N, 2.02.2023

Mihkel Kunnus ⟩ Kas taome adrad tagasi tankideks?

Mihkel Kunnus
, Fookuse Inimese ja looduse toimetaja
Kas taome adrad tagasi tankideks?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Fookuse «Inimene ja loodus» toimetaja Mihkel Kunnus. FOTO: Margus Ansu
Fookuse «Inimene ja loodus» toimetaja Mihkel Kunnus. FOTO: Margus Ansu Foto: Margus Ansu
  • Intensiivpõllundus põletab särinal ökoloogilist kapitali.
  • Nisupõld kehastab agraarfašismi oma liigipuhtuse totaalsuses.
  • Sellegi poolest ei tuleks põldusid muuta sõjaväe harjutusmaaks.

Kindralmajor Veiko-Vello Palm põhjendas Nursipalu harjutusala laiendamist hiljuti sõnadega: «Kui kasvatada põllul nisu või sõita seal tankiga, tagajärg loodusele on enam-vähem ühesugune.» (PM 1.12.2022), mis pani paljusid õhku ahmima, kirjutab «Inimese ja looduse» Fookuse toimetaja Mihkel Kunnus.

Jah, see pole hea kommunikatsioon. Sest keskmises teadvuses ei assotsieeru viljapõld erilise looduskahjuga. Kindralmajor Palmi võrdlus on faktiliselt kindlasti pigem adekvaatne ja kohane, aga kommunikatsiooni puhul see ei loe. Lühidalt: see on liiga tark jutt ja seega mõju lausa vastupidine.

Millal nägite viimati põllul rukkilille, ah? Euroopa «põllulinnuindeks – mis koondab 37 liigi andmeid – on 40 aasta jooksul kahanenud ligi kaks korda. Kahjuks on sama seis ka Eestis,» raporteeris ornitoloog Jaan Elts paari aasta eest (PM 4.9.2020). Meilgi valdav intensiivpõllundus põletab särinal ökoloogilist kapitali, mullad degradeeruvad, liigid surevad, põhjavesi mürgistub ja veekogudesse voolab väetist. Mürkide kasutamine on tõusutrendis (vt Aleksei Lotman: mürgivaesem tulevik on veel igati saavutatav, PM 21.9.2022).

Nii on kindralmajor Palmi võrdlus täiesti adekvaatne. Kuid see oleks suhtekorralduslikult paslikum mõne intensiivpõllumajanduse vastu võitleva looduskaitsja suhu: «Tänapäeva nisupõld on loodusele enam-vähem sama kui sellel maalapil tankiga rallida ja lärtsutada!» Muidugi on see täpsemat kõrvutust vajav lihtsustus («Soomustransportöör on raskem kui põllumajandusrasketehnika, samas, tõsi, viimane ei tulista, aga teiselt poolt jällegi mürgitab süstemaatiliselt ja ...»), aga ometi on intensiivpõllumajanduse nisupõld tõeline agraarfašism selle sõna täpses tähenduses: «Üks maa, üks liik, üks haldaja! Kõik alamrassid mürgitame tööstusliku efektiivsusega surnuks! Saagu totaalne liigipuhtus ja geneetiline ühtsus!»

Sestap võib punnitatud sõnamänguna öelda, et kindralmajor Palm lausa topeltantifašist, võitleb korraga Vene fašismi ja agraarfašismi vastu!

Kõige rohkem rebestab mu südant siiski kujutlus taludest, majadest, kaevudest hoonetest, mis tsooni jäävad. Esivanemate talu võib müüa küll, eriti sel juhul, kui endal jaks hooldamiseks puudub ja on teadmine, et see läheb uue hea peremehe kätte. Aga et hävitatakse... see on ju hullem kui okupatsioon! Näiteks minu vanavanemad said pärast okupatsiooni lõppu oma talu tagasi, tähendab see polnud pöördumatu kahju.

Mu arust on kindralmajor Palm väga väärt inimene, haritud ja oma valdkonnas kompetentne, õige mees õigel kohal, aga seda laiendamiskava tuleks siiski veel tõsiselt kaaluda. Absoluutselt viimane asi, mida meie riigi julgeolek vajab, on vastuseis kaitsejõudude ja osa rahva vahel.

Märksõnad
Tagasi üles