N, 2.02.2023

Mike Calamus ⟩ Oravate juhtimisel on Eesti Energia ahnus lõputu

Mike Calamus
, EKRE USA osakonna esimees, Calamus Enterprises LLC tegevjuht
Oravate juhtimisel on Eesti Energia ahnus lõputu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 17
Mike Calamus, EKRE USA osakonna esimees
Mike Calamus, EKRE USA osakonna esimees Foto: Erakogu
  • Eesti Energia taotleb universaalhinna tõstmist.
  • Universaalteenus ei ole ennast õigustanud.
  • Rohepöörde varjus õõnestatakse energiakindlust.

On raske otsustada, kas naerda või nutta jaburuste pärast, mida Eesti Energia genereerib Eesti inimestele päevast päeva, kirjutab EKRE USA osakonna esimees Mike Calamus. 

Paari päevase vahega sai lugeda Eesti Energia väga headest majandustulemustest ja seda kuidas Eesti Energia taotleb konkurentsiametilt universaalhinna tõstmist, sest hämmastaval kombel ei pidanud elektri universaalteenuse hind katma tootmiskulusid.

Kus kohast võtab riigifirma jultumuse, et öelda inimestele, et makske aga rohkem, sest 27,4 miljonit eurot puhaskasumit kolmandas kvartalis ei ole piisav?

Mis valemi abil peame uskuma, et lõpphind 19,24 s/kWh ei kata tootmiskulusid, kui teenitakse kümneid miljoneid puhaskasumit? See oleks sama, kui firma ütleb töötajatele terve aasta jooksul, et palka ei ole võimalik tõsta, sest pole piisavalt rahalisi vahendeid ja siis aastalõpupeol kiideldakse töötajatele rekordkäibest ja kasumist.

Tundub, et Eesti Energia ei vaevu isegi Eesti rahvale selgitusi jagama.

Rahandusministeerium Reformierakonna juhtimisel, kas vaatab läbi sõrmede või dikteerib kardinate taga omaniku ootusi, milleks on rahva koorimine.

Pole vaja uusi makse kehtestadagi, kui energia dividendide näol saab riigi kukrut paisutada.

Tundub, et universaalteenus, mis pidi tarbijatele raskel ajal vastu tulema, on järjekordne viis, kuidas rahvast petta. Selleks, et näidata enne valimisi rahvale, mida sai elanike hüvanguks tehtud. Pole ime, et ligi 30 000 inimest on juba loobunud universaalteenusest ja nende hulk kasvab veel kindlasti.

Eesti Energia selle aasta majandustulemused on kõigi aegade parimad.
Eesti Energia selle aasta majandustulemused on kõigi aegade parimad. Foto: Eero Vabamägi

Eriti kui arvestada, et oktoobri viimase 10 päeva börsihind on olnud universaalteenusest isegi soodsam lausa kaheksal korral ja et Eesti Energia tahab universaalteenuse hinda veelgi tõsta.

 

Mõni vaidleks vastu, et elektri hind peabki kallis olema ja Eesti Energia kasum suur, et saaks teha investeeringuid roheenergiasse.

President Kersti Kaljulaid leiab lausa, et elekter oligi põhjendamatult odav. Peaminister Kaja Kallas on vihjanud samale asjaolule, võrreldes Kesk-Euroopa elektrihindu Eestiga.

Väga alatu on niimoodi võrrelda, kui eestlaste sissetulekud on ka oluliselt madalamad. Ei saa olla nii, et las kulutused olla samaväärsed sakslastega, aga sissetulekud, millega neid kulutusi katta, tunduvalt madalamad.

 

Eesti Energia uhkustab, et investeeris üheksa kuuga taastuvenergiasse üle saja miljoni euro, millest lõviosa läks tuule- ja päikeseparkide rajamisse.

Paraku need investeeringud ei aita, kui talve pime tuulevaikne pakane võimust võtab. «Õnneks» on Eesti Energial plaan kasutada varustuskindluse tagamiseks meie metsa, viies näiteks Balti elektrijaama 11. ploki üle puidujäätmetele.

Vaatame nüüd, kuhu Eesti roheinvesteeringud liiguvad. Suurimad investeeringud tehti järgmistesse tuule- ja päikeseparkidesse: Tolpanvaara 5,6 miljonit eurot, Šilale 19,2 miljonit eurot, Akmene 8,7 miljonit eurot, Purtse 6,1 miljonit eurot ning 2,9 miljonit eurot Zambrowi päikeseparki.

Palju Eesti kohanimesid lugeja märkas? Loodame, et läheb edukamalt, kui Eesti Energia Utah’ põlevkiviprojekti investeeringud.

Postimees on varem kirjutanud, et Utah' põlevkiviprojekti käigus hoidmiseks kulutab Eesti Energia ligi miljon eurot aastas.

Kedagi loomulikult vastutusele ei võeta ega kurssi ei taheta muuta. Rohepöörde tuules jätkatakse rahumeeli meie energiakindluse hävitamist soovunelmatega ja aastate tagustest elektrihindadest võib vaid und näha.

Vähemalt saame lohutada end sellega, et Eesti Energia teenib rekordkasumeid ja et meie peaministriproua saab hea eeskuju eest sakslastelt kiita.

Märksõnad
Tagasi üles