N, 2.02.2023

REPORTAAŽ ⟩ Tallinna hipodroomi viimane võistlus – paras aeg alaga tutvust teha

Tallinna hipodroomi viimane võistlus – paras aeg alaga tutvust teha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viimased traavivõistlused Tallinna hipodroomil.
Viimased traavivõistlused Tallinna hipodroomil. Foto: Mihkel Maripuu
  • Tallinna hipodroom jääb viimaste võistlustega ajalukku.
  • Mõni on hipodroomil käinud isegi valdava osa oma elust.
  • Tegevjuht: hasartmäng on selle spordiala alus.

Viimane võimalus 99-aastasel Tallinna hipodroomil hobujooksu vaadata meelitas kohale nii nukrameelsed eluaegsed fännid, entusiastlikud põhjanaabrid kui ka sootuks võhikud.

Viimasel ajal on Tallinna hipodroomil peetud aastas keskeltläbi paarkümmend traavivõistlust. Välismaiste telesarjade loodud kujutluspilt hipodroomil päevavarjude ja kleidikestega aega veetvatest pepsidest daamidest ei pea kuidagi paika, pigem kujundavad seltskonda tõsised asjaarmastajad, perekonnad-paarid. Siin-seal jääb silma ka longeropurkidega hasartlikke põhjanaabreid.

Maria, Kadri, Andrus, Omar, Markus, Kaimai ei teadnud panustamisest ega võidujooksust enda sõnul suurt midagi, kuid võtsid tasuta Nancy kontserdist, mis võtta andis.
Maria, Kadri, Andrus, Omar, Markus, Kaimai ei teadnud panustamisest ega võidujooksust enda sõnul suurt midagi, kuid võtsid tasuta Nancy kontserdist, mis võtta andis. Foto: Mihkel Maripuu

Uue hipodroomi ootuses

«Soomes ja Rootsis on see spordiala oluliselt populaarsem,» nentis MTÜ Tallinna Hipodroom tegevjuht Mihkel Gull, tuues võrdluse Euroopa totalisaatorite ehk kihlveokassadega, mis tegevat sama suurt käivet kui kogu Eesti riigi eelarve.

Arutledes Tallinnast välja viidava hipodroomi kadumise üle, arvas Gull, et ehkki iga kolimine on mingil määral raske, ootab hipodroomi siiski uus ja parem koht, kus edasi minna – 16-hektariline ala Saue vallas Tuula külas. Uues kohas oli rada 2020. aasta sügiseks valmis. Järgmisel aastal peeti juba võistlused. «Meil lihtsalt pole talliala veel valmis,» lisas Gull.

MTÜ Tallinna Hipodroom tegevjuht Mihkel Gull toonitas, et uues asukohas on tallid ja võimalused paremad.
MTÜ Tallinna Hipodroom tegevjuht Mihkel Gull toonitas, et uues asukohas on tallid ja võimalused paremad. Foto: Mihkel Maripuu

«Tallid siin ei ole ehitatud tallideks,» kirjeldas ta Tallinna hipodroomi. «Nõukogude ajal olid need pigem laohooned. Loomu poolest ei ole need õiged tallid ja kui 30 aastat pole nende eest kunagi hoolitsetud... Kui detailplaneeringut hakati kehtestama, siis oli juba selge, et pole mõtet seda enam eriti hoida. Nii, et saaks elada, aga et midagi uut pole küll mõtet luua,» ütles Gull.

Ilustada pole mõtet, sest hipodroom näeb tõesti vana ja väsinud välja. Abihoone, piirded ja istumisala on ajas seisma jäänud juba kindlasti 00ndatest, kui mitte varemgi.

Laupäeval võis näha hipodroomil toimetamas ka pensioniealisi töötajaid, Gulli sõnul võetakse need töötajad, kes soovivad, uude kohta kaasa. «Pigem otsime inimesi juurde,» lisas ta.

Pool sajandit panustamist

Läkiläki ja nahkjakiga vanahärra Vladimir Smirnov oli pärast võidujooksule panusepileti ostmist lahkesti nõus oma kogemust jagama ning ütles, et on hipodroomil käinud juba pool sajandit.

Vladimir Smirnov jõudis hipodroomi külastada ligi pool sajandit. Uus koht Saue lähistel võib talle tema sõnul kaugeks jääda.
Vladimir Smirnov jõudis hipodroomi külastada ligi pool sajandit. Uus koht Saue lähistel võib talle tema sõnul kaugeks jääda. Foto: Mihkel Maripuu

Nüüd, kui hipodroom kolib Saue lähistele, usub ta, et koht jääb talle liiga kaugeks, kuid on loomadele siiski avaram. «Uus hipodroom on juba teiste standarditega ja treenimiseks parem,» lausus Smirnov.

Vanad mängurid meenutasid heldinult varasemaid aegu, hipodroomi kolimine tähistab neile omamoodi ajastu lõppu.

Ka Tõnu Mägi on hipodroomil käinud juba 70ndate algusest. «Ma kardan, et üldpilt on kaotus,» naeris mees kihlveomängust rääkides, kuid toonitas, et tähtis on mängu ilu.

Tõnu Mägi meenutas, et Nõukogude ajal meenutas hipodroomil toimunu suurt pidu.
Tõnu Mägi meenutas, et Nõukogude ajal meenutas hipodroomil toimunu suurt pidu. Foto: Mihkel Maripuu

«Muidugi on kurb. Läheb ju kaugele,» ütles Mägi hipodroomi kolimise kohta. «Vanasti oli siin suur pidu, kõva värk,» meenutas ta.

Vanad mängurid meenutasid heldinult varasemaid aegu, hipodroomi kolimine tähistab neile omamoodi ajastu lõppu.

Külma eest sai peitu pugeda hipodroomi kohvikusse, kus pakuti teed, kohvi ja snäkke.
Külma eest sai peitu pugeda hipodroomi kohvikusse, kus pakuti teed, kohvi ja snäkke. Foto: Mihkel Maripuu

«Mina olen seda meelt, et kõik läheb paremaks ja loomade seisukohalt võinuks hipodroomi ammu siit ära kolida,» arvas noormees Martin, kelle kasvatatud hobune hipodroomil teistega mõõtu võttis.

Hobukasvatajatele ja korraldajatele oli broneeritud eraldi ala.
Hobukasvatajatele ja korraldajatele oli broneeritud eraldi ala. Foto: Mihkel Maripuu

Ta oli Gulliga samal meelel: uus koht on palju avaram ja loomadele loodud. «Hobusele on oluline, et ta saaks liikuda. Ta ei ole mõeldud boksis istumiseks. Siin seda varianti ei ole, sest koplid on väikesed, need on ülekarjatatud ja seal ei kasva midagi.»

Algaja õnn

Et käsi valgeks saada ja mängu ilu mõista, tahtsin teha sümboolse panuse. Nagu märkis Gull, on hasartmäng kogu selle spordiala alus, mida ilmestasid hästi ka sagimine ja järjekord totalisaatori kassapunktides.

Päeva lõpus toimus just nagu vanastigi punnvõrride võidusõit.
Päeva lõpus toimus just nagu vanastigi punnvõrride võidusõit. Foto: Mihkel Maripuu

Võistluse kavaraamatu plaanides oli sadu numbreid, mille eesmärki pea hästi ei võtnud. Seda enam polnud mul mingit ettekujutust, mida kassas öelda.

«Mina teeks esimeseks panuseks võitjapanuse ja paneks number nelja,» soovitas Martin. Nimelt oli raamatus iga võistlusjooksu kohta ka vihje võitjatest: number 4 hobusele pakuti esikohta.

«Tere! Ma panustaksin esimesele jooksule võitjapanuse!»

Viimase sõidu viimane lõpetaja.
Viimase sõidu viimane lõpetaja. Foto: Mihkel Maripuu

Sain pileti näppu ja läksin võistlust jälgima. Saadud soovitus läks asja ette: võitis minu valitud hobune ja rahakott täienes paari mündiga. Igati sümboolne punkt päevale, mil panustasin hobustele esimest ja ilmselt viimast korda elus. Järgmised võistlused peetakse juba uuel hooajal ja uues kohas, Tuula külas.

Märksõnad
Tagasi üles