Peking tahab maailma kujundada oma käsulausete järgi, kus inimõiguste põhimõtted ja rahvaste enesemääramine kaotavad maksvuse või siis tõlgendatakse neid niiviisi, nagu Hiina õigeks peab.
Sisepoliitikas tähendab see kõigi Hiina vähemusrahvaste eripära väljajuurimist umbes sama julmade meetoditega, nagu me näeme seda uiguuride puhul. Allutamispoliitikat juhib veendumus, et riiki tuleb juhtida autoritaarselt ja tsentraliseeritult, kuna igasugune autonoomia ja vabamõtlemine toob endaga kaasa kaose ning segaduse.
Kõigi nende jõupingutuste eesotsas on esimees Xi Jinping, kes asub täitma juba kolmandat ametiaega Hiina ja selle kompartei juhina. Kuidas Xi haaras võimutäiuse, mida pole Hiinas kellelgi olnud pärast kurikuulsat Mao Zedongi, selgitab meie laupäevastel AK Fookuse lehekülgedel sinoloog Märt Läänemets.
Muidugi löövad meil, eestlastel, siin ohulambid põlema. Näitab ju ühe isiku kätte koonduva võimuga seotud riske see, mis praegu toimub Venemaaga ja selle terroristist presidendi Vladimir Putiniga. Kuid vähemalt esialgu ei lase Peking end sellest segada ning Hiina arusaam autoritaarse juhtimise paremusest ei kõigu.
Hiina sotsiaalmeediat analüüsis reedel Postimehes Urmas Hõbepappel. Ta näitas, kuidas võim on väga suure osa hiinlasteni viinud arusaama, et Putin Suur on ilmeksimatu ja võimas juht. Nagu suurriigil hiinlaste meelest olema peab. Ja kui leidub ka alternatiivseid vaateid Venemaale, siis tähendab see, et Hiina komparteil on võimalusi Putini langemise korral pisut manööverdada.