Mina räägin aga sellisest noorest, kes on pärit maalt, linna õppima suundunud ja elab seal, kuid kelle perekond ajab maal oma äri. Sageli selle noore vanemad loodavad, et ta naaseb maale ja võtab tulevikus ettevõtmise üle. Ent iga kord see nii sujuvalt ei lähe.
Meie pereettevõte Sigwar OÜ kasvatab Ida-Virumaal teravilja, sigu ja toodab liha. Minu vanaisa asutas selle 1993. aastal. Praegu juhib ettevõtet minu isa, ema on esinduspoes juhataja. Mina olen kaks ja pool aastat juhtinud PRIA ja Euroopa Liidu toetatud „Lühikeste tarneahelate või kohalike turgude kaudu põllumajandustoodete ja toidu turustamisvõimaluste arendamise toetuse” projekti. Minu teekond põllumajanduses algaski sellest projektist, see on toonud mind lähemale maaelule, kodumaisele tootmisele ja meie perekonna ettevõttele.
Mis ma arvan maale kolimisest ja päriselt ettevõtmisesse astumisest? Siia võiks pika mõttepausi teha.
Igaüks on kuulnud, et seakasvatuses on lood halvad. Igaüks on kuulnud, et üldse on majanduses nadi seis ja väiksemad tootmised sulgevad end. Igaüks on kuulnud suurtest kettidest, kes meie turgu vallutavad. Põhjuseid, miks mitte maale minna oma perekonnaäri üle võtma, on palju. Noorele inimesele, kes on hariduselt hoopis keegi muu kui põllunaine, on see hirmutav väljakutse.
Kas ma näen ka helgemat poolt? Jah, ikka. Ettevõtja loob väärtust. Ta loob kogu ühiskonnale väärtust. Ta annab oma osa inimeste toidulauale. Ta arendab ja hoiab maal elu. Ta hoiab oma inimesi ja kaasab oma pere.