N, 2.02.2023

Sõjamasin tulevikust: reedel esitletakse USA kõige moodsamat pommitajat B-21 Raider

Kaido Einama
, ajakirjanik
Sõjamasin tulevikust: reedel esitletakse USA kõige moodsamat pommitajat B-21 Raider
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Uuest B-21 lennukist on lekkinud veidi infot, kuid maailm näeb seda esimest korda ametlikult alles homme (Eesti aja järgi ülehomme).
Uuest B-21 lennukist on lekkinud veidi infot, kuid maailm näeb seda esimest korda ametlikult alles homme (Eesti aja järgi ülehomme). Foto: Northrop Grumman Corp.

2. detsembril tõmbab USA sõjatööstusettevõte Northrop Grumman katte kõige moodsamalt pommituslennukilt, mis eales nähtud: B21 Raiderilt. See saab järeltulijaks juba pea 30 aastat taevast valitsenud pommitajale B-2 Spirit. 1990ndatest on aga väga palju muutunud ja moodne B-21 peaks tehniliselt varustuselt vastama juba uuele kuuenda põlvkonna sõjalennukite tasemele.

Alates lepingu sõlmimisest USA õhujõududega 2015. aastal on Northrop Grumman arendanud üleriigilise meeskonnaga uusimat pommitajat, mis peab asendama 1997. aastal teenistusse astunud ja 1988. aastal esitletud ebamaise välimusega sõjalennukit B-2 Spirit. B-21 saab olema täis pikitud moodsaimat lahingutehnikat ja osa selle süsteeme on välja arendatud esimest korda, mida pole kuskil mujal varem kasutatud.

Praegu asuvad Californias Palmdale'is asuvas tehases kuus B-21 katselennukit ja need on kokkupanemise erinevates etappides. Northrop Grumman ja USA Õhujõud teatasid ühiselt selle aasta maikuus, et pommitaja B-21 esimene lend on kavandatud 2023. aastal. Selle täpne aeg sõltub maapealsete katsete tulemustest.

Lennuk saab olema väga kallis - ühe pommitaja tootmine maksab ligikaudu kaks miljardit dollarit. Selle eest saab B-21 olema üks raskemini tabatavaid lennukeid ja suudab läbi lipsata enamusest õhukaitsesüsteemidest.

Kuuenda põlvkonna pommitaja - tehisintellekti ja pilveteenustega

B-21 Raider on paljude militaarekspertide hinnangul nii-öelda kuuenda põlvkonna sõjalennuk, mis kasutab uusimaid võrgu- ja tarkvaratehnoloogiaid koos maapealsete pilveteenustega ning kus kasutatakse muidugi ka kõige uuemaid varjumistehnoloogiaid, mis muudavad lennuvahendi maapealete jälgimissüsteemide jaoks peaaegu nähtamatuks.

Uuele pommitajale on kättesaadav ükskõik milline sihtpunkt maailmas.
Uuele pommitajale on kättesaadav ükskõik milline sihtpunkt maailmas. Foto: Northrop Grumman Corp.

Juba B2-st tuntud ulmeline UFOt meenutav välimus ongi loodud selleks, et lennumasin oleks radaritele või sihtmärki jälgivale raketile praktiliselt avastamatu. Lisaks lennuki kujule on kasutusel spetsiaalsed radaripeegeldusi vähendavad pinnakatted.

Koormusena võib B-21 pardale võtta nii tava- kui ka tuumarelvastust.

30-aastast pausi enam ei tule

Kuna B-21 Raiderit nimetatakse digitaalseks pommitajaks, siis ei pea enam ootama aastakümneid uue versiooni arendamist. Tarkvara ja pilveteenuste uuendamist hakatakse tegema sujuvalt just samamoodi, nagu nutitelefonides ning riistvara on samuti ehitatud moodulitena, mida saab käigupealt välja vahetada.

Sellepärast pidigi B-21 peale esitlust edasi arenema juba sujuvalt evolutsiooni käigus, mitte teatud aja tagant täiesti uue välja tuleva lennumasinana. See on tootja sõnul ka palju keskkonnasäästlikum, kuna hooldamine on lihtsam ning välja võib vahetada kindlaid osasid, kui lennukit uuendatakse. Pommitaja eluiga peaks tulema pikem ning hoolduskulud väiksemad.

B-21 arendusmeeskonda kuulub praegu enam kui 8000 inimest Northrop Grummanist, partnerite juurest ja õhuväest.

B-21 Raider sai oma nime II maailmasõja ajal toimunud Doolittle´i rünnaku auks, kui 80 õhuväelast eesotsas kolonelleitnant James «Jimmy» Doolittle´i ja 16 keskmaa pommitajaga B-25 Mitchell alustasid missiooni, mis muutis II maailmasõja käiku Vaiksel ookeanil. Rünnati Jaapani saarestikku ning kuigi suuri kahjusid sellega ei tekitatud, näidati oma üleolekut õhus.

B-21 sihtmärgid võivad asuda ükskõik kus maailmas

Praegu pole USA õhujõudude pommitajatest 90 protsenti võimelised ette võtma sihtmärke kogu maailmas, uusim pommitaja aga saab sellega hakkama.

Neid ostetakse esialgse plaani järgi sada tükki 200 miljardi dollari eest.

Kunstniku nägemus pommitajast B-21 Raider. Päris lennukit näeb Eesti aja järgi 3. detsembril kell kolm öösel.
Kunstniku nägemus pommitajast B-21 Raider. Päris lennukit näeb Eesti aja järgi 3. detsembril kell kolm öösel. Foto: Northrop Grumman Corp.

B-21 lennukid hakkavad asuma Ellsworthi õhuväebaasis Lõuna-Dakotas, Dyessis Texases ja Whitemani baasis Missouris. Tinkeri õhujõudude baasis Oklahomas tehakse lennukitele hooldust, Edwardsi baasis Californias jätkuvad aga pommitajate katsetamised.

Uus lennuk saab eelkäijast väiksema tiivaulatusega (52 meetri asemel ligikaudu 42 meetrit Defense Newsi andmetel), kasutusel on kaks või neli Pratt & Whitney F135 turboreaktiivmootorit, pardale võib võtta ligi 13 tonni varustust. Meeskonnas on kaks pilooti.

Hiinlased siiski ei karda

Ehkki uus lennumasin on kiirem ja nähtamatum, on Hiina sõjanduseksperdid juba kommenteerinud, et see küll lühendab õhukaitse võimalikku reageerimisaega, kuid Hiina raketid saaks ilmselt siiski B-21 pommitajatega hakkama, kirjutab South China Morning Post.

Ülekannet uue pommitaja esitluselt näeb tootja kodulehelt.

Striim on saadaval ka Youtube´is:

Märksõnad
Tagasi üles