P, 24.09.2023

Kastmisveega on lõpp: joogiveega enam odavalt taimi kasta ei saa

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments 3
Kui tahad Tallinnas joogiveega muru kasta, pead maksma selle eest ka täishinda.
Kui tahad Tallinnas joogiveega muru kasta, pead maksma selle eest ka täishinda. Foto: shutterstock.com

Tallinna Vee kliendid märkasid, et ühtäkki on kadunud võimalus, kastmisvett soodsama hinnaga osta. Selgub, et seda enam ei saagi.

Üks Tallinna Vee klient kurtis internetifoorumis, kuidas plaanis tänavu veearvelt kokku hoida. Ta uuris Tallinna Veelt kastmisvee arvesti kohta ning selle teada saanud, paigaldas ta aeda kastmisveesüsteemi ning lastele basseini, muretses vajalikud toruühendused ja tehnika ja andis nüüd Tallinna Veele sisse liitumistaotluse – ja selgus, et ei midagi – soodsama hinnaga kastmisvett enam ei saa.

Tallinna Vee keskkonna ja jätkusuutlikkuse juht Priit Kappak ütles, et eraldi kastmisvee teenust Tallinna Vesi oma klientidele ei paku ning seega ei ole kehtestatud sellele ka eraldi hinda.

«Oleme varasemalt pakkunud klientidele võimalust kastmisvee tarbimiselt kanalitasu eraldi juurde mitte arvestada, aga enam me uusi taotlusi vastu ei võta. Kuna viimastel aastatel on sademeteta perioode üha sagedamini ja nad on varasemast pikemad, siis oleme kriitiliselt vaadanud üle meie teenuse jätkusuutlikkuse ka tulevikus ja sealhulgas meie ettevõtte võimalused üldist vee tarbimist kuivadel perioodidel vähendada, et kasvav klientide arv ja mõju keskkonnale läbi aastate suureneva veetarbimise oleks võimalikult väike,» põhjendas Kappak otsust põuaga.

«Me ei saa põuasel ajal ära hoida liigset kraaniveetarbimist, küll aga saame seda omalt poolt mitte soodustada. Kasutada kraanivett kastmisveena ei ole keskkonnale sõbralik ja jätkusuutlik lahendus. Me peame saama aru, et vesi on väga oluline loodusvara – piiratud ressurss, mida tuleb tarbida targalt. Oleme juba mitu aastat tegelenud tarbijate teadlikkuse kasvatamisega. Ometigi ei näe me langustrendi kastmisvee tarbimises, vaid hoopis tõusu, mis tegi meid väga murelikuks. Selge on see, et kui tarbija käitumine kraanivee kasutamise osas ei muutu jätkusuutlikumaks, siis ebasoodne mõju meie keskkonnale aastatega suureneb veelgi,» ütles Kappak.

Tema sõnul on Tallinna Vee üks olulisi prioriteete on keskkonnamõjude vähendamine ja selleks investeerivad nad järjest enam puhastusprotsesside efektiivsuse tõstmisesse ja joogivee kõrge kvaliteedi tagamisse. Sel eesmärgil vahetatakse kiirenenud tempos välja torustikke, asendatakse vanad torud kasutades kaasaegset ja keskkonnasõbralikku kinnise meetodi tehnoloogiat; samuti vahetatakse välja kõikide lepinguliste klientide arvestid kaugloetavate vastu, et vähendada varjatud lekete arvu. Tarbijaid suunatakse koguma sademevett, millega vajadusel kasta taimi või kasutada muuks otstarbeks.

«Sellel teemal on aastal 2020 õiguskantsler ka eraldi arvamust avaldanud ning rõhutanud, et tarbijaid ja arendajaid tuleb suunata sademeveesüsteeme rajama, et kuivadel perioodidel oleks tagatud piisav puhta joogivee ressurss. Tallinnas täna seda probleemi ei ole, et puhast joogivett ei jaguks, aga me peame suutma näha pikema perioodi taha ning tagama, et seda probleemi ka mitte kunagi ei tekiks. Täna on Eestis piirkondi, kus põuastel perioodidel võib tekkida puhta joogivee puudus. Puhas joogivesi on üldtunnustatud inimõigus (ÜRO resolutsioon 64/292) ning iga vee-ettevõtja kohus on tagada selle ressursi jätkusuutlikkus ja kättesaadavus,» lisas Kappak.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles