Ent aastast 2004 on alaskalased ühinenud aiandussaaduste eksportijate ridadega. See juhtus tänu kõige ebatõenäolisemale kaubaartiklile subarktilises kliimas – pojengidele lõikelilledena! Siin on meie lugu.
Esimesed katsed
Alaskal on pojenge aialilledena kasvatatud juba 1900. aastate algusest, mil kullapalavik tõi siia õnne otsima tuhandeid inimesi. Siis istutati pojenge oma majade juurde üsna juhuslikult, ent transportimisel polnud suudetud lillejuuri hästi hoida ning isegi kui nad maha said istutatud, hukkusid nad tihti, sest talvel puudus neid kaitsev lumevaip, ilm oli väga jäine ja mõnikord jäi muld külmunuks aasta läbi.
Fairbanksi Põllumajandus- ja Metsanduskatsejaamas ning Alaska Fairbanksi Ülikoolis hakkasime 1970. aastal esimest korda tegema ametlikke uuringuid ja katseid, et tuvastada vastupidavaid ilutaimede liike ja sorte, mida siin kandis kasvatada saaks. Paeonia tenuifolia, Paeonia anomala ja teised harilikud aiapojengid leiti olevat küllalt vastupidavad, vähemalt siis, kui neid talvel katab lumi.
Nii uurijad kui ka lillekasvatajad olid siiski teadmatuses, kuidas võiks pojengikasvatusest tulu tõusta. Nõnda jäidki uuringud sinnapaika, kuni 1990. aastate keskpaigas saabus Alaskasse Oregoni pojengikasvataja ja lõikelilleeksportija Paul Sansone. Just temalt saime teadmise unikaalsest, potentsiaalselt väga tulusast nišiturust Alaska lillekasvatajatele.
2001. aastal rajasime põllumajandus- ja metsanduskatsejaama esimesed maalapid, et näha, kas pojengid suudavad siin lõikelilledena kasvada, samuti õppida, kuidas neid kasvatada, avastada võimalikke turge ning arendada Alaska esimese aiandusekspordiartikli infrastruktuuri.
Esimesed tulemused lubasid palju. Juhtus koguni nii, et esimesed tellimused saabusid enne, kui leidus neid täita suutvaid lillekasvatajaid. Üks Londoni ostja esitas tellimuse 100 000 taimele eeloleva suve igaks nädalaks, ainult selleks, et veenduda, kas meie katselappidel pojengid tõepoolest kasvavad. Alaska lillekasvatajad olid siiski skeptilised. Nad ei julgenud pojengidega katsetada, sest kellelgi neist polnud lilleekspordiga kogemust, äri käimapanek eeldas aga pojengiaiandi rajamise ulatuslikku tööd ning suuri väljaminekuid. Samuti oli nii kasvatajail kui ka uurijail tarvis alles õppida, kuidas kasvatada pojenge lõikelillena, leida Alaskal paigad, kus need võiksid kasvada, ning teada saada, milliseid keskkonna- ja majandusväljakutseid see tööstusharu pakkuma hakkab.