T, 30.05.2023

MÕTTEKOJA GLOBSEC RAPORT ⟩ Ukraina sõjaedu kümme saladust

Meelis Oidsalu
, Fookuse «Võimu ja julgeoleku» toimetaja
Facebook Twitter
Comments 3
Eriti sõja alguses mobiliseeris Ukraina inforuumis toetust meemidega. See meem tabab edukalt kahe sõdiva riigi juhi avaliku suhtluskultuuri erinevusi.
Eriti sõja alguses mobiliseeris Ukraina inforuumis toetust meemidega. See meem tabab edukalt kahe sõdiva riigi juhi avaliku suhtluskultuuri erinevusi. Illustratsioon: Ekraanitõmmis

Bratislavas asuv rahvusvaheline mõttekoda GLOBSEC, mille esindajad käisid Ukrainas intervjueerimas kümneid Ukraina armee ja valitsuse esindajaid, avaldas 16. veebruaril seni ühe põhjalikuma soovituste loetelu NATO sõjalisteks reformideks. Fookuse toimetaja Meelis Oidsalu teeb ülevaate raporti järeldustest.

Iga sõja järel on n-ö üleõppimise ja ennatlike järelduste tegemise risk. Sageli kiputakse tuvastama vigu ja keskendutakse nende vältimisele. Ukraina puhul aga tuleks ka NATO-le kasuks vastupidine lähenemine – edu kopeerimine.

Ukrainlaste edu pole olnud mitte välkinspiratsiooni, vaid aastatepikkuse valmistumise tulemus. Mõned võtmetegurid – häirimatu raudteelogistika, kohalike omavalitsuste sõjavalmidus, pettesõda ja selle eelduseks olev laitmatu infohügieen, vabatahtlike suur roll sõjaväe varustamisel – on olnud 2014. aastast toimunud arengute tagajärg, need on sisse harjutatud ja õpetatud.

Facebook Twitter
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles