N, 2.02.2023

Kohtla-Järve linna juhtimine võib muutuda drastiliselt

Erik Gamzejev
Kohtla-Järve linna juhtimine võib muutuda drastiliselt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kui volikogu esimeheks peab saama Eduard Odinets, siis linnapeakandidaadi peaks välja pakkuma valimisliit Restart Kohtla-Järve. Selle liikme Hendrik Aguri sõnul on neil väga tugev kandidaat, kelle valituks osutudes algab Kohtla-Järve juhtimises uus ajastu.

 
Kui volikogu esimeheks peab saama Eduard Odinets, siis linnapeakandidaadi peaks välja pakkuma valimisliit Restart Kohtla-Järve. Selle liikme Hendrik Aguri sõnul on neil väga tugev kandidaat, kelle valituks osutudes algab Kohtla-Järve juhtimises uus ajastu.  Foto: Matti Kämärä/Põhjarannik

Kui Kohtla-Järve loodava uue võimuliidu volikogu esimeheks saab sotsiaaldemokraat ja riigikogu liige Eduard Odinets, siis linnapeaks valimisliidu Restart üllatuskandidaat. Keskerakond saaks kaks abilinnapea kohta.

«Meil on väga hea linnapeakandidaat,» ütles valimisliitu Restart kuuluv Kohtla-Järve gümnaasiumi direktor Hendrik Agur. «Ma naudin seda juba ette. Kui ta läbi läheb, siis muutub Kohtla-Järve linna juhtimine drastiliselt ja saabub uus ajastu.»

Agur sõnas, et kuna teiste osalistega seisab kokkuleppe sõlmimine sel nädalal veel ees, ei saa ta nime avalikustada. «Nii palju võin öelda, et linnapeakandidaat ei ole meie valimisliidust ega üldse seotud mingite valimistega,» märkis ta.

See infokild välistab, et jutt võiks käia Virumaa kolledži endisest direktorist ja riigikogu liikmest Viktor Andrejevist, kes oli mullu pärast valimisi moodustatud võimuliidu linnapeakandidaat, kuid see liit lagunes mõni päev pärast leppe allkirjastamist. Valimisliit Restart Kohtla-Järve on varem võimaliku linnapeakandidaadina maininud ka endist Toila vallavanemat ja praegust Kiviõli 1. keskkooli direktorit Tiit Salvanit.

Salvan ütles eelmise nädala lõpus Põhjarannikule, et tema kandideerimisest Kohtla-Järve linnapeaks oli põgusalt juttu eelmisel sügisel enne valimisi, aga pärast seda ei ole see teemaks olnud ja praegu ta sellesse rolli ilmselt ka ei kipuks.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Sergei Lopin kinnitas, et läbirääkimiste praeguses seisus saaks tõesti Restart linnapea ja sotsid volikogu esimehe koha ning Keskerakond kaks abilinnapea kohta, ühe haridus- ja kultuurivaldkonnas ning teise sotsiaalvaldkonnas. «Ma arvan, et jõuame kokkuleppele,» ütles ta ja lisas, et Keskerakonnal on konkreetsed kandidaadid abilinnapea kohale olemas, kuid ta ei ütle neid veel välja.

Odinets märkis samas, et ametikohtade jagamisel on kõik variandid veel arutlusel ja võimalikud. Tema sõnul lepiti esialgu kokku, kes millise ametikoha kandidaadi sel nädalal toimuvale koalitsiooni koosoleku kohale toob. «Aga jätsime ukse lahti, et oleks vajaduse korral võimalik ümber mängida. Seetõttu ei ole me seda kokkulepet veel ka kirja pannud,» ütles ta, märkides, et isegi konkreetsete kandidaatide nimesid teised osalised veel ei tea.

Tema sõnul püüavad kõik leida sellist kompromissi, millega kõik rahul oleksid. «Kõigil partneritel on soovid, püüame leida keskteed,» sõnas Odinets. Ta selgitas, et põhimõtteliselt on kokku lepitud, et linnavalitsusse jääb kolm abilinnapead ehk koos linnapeaga neli liiget, aga et koalitsioonis on kolm osalist, siis peab üks saama rohkem kohti kui teised. «See on päris keeruline matemaatika,» sõnas ta, märkides, et volikogu esimehe roll on küll oluline, ent reaalset võimu tal palju ei ole.

Kui seni sai volikogu esimees Tiit Lillemets linnapeaga võrdset palka, mis on 4320 eurot, siis uus volikogu esimees hakkab saama 2,5 alampalga suurust hüvitist, mis võrduks praegu 1962 ja uuest aastast 2175 euroga.

Nii Odinets, Lopin kui ka Agur ütlesid, et kokku on lepitud selles, et varem aastaid Kohtla-Järve linna juhtimises võtmerollis olnud keskerakondlased Valeri Korb, Ljudmila Jantšenko ja Riina Ivanova uues võimuliidus ega linnavalitsuses juhtivaid rolle ei saa.

Nad tunnistasid ka, et üsna keeruline on leida ka volikogude komisjonide esimehi, kuna mitmel koalitsiooniliikmel ei ole eesti keele oskus selleks piisavalt hea. Lopini sõnul on võimalik, et mitu senist komisjoni ühendatakse. Revisjonikomisjoni esimeheks ollakse nõus hääletama opositsiooni esindajat eeldusel, et selleks ei esitata kuriteos kahtlustatavat või varem süüdi mõistetud inimest. «Ega valikuid palju ole, kuid mõni siiski on,» ütles Lopin.

Hendrik Agur usub, et 13 saadikut, kes moodustavad praegu koalitsiooni, kel on volikogus vaid ühe hääle suurune ülekaal, suudavad hoida kokku. «Kõik saavad aru, et kuriteokahtlustuse saanud inimesi ei saa määrata linnajuhtimises olulistele kohtadele. Kui seda arvestada, siis ongi ainult need, kes on. Teine variant on olla juurikas ja jonnida, aga siis tekib patiseis. See ei ole ka kellelegi hea. Me kõik peame hoogsalt klompe neelama,» ütles ta kompromisside tegemise vajaduse kohta, märkides, et lisaks linnapea kohale soovib Restart saada ka haridusega tegeleva abilinnapea kohta.

Siin on ka praegu üks vastuolusid, sest samast abilinnapea kohast on huvitatud ka Keskerakond. Samas pole praegu teada, kes tahaks saada majandusküsimustega tegeleva abilinnapea kohta. 

Märksõnad
Tagasi üles