N, 5.10.2023

INTERVJUU ⟩ Jaanus Rahumägi: Wagneriga avati Pandora laegas

Evelyn Kaldoja
, välisuudiste toimetuse juhataja
Facebook
Comments 3
Jaanus Rahumäe sõnul pole Wagner ärilises mõttes kunagi rahvusvaheliste eraturvafirmade konkurentsis olnud. 
Jaanus Rahumäe sõnul pole Wagner ärilises mõttes kunagi rahvusvaheliste eraturvafirmade konkurentsis olnud. Foto: Sander Ilvest

Erafirma sõjaline kasutamine toob palju ohtusid ja venelased on Wagneriga avanud Pandora laeka, hoiatab Rahvusvahelise turvafirma ESC Global Security omanik ja juht Jaanus Rahumägi.

Eraarmeesid on Venemaal tekkinud teisigi ning ühel hetkel võib see kõik võtta väga ohtliku pöörde, ütleb Rahumägi.

Mis toimub kriisitsoonides tegutsevate eraturvafirmade äris aastal 2023?

Kui me räägime kriisist kui sõjast, peaks alustama sellest, et venelased on ainsad, kes paramilitaarseid erafirmasid sõjas kasutavad. Kui venelased otsustasid, et neil on riiklikult kasulik selliseid formeeringuid nagu Wagner kasutada, siis näiteks Lähis-Idas ja Aafrikas ei tunnistanud nad pikka aega, et see on tegelikult nende riiklik raha ja poliitika tegemise koht.

Nii sai see eraarmee alguse ärilises mõttes. Pärast, kui neil läks Ukraina sõjakäik plaanitust teistmoodi, inimesi sai kümneid kordi rohkem surma kui nad oleksid kunagi arvanud, leiti, et kasulik oleks kasutada seda professionaalset formeeringut juba avalikult reaalses sõjas.

Eraarmee ja regulaararmee vahe on see, et eraarmeesse on võimalik värvata oluliselt suurema palga eest professionaalset kaadrit. Nende kulud on alati väiksemad kui regulaararmeel, sest riiklikke standardeid ei rakendata, pigem kasutatakse kättesaadavaid ratsionaalseid ja regionaalseid võimalusi.

Lõppude lõpuks põhineb kõik rahategemisel ehk seal töötavad inimesed saavad lihtsalt rohkem palka kui regulaararmees ja omanikud kasu. Seetõttu on seal ka parem kaader.

Samas, kui ameeriklased nad Süürias mättasse lõid, mingeid riiklikke noote ega auavaldusi ei järgnenud ja Vene riik neid omaks ei tunnistanud.

Ohtusid, mis kaasnevad erafirma sõjalise kasutamisega, on palju. Venelased on teinud selle Pandora laeka lahti. Alguses selleks, et saavutada avalikult vastutamata rahvusvaheliselt oma riiklikke eesmärke. Praegu on nad toodud Ukrainasse täiemahulisse sõtta. Mis omakorda on teinud väravad lahti paljudele teistele formeeringutele.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles