N, 2.02.2023

Kell kukub kiiremini: Eesti keelab detsembrist igasuguse naftaimpordi Venemaalt

Meinhard Pulk
, ajakirjanik
Kell kukub kiiremini: Eesti keelab detsembrist igasuguse naftaimpordi Venemaalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vene naftatanker Ust Luga. Foto on illustreeriv
Vene naftatanker Ust Luga. Foto on illustreeriv Foto: NTB
  • Seni on üleminekuperiood olnud sõltuvalt tootest detsembri ja veebruari alguseni.
  • Eesti keelab kõik naftatooted alates detsembri algusest.
  • Reinsalu: inimsusevastasel genotsiidisõjal ei saa olla üleminekuperioodi.

Eesti kehtestab Venemaalt imporditavate naftatoodete keelu plaanitust varem. Kui valitsus otsuse kinnitab, hakkab keeld kehtima juba detsembri alguses, ütles välisminister ­Urmas Reinsalu (Isamaa, pildil) Postimehele.

Praegu kehtivate üleeuroopa­liste sanktsiooniotsuste järgi võib naftast saadud ­bituminoossetest mineraalidest toodetud toorõlisid importida 5. det­­sembrini ning muid naftaõlisid 5. veebruarini. Seda juhul, kui ettevõtjad on lepingu sõlminud enne 4. juunit.

Samas on Postimees varem kirjutanud, et kuigi naftat ei toodud Venemaalt Eestisse juba suvel, impordib tollideklaratsioonide järgi osa ettevõtteid Venemaalt Eestisse miljonite eurode väärtuses kütusesarnaseid tooteid ja muid naftasaadusi, millega siin omakorda sobivad mootorikütused valmis segatakse, ­varjates nõnda toote päritolu. Postimees tegi kindlaks, et nn Eesti segu skeemi ehk Venemaalt tulnud kütuse ja ELi sertifikaadiga kütuse segamiseks on Eestis ka luba välja antud.

Nüüd tõmbab Eesti veebruari­kuisele tärminile kriipsu ­peale ja paneb detsembrist punkti iga­sugusele naftaimpordile Venemaalt.

«Oleme näinud, et Euroopa Liidul on kehtestatud ­astmeline üleminekuperiood Venemaa toornafta ja naftasaaduste sisse­toomise ja transiidi sanktsioneerimiseks lõpuga järgmise aasta veebruaris. Ja oleme näinud, et tulenevalt Eesti geograafilisest asukohast – naabrus Vene­maaga ja meie sadamad – on transiit ikkagi jätkunud. Eesti seisukoht on kogu aeg olnud, et see ­tuleks kiiresti lõpetada,» rõhutas Reinsalu.

Inimsusevastasel genotsiidisõjal ei saa olla üleminekuperioodi. Lapsed surevad, rahvast hävitatakse ja me ütleme, et meil on kolmekuune üleminekuperiood kuritegeliku režiimiga suheldes?

Urmas Reinsalu

«Võttes arvesse ka asjaolu, et riigikogu tunnistas Putini režiimi terroristlikuks ning sõda on läinud uude ja verisemasse faasi, langetas valitsus juba ülemöödunud nädalal põhimõttelise otsuse, ning ma loodan, et langetatakse ka formaalne määrus. See tähendab üleminekuperioodi lühendamist: 5. detsembrist tuleb Vene nafta ja naftatoodete transiit Eestis täielikult lõpetada,» kinnitas välisminister.

Reinsalu ei salga sedagi, et otsusele on andnud tõuke informatsioon, mis on tulnud ajakirjandusest, sh Postimehe vahendusel. «See on kindlasti väärtuslik info ka otsuse kujundamiseks,» ütles ta.

Kas Eestil on plaan võtta initsiatiiv ka üle Euroopa ning tegutseda üleminekuperioodi lühendamise nimel?

«Inimsusevastasel genotsiidi­sõjal ei saa olla üleminekuperioodi. Lapsed surevad, ­rahvast hävitatakse ja me ütleme, et meil on kolmekuune üleminekuperiood kuritegeliku režiimiga suheldes?» ütles Reinsalu. «Eesti teeb selle sammu ära, rakendab keelu detsembri algusest ning loodetavasti valitsus seda neljapäeval toetab.»

Reinsalu lisas, et on saatnud Eesti Vabariigi nimel Euroopa Komisjonile ettepaneku kehtestada uus sanktsioonipakett ja rakendada venitusteta ja kõikehõlmavalt energiasanktsiooni nii Vene gaasi kui ka nafta suhtes.

Reinsalu tutvustas neid seisu­kohti ka Prantsuse välisministrile Catherine Colonnale, kes on neil päevil Eestis visiidil. «Ta võttis selle informatsiooni teadmiseks. Ja rõhutas, et ka Prantsusmaa on esitanud oma ettepanekud üheksandasse paketti. See mudel näeb välja nii, et komisjon on nagu ­väravavaht, kellele riigid ettepanekuid esitavad, ja siis hakkab Euroopa Komisjon otsima madalaimat ühisosa riikide vahel,» selgitas Reinsalu.

Sanktsioonid

23. veebruar – esimene sanktsioonipakett, reageerimine Venemaa otsusele tunnustada Donetski ja Luhanski oblastit iseseisvate riikidena

24.–25. veebruar – teine sanktsioonipakett

28. veebruar – kolmas sanktsioonipakett

15. märts – neljas sanktsioonipakett

8. aprill – viies sanktsioonipakett

3. juuni – kuues sanktsioonipakett

21. juuli – seitsmes sanktsioonipakett

6. oktoober – kaheksas sanktsioonipakett

Märksõnad
Tagasi üles