T, 6.06.2023

Erik Mandre ⟩ Ausat vargust pole olemas!

Erik Mandre
, Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektor
Facebook Twitter
Comments
Erik Mandre, Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon.
Erik Mandre, Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon. Foto: Erakogu

Kui soovime ühiskonnana olla lääneliku mõtteviisi kandjad, tuleb heita kõrvale nõukogude ajast jäänud mentaliteet, et kunst kuulub rahvale ja peaks olema justkui tasuta kättesaadav, kirjutab Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektor Erik Mandre.

Miskipärast suhtutakse meie ühiskonnas intellektuaalsesse varasse endiselt võrdlemisi ükskõikselt, hoolimata sellest, et intellektuaalse vara taga on alati inimesed, nende töö ja pühendumus. Kellegi teise asja omavoliline omastamine või ilma loata kasutamine mõistetakse üldjuhul selgelt hukka, seevastu intellektuaalse vara puhul tundub selline tegevus olevat justkui aktsepteeritud.

Näiteks poest ajakirja varastamist peab enamik meist kindlasti vääraks, samas mõnelt Torrent-failide saidilt oma lemmikartisti muusikaalbumi või mõne meid kõnetava filmi tasuta allalaadimine ei pruugi paljudes tekitada mingeid moraalseid dilemmasid. Ometi on ka selline tegevus vargus, nii nagu igasugune muu teise isiku vara omavoliline omastamine – see on vargus (rahvakeeli «piraatlus»), millega võidakse tekitada teose loojale kui autoriõiguse omajale korvamatut kahju.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles