N, 2.02.2023

Ühe katuse all elavad nüüd superstaariks kosunud invaliid ja surmasuust pääsenud Kala

Jens Raavik
, ajakirjanik
Ühe katuse all elavad nüüd superstaariks kosunud invaliid ja surmasuust pääsenud Kala
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
MTÜ Tartu Kassikaitse vabatahtliku Kristin Serglovi süles on Marvel. Viimase tagakeha oli alguses halvatud, kuid nüüd on ta kassitoa superstaar, kes tuleb esimesena külalisi tervitama. 

 
MTÜ Tartu Kassikaitse vabatahtliku Kristin Serglovi süles on Marvel. Viimase tagakeha oli alguses halvatud, kuid nüüd on ta kassitoa superstaar, kes tuleb esimesena külalisi tervitama.  Foto: Sille Annuk

Haigeid ja koduta kasse ravib ning majutab mittetulundusühing Tartu Kassikaitse, kelle Annelinnas asuvates ruumides peatub korraga mitukümmend õnnetu saatusega hiirekuningat. Kassikaitse koosneb vaid vabatahtlikest, keda on praegu 70.

«Meie ridades on muuseas ka transpordiabilisi, fotograafe, kassihaldureid, sotsiaalmeediaabilisi ning uute vabatahtlike koordinaatoreid,» täpsustas vabatahtlik kassihooldaja Kristin Serglov.

Käpp käib aina paremini

Vabatahtlike hulgas on mitmeid endisi Tartu koduta loomade varjupaiga töötajaid, ka Kristin Serglov. Tal on kodus kaks kassi ja ka koerad on talle südamelähedased, sellepärast pakub ta koerahoiuteenust.

Praegu kassikaitsjate hoole all oleva mitmekümne vahva vuntsi hulgas leidub neid, kelle inimesed on ise ära andnud, aga on ka neid, kes näinud tänavaelu ja hullematki. «Näiteks Marvel oli meie juurde jõudes väga õnnetus seisus, tema tagakeha oli halvatud,» rääkis Serglov. «Ehkki taastumine käib siiani, on edusammud märgatavad ja on näha, et ta on väga uudishimulik kass.»

Marvel on teiste kassidega sõbrunenud ja saab inimestega sedavõrd hästi läbi, et teda peetakse kassitoa superstaariks. Kuid kuna ta on pärit väga kehvadest tingimustest, ei oska ta õiges kohas pissil käia, vaid ajab oma häda ära veekausis.

Kalaks kutsutava kassi päästsid vabatahtlikud surmasuust. Kala on kassipoiss, kes sattus kassikaitsesse hoolimatu omaniku käest pärast hirmsat autoõnnetust. Kala jõudis alles viis päeva hiljem lõpuks koju roomata. Tema omanik aga ei tahtnud esialgu aidata, vaid jättis kassi piinlema.

Ka hoiukodu pakkujaid on väga vaja, et kassid saaksid kodusemas keskkonnas inimarmastust tunda seni, kuni nad leiavad päriskodu, sõnas vabatahtlik Kristin Serglov.

Kui kassikaitsjad Kalast kuulsid, andis omanik ta ära, sest looma koljuluu ja lõualuu olid katki ning vajasid kallist ravi, lisaks toitsid vabatahtlikud teda sondiga. «Hoolimata kurvast olukorrast ja rasketest vigastustest on tegemist igati elurõõmsa nelja-aastase kiisuga, kes tõeliselt armastab inimest,» märkis Serglov.

Kala jõudis kassikaitsjate juurde murtud kolju ja lõualuuga.
Kala jõudis kassikaitsjate juurde murtud kolju ja lõualuuga. Foto: MtÜ Kassikaitse

Et paljude kassikaitsesse jõudnute käpp on väga kehvasti käinud, ongi kõige suuremaks abiks rahaline annetus MTÜ Tartu Kassikaitse kontole, mis aitaks vabatahtlikel loomi ravida ning neile ulualust pakkuda, sest ainuüksi ruumide rendile kulub tuhat eurot kuus. «Alati on väga oodatud ka liivaannetused, kasutame kassitoas peamiselt maisiliiva,» sõnas vabatahtlik.

Abilised on oodatud

Vabatahtlikuks hakkamise kohta leiab teavet kassikaitse kodulehelt kassidkoju.eu ja Facebooki lehelt ELL Tartu Kassituba. Ent mittetulundusühingus kardetakse, et kui oma asukohast väga kõva häälega rääkida, hakatakse neile kasse ukse taha jätma, mistõttu tuleb esmalt nendega ühendust võtta ja kohtumine kokku leppida.

Serglov rääkis veel, et nagu paljudel teistel vabatahtlikel, on temalgi mitu muud projekti käsil, mistõttu on lisakäed alati oodatud. «Ka hoiukodu pakkujaid on väga vaja, et kassid saaksid kodusemas keskkonnas inimarmastust tunda seni, kuni nad leiavad päriskodu,» lisas ta.

Ikka kasside heaks ning terviseks

Napsu Pink Kitty telliti esimese paari õhtuga ligi 30 korda. 
Napsu Pink Kitty telliti esimese paari õhtuga ligi 30 korda. Foto: Karin Kiplok

Kasside raviarved ja kassitoa ülalpidamine on kulukad. Et natukenegi aidata arveid tasuda, lõid Tartu Kassikaitse ja Kivi baar käed ning tegid shot’i, mille müügist saadud rahast võtab baar maha vaid tooraine kulu, ülejäänu läheb kassidele.

«Pärast seda, kui mu mees suri, jäi baar mulle. Siis hakkasingi mõtlema, kuidas saaks meelelahutuse ja heategevuse omavahel siduda,» rääkis Kivi baari omanik Karin Kiplok.

Et juba aastaid on Kivi üks baaridaam kassikaitse vabatahtlik Kristin Serglov, saigi talle üsna ruttu selgeks, et just selle organisatsiooni toeks tuleb hakata raha koguma.

«Olin endale hiljuti võtnud koduta kassi ning kuna meil jutt Kristiniga ühtis, tuligi mul idee, et ehk saab Kivi kuidagi toetada Tartu Kassikaitset,» lisas baariomanik.

Ja nii loodigi Kivi töötajate katsetuste käigus neljaeurone pitsitäis, millele pandi kasside auks nimeks Pink Kitty. Tõlkes tähendab see roosat kiisut. JENS RAAVIK

Märksõnad
Tagasi üles