Mida teha narkootikumimürgistuse korral?
- Pidev kontakt kannatanuga, ärge laske tal magama jääda.
- Rahustage ja jälgige kannatanu seisundit.
- Küliliasend, vajadusel elustamine.
- Helistage 112 ja kutsuge abi, kannatanu vajab pidevat seisundi jälgimist.
Kuidas olukorda laiemal tasemel parandada?
«Alkoholimürgistuste vähendamiseks saab riik eelkõige mõjutada ettevõtjaid, kes alkoholimüügiga tegelevad ja kohalikke omavalitsusi, kes peaks tugevdama järelevalvet alkoholiseaduse üle, mis keelab müügi nähtavate joobetunnustega inimesel. Selleks tuleb muuta seadust ning luua alkoholimüügiga tegelevatele asutustele litsentsi süsteem. Litsents võimaldaks seada tingimusi, mida ka järelevalve saaks kontrollida. Tänane alkoholi müügilubade süsteem on aegunud, ega kohusta alkoholi serveerimisega seotud ettevõtteid astuma sihipäraseid samme selleks, et nähtavas joobes inimestele alkoholimüüki tõkestada,» sõnab Tervise Arengu Instituudi (TAI) alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.
Ülejäänud maailma head praktikad näitavad, et on piisavalt meetmeid, mida saab joomiskeskkondades rakendada, et keskkond ei soosiks purju jäämist ning ei toimuks alkoholi üleserveerimist lihtsalt müügitulu saamise eesmärgil. Sammel toob näiteks kohustuse pakkuda tasuta joogivett ja teha see lihtsalt kättesaadavaks. Lisaks pakkuda inimestele ka öisel ajal süüa, mitte ainult pähkleid ja palgata piisavalt teenindajaid, et nad jõuaksid kontrollida väga noore välimusega inimeste dokumente, pakkuda teenindajatele ja turvameestele koolitusi, et nad oskaksid tegutseda oma klientide turvalisuse nimel.
Praegu valitseb Sammeli sõnul suhtumine, et kogu vastutus on vaid alkoholitarvitajal, kuid tegelikult peab ka ettevõtja tegema kõik endast oleneva, et inimene, kellele ta müüb teadvust hägustavat ainet, suudaks siiski õigel ajal piiri tõmmata ja koju minna. «Sel moel saaks pikkamisi kujundada ka klientide ja ümbritsevate inimeste hoiakuid purjujoomise suhtes.»
TAI uimastite ja sõltuvuste keskuse teadur Katri Abel-Ollo toob välja, et üledoosisurmade ennetamiseks on vaja laiendada koju kaasa-antava naloksooni (opioidi antidoot) programmi, tagades piisavalt lihtne naloksooni kättesaadavust nii opioidide tarvitajatele kui nendega kokkupuutuvatele inimestele (lähedased, ameti/kutsetegevuse käigus kokkupuutuvad inimesed). «Samuti on oluline luua toimiv varajase hoiatuse süsteem, mille kaudu tarvitajad saaks kiiresti teavitada narkoturul rahvatervisele potentsiaalset ohtu kujutavast uimastist. Oluline on jätkata ka olemasolevate kahjude vähendamise ja narkomaaniaravi teenuste pakkumisega,» lisab ta.