L, 23.09.2023

NEW SCIENTIST ⟩ Halvatud mees hakkas mõtte jõul jalgu juhtides taas kõndima

Clare Wilson
, New Scientist, kaasautor
Facebook
Comments
Esialgu veel kohmakana tunduv seadeldis, mida peab kaasas kandma, aitab halvatul oma jalgu juhtida. Esialgne robotlik liikumine on harjutamise käigus asendumas aina sujuvamaga.
Esialgu veel kohmakana tunduv seadeldis, mida peab kaasas kandma, aitab halvatul oma jalgu juhtida. Esialgne robotlik liikumine on harjutamise käigus asendumas aina sujuvamaga. Foto: CHUV 2022/WEBER Gilles

Pärast kaela murdmist halvatuks jäänud Madalmaade mees saab nüüd taas karkudega kõndida, kuna sai uutmoodi implantaadi, mis laseb tema ajul seljakotis oleva arvuti kaudu lülisambasse närvisignaale saata.

40-aastane Gert-Jan Oskam suudab nüüd istuvast asendist omal jõul püsti tõusta, isegi trepist üles minna ja ebatasasel pinnal kõndida.

«Arvutisimulatsioon hakkab tööle niipea, kui ma kõigest mõtlen mõne sammu astuda,» ütleb ta.

Samuti on Oskam avastanud, et isegi siis, kui seade on välja lülitatud, suudab ta ratastega käimisraamiga juba lühikesi vahemaid läbida. Teadlane Grégoire Courtine Šveitsi Föderaalsest Tehnoloogiainstituudist Genfis ja tema kolleegid, kes selle tehnoloogia välja töötasid, arvavad, et see võib olla tingitud sellest, et korduv harjutamine on juba stimuleerinud lülisamba närvirakkude taastumist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles