Reinsalu ei salga sedagi, et otsusele on andnud tõuke informatsioon, mis on tulnud ajakirjandusest, sh Postimehe vahendusel. «See on kindlasti väärtuslik info ka otsuse kujundamiseks,» ütles ta.
Kas Eestil on plaan võtta initsiatiiv ka üle Euroopa ning tegutseda üleminekuperioodi lühendamise nimel?
«Inimsusevastasel genotsiidisõjal ei saa olla üleminekuperioodi. Lapsed surevad, rahvast hävitatakse ja me ütleme, et meil on kolmekuune üleminekuperiood kuritegeliku režiimiga suheldes?» ütles Reinsalu. «Eesti teeb selle sammu ära, rakendab keelu detsembri algusest ning loodetavasti valitsus seda neljapäeval toetab.»
Reinsalu lisas, et on saatnud Eesti Vabariigi nimel Euroopa Komisjonile ettepaneku kehtestada uus sanktsioonipakett ja rakendada venitusteta ja kõikehõlmavalt energiasanktsiooni nii Vene gaasi kui ka nafta suhtes.
Reinsalu tutvustas neid seisukohti ka Prantsuse välisministrile Catherine Colonnale, kes on neil päevil Eestis visiidil. «Ta võttis selle informatsiooni teadmiseks. Ja rõhutas, et ka Prantsusmaa on esitanud oma ettepanekud üheksandasse paketti. See mudel näeb välja nii, et komisjon on nagu väravavaht, kellele riigid ettepanekuid esitavad, ja siis hakkab Euroopa Komisjon otsima madalaimat ühisosa riikide vahel,» selgitas Reinsalu.
Sanktsioonid
23. veebruar – esimene sanktsioonipakett, reageerimine Venemaa otsusele tunnustada Donetski ja Luhanski oblastit iseseisvate riikidena
24.–25. veebruar – teine sanktsioonipakett
28. veebruar – kolmas sanktsioonipakett
15. märts – neljas sanktsioonipakett
8. aprill – viies sanktsioonipakett
3. juuni – kuues sanktsioonipakett
21. juuli – seitsmes sanktsioonipakett
6. oktoober – kaheksas sanktsioonipakett