L, 1.04.2023

LOODUSFOTO ⟩ Lumi on nurmkanade tekk

Rein Kuresoo
, bioloog
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Janek Joab liigub kaameraga looduses peaaegu iga päev. Ta õpetab Antsla gümnaasiumi vanematele õpilastele fotograafiat ja juhendab lisaks nooremate laste loodusfoto- ja rajakaameraringi.
Janek Joab liigub kaameraga looduses peaaegu iga päev. Ta õpetab Antsla gümnaasiumi vanematele õpilastele fotograafiat ja juhendab lisaks nooremate laste loodusfoto- ja rajakaameraringi. Foto: Janek Joab

Talv on nurmkanadele raske aeg – lisaks külmale on nende toidulaud jää ja lumega kaetud. Mida paksem või tihedam lumevaip on, seda tülikam on lindudel põllupinnal olevate taimede ja seemneteni kraapida.

Nagu sellest nuhtlusest veel vähe oleks, lumivalgel põllul tegutsevad pruunid nurmkanad paistavad ka kanakullile kergesti silma ja kanakeste lumele jäetavad jäljed annavad soovimatuid vihjeid rebasele.

Ent nurmkanad oskavad lumikatet ka enda kasuks kasutada. Kohevasse lumme on kerge kaevuda ning lume all konutada on tegelikult märksa soojem kui pakase käes lõdiseda – temperatuur ei lange siin kuigi palju alla nulli. Seepärast saadavad nurmkanad külma talveöö võimaluse korral mööda lumehanges, kuid puhkavad selles sageli ka päeval.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles