L, 3.06.2023

Umbkeelsete poliitikute elu keerulisemaks: ministeerium tegutseb eelnõu kallal

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Facebook Twitter
Comments 1
Narva volikogu keeleprobleemi õiguskantsleri vastus täielikult siiski ei lahendanud, sest volikogus on ikka liikmeid, kes õiguskantsleri seisukohaga nõus ei ole.
Narva volikogu keeleprobleemi õiguskantsleri vastus täielikult siiski ei lahendanud, sest volikogus on ikka liikmeid, kes õiguskantsleri seisukohaga nõus ei ole. Foto: Eero Vabamägi

Justiitsministeerium valmistab ette eelnõu, mis lubaks kohalike omavalitsuste volikogude valimistel kandideerima vaid neid inimesi, kel on täidetud keelenõue. Lisaks tahetakse seadusesse kirjutada umbkeelselt volikogu liikmelt mandaadi ära võtmine. Kultuuriministri sõnul on see aga õigusvastane.

Justiitsminister Lea Danilson-Järg (Isamaa) selgitas, et uues eelnõus on kasutatud sarnast skeemi, mis kehtis Eestis enne 2001. aastat. «Kandidaat peab ise kinnitama, et ta oskab eesti keelt piisavalt selleks, et volikogu töös osaleda,» rääkis ta.

Selleks, et nõue ei jääks pelgalt deklaratiivseks, on kandidaadil vaja kas eesti keeles lõpetatud kooli tunnistust või vähemalt B1-tasemel tehtud keeleeksami tunnistust. «Eelnõu järgi ei saaks enam kandideerida selline inimene, kes ei oska volikogu töö jaoks piisavalt eesti keelt,» ütles Danilson-Järg.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles