ja eesoleva nimekirja alusel. Kõigepealt kaotavad elektri kodutarbijad, kellel hakatakse alajaamade kaupa voolu välja ja sisse lülitama.
Mis piirkonnas elekter esimesena kaob, ei taha asjaosalised aga sugugi öelda. «Elektrilevi spetsialistid on kaardistanud üle Eesti piirkonna alajaamadest väljuvad toiteliinid, kust saavad toite ainult V prioriteetsusgrupi kliendid. Esimese tegevusena roteeritakse neid toiteliine. Kui tekib vajadus suurendada piiratavat võimsust, siis hakatakse roteerima ka toiteliine, kus asuvad V ja IV prioriteetsusgrupi kliendid. Piirkonnapõhiselt klientidele n-ö prioriteetsusi külge ei pane ehk lülitame vajadusel terve Eesti piirides,» lisas Isup.