Sisukord
Tartu
Postimees
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (35) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (8) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (4) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (1) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (5) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õpetajate palgatõus tuleb abiliste arvelt

2 min lugemist
Märtsi alguses streikinud õpetajad nõudsid valitsuselt endale suure­mat palka. FOTO: Margus Ansu

Haridus- ja teadusminister tahab streigiga suuremat palka nõudnud õpetajatele vastu tulla ja suurendada nende sissetulekut. Paraku tuleks õpetajate palgatõus praeguse kava järgi nende kolleegide arvelt.

Tellijale Tellijale


Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo saatis pärast õpetajate streiki rahandusministeeriumi kooskõlastamiseks ettepaneku, mille järgi peaks 1. septembrist riigilt õpetajate töötasudeks antud raha minema vaid õpetajate palkadeks. Koolide tugispetsialistide ehk eripedagoogi, sotsiaalpedagoogi ja psühholoogi palk tuleb maksta omavalitsustel.

«Tartus oleks koolide tugispetsialistidele sügisest linna rahast palga maksmine väga suur jama,» tunnistas Tartu abilinnapea Tiia Teppan. «Tugispetsialiste on vaja, sest me ei taha, et nõrgemad lapsed koolist välja langevad.»

Kohustuslikud töötajad

Linnad-vallad pole riigilt saadava õpetajate töötasu rahast tugispetsialistidele palka makstes eksinud, sest valitsus ja omavalitsusliidud leppisid eelmiseks aastaks kokku, et omavalitsused võtavad tööle tugispetsialistid ja valitsus suurendab just nende palka silmas pidades haridustoetust.

Haridus- ja teadusministeeriumi uue käigu järgi pole see lepe enam jõus. Kuid omavalitsused ei saa tugispetsialistidest loobuda ehk nad sügisel vallandada, sest paar aastat tagasi jõustunud uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus tegi tugispetsialistide teenuse koolipidajatele ning koolidele kohustuslikuks.

Tartu 20 koolis on sel õppeaastal 830 õpetaja ja 66 tugispetsialisti ametikohta. Ülikoolilinna  õpetajate tänavune riigilt saadava haridustoetuse sees olev palgafond on veidi enam kui 12 miljonit eurot, millest 738 727 eurot on tugispetsialistide töötasu. Kui tugispetsialistidele ei tohi enam väljamakseid teha, kasvaks Tartu õpetajate palgafond ligi 6,5 protsenti.

Ministeerium ei tagane

«Kui peame sügisest koolide tugispetsialistidele ise palka maksma, tekib suur segadus ja lisakoormus meie rahakotile,» ütles Tiia Teppan. «Eelarve on vastu võetud, sellise asjaga pole arvestatud.»

Haridus- ja teadusministeeriumi nõunik Piret Sapp kinnitas aga, et õpetajate töötasuks mõeldud riigi palgaraha peavad sajaprotsendiliselt saama õpetajad, sest põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse järgi ei laiene riigipoolse töötasu toetus tugispetsialistidele.

Piret Sapi sõnul on sel aastal kohalikele omavalitsustele ka haridustoetusi sisaldava tasandus- ja toetusfondi maksmist korraldava määruse kehtestamine valitsuse päevakorras lähiajal.

Arvamus

03.07.2020 05.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto