Meie mõttekoja Political Capitali uuringus kasutati algoritmidel põhinevat tekstikaevandamist ja kvalitatiivset analüüsi, et jälgida ja analüüsida trollikontode aktiveerimist ja nende levitamisstrateegiaid Venemaa sissetungi järel Ukrainasse V4 riikides (Poola, Ungari, Tšehhi ja Slovakkia), Saksamaal, Itaalias ning Rumeenias.
Pildipankade korduv kasutus ja spetsiifilised postitamismustrid – sõna-sõnalt sama kommentaar postitatakse Facebooki jutulõimedesse – paljastasid võltsid käitumistavad. Meie meeskond uuris korduvaid tekste, mis olid minimaalselt viie sõna pikkused ning mida postitati sotsiaalmeediakanalites vähemalt 200 korda. Nende põhjal saab teha hulga järeldusi.
Esiteks leidsime V4 riikides uuringus, et tegevustes ja narratiivides on riigiti märkimisväärseid erinevusi. Näiteks Ungaris ja Tšehhis avastasime suure hulga võrreldavaid sõnumeid, mis klappisid Kremli-meelsete narratiividega. Mõlemas riigis levinud viiest narratiivist kolm keskendusid järgnevale: (1) Ukraina korraldab Donbassis genotsiidi; (2) neonatsid võtavad Ukraina üle; (3) Ukraina ei ole tõeline riik.
Spetsiifilised postitamismustrid – sõna-sõnalt sama kommentaar postitatakse Facebooki jutulõimedesse – paljastasid võltsid käitumistavad.
Poolas aga taoline taktika ei töötaks, sest riigis on laialt levinud pahameel Venemaa vastu. Seetõttu prooviti sõnumitega rõhuda geopoliitilisele ebakindlusele, viidates sellele, et valitsev erakond PiS juhib riigi julgeolekupoliitikat valesti, samas kui koostöö NATOga võib Poola sõtta tõmmata.
Saksamaal keskendusid trollide jõupingutused Saksa avalikkuse süütunde võimendamisele. Peamine narratiiv püüdis sõda tõlgendada Venemaa ja lääne (USA ja NATO) vahelise konfliktina, keskendudes väidetavatele lubaduste rikkumistele, mida lääs olevat Nõukogude Liidule ja Venemaale seoses NATO laienemisega andnud.