E, 30.01.2023

ARVUSTUS ⟩ Variuse teatri saatusejaatus

Pille-Riin Purje
, teatrivaatleja
Variuse teatri saatusejaatus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
«Tuhast tõusnud teater». Õnnelik Teesi (Katri Juss) saabub Estonia taastamistöödelt. Kuulajarollis René Soom (Paul).  FOTO: Teet Malsroos
«Tuhast tõusnud teater». Õnnelik Teesi (Katri Juss) saabub Estonia taastamistöödelt. Kuulajarollis René Soom (Paul). FOTO: Teet Malsroos Foto: Teet Malsroos

Variuse teatri uuslavastus «Tuhast tõusnud teater» kajastab Estonia teatri hoone hävingut 1944. aasta märtsipommitamise taga­järjel ning tegevuse jätkamist kino ­Gloria Palace ruumides ­(praegune Vene Teater).

Lavastus puudutab aega ja vaataja hinge tundlikult, ­jõuliselt, emotsionaalselt. Kaasaelamist võimendas vahetult esietendusele eelnenud pressiteade, et tegu on Variuse viimase lavastuse ja ­isegi viimaste etendustega, et teater tõmbab sellega oma 35 tegevusaastale joone alla.

Heidi Sarapuu näidendi pealkirja avar tähendusväli ei lase seda siiski lõpuni uskuda. Kuna näidendi tegevusaeg on murrangulised ja dramaatilised aastad 1944–1947, viitab «Tuhast tõusnud teater» konkreetselt Estonia teatrimaja hävitamisele ja ülesehi­tamisele, ent muidugi kumiseb kaasa ka viide fööniksile.

Märksõnad
Tagasi üles