R, 29.09.2023

Värske uuring: inflatsiooni ei põhjusta palka küsivad inimesed, vaid firmade hiidkasumid

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 1
Foto: Arvo Meeks

Ära küsi palka juurde, toidad ainult inflatsiooni – seda mantrat ja manitsust on eestlased pidanud viimastel kuudel pidevalt kuulma. Kuid Austraalia uuring näitab, et see ei ole müüja või õpetaja, kes inflatsiooni tagant tõukab vaid süüdlast tuleb otsida hoopis mujalt.

Kui aastakümneid on räägitud palga-inflatsiooni spiraalist, mis tähendab, et palkade tõus paneb ka muud hinnad tõusma, sest inimesed jaksavad kauba eest rohkem maksma ja neilt küsitaksegi seetõttu rohkem raha, siis nüüd on Austraalias jõutud teisele arvamusele. The Guardian kirjutab, et mõttekoja Australian Institute'i uuring näeb inflatsiooni peasüüd hoopis ettevõtetel ja nende liigsuurtel kasumitel.

Austraalia mõttekoja arvutuste järgi annavad ettevõtete kasumid Austraalia koguinflatsioonist tervelt 69%, seevastu palgatõus andis 18%. Uuringus keskenduti pandeemiaaegsele ja selle järgsele inflatsioonile ning mõttekoda rõhutas, et kuigi hinnad tõusid energiakulude, tarneahelate probleemide või ajutiste kaubanappuste tingimustes, siis nende arvutused näitasid, et firmad on hindu tõstnud oluliselt rohkem kui eelnimetatud faktorite kompenseerimiseks vajalik oleks.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles