Sisukord
Kultuur
Tänane leht
30.11.2020
Soome ametiühing jättis Eesti lennusaatjad rahata (3) Eesti Turuomanik küsib müüjalt tõendit, et too ei saa maski kanda (16) Eile avati koroona kiuste kuuks ajaks Tallinna jõuluturg (3) Osa isamaalasi taunib ühismeedias abielureferendumit (3) Eesti lühiuudised Viie aastaga kuus laenu välja andnud Savisaare pank läheb hingusele (1) Uue Kunsti Muuseum avas uues kohas uksed (2) Viljandi Väikemõisa rahvas valutab kure pärast südant 10. detsembril selgub, kelle Narva saab (1) Majandus Tallinn kaotab välismaalaste elamiskohana atraktiivsust (13) Viljandi ettevõtja tahab USAs tootmise püsti panna (1) Majanduse lühiuudised Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Volkswagen loob Eestisse autotarkvara ettevõtte allüksuse Välismaa Eesti kaitsmise harjutusi saadab omapärane mürin taevas Tapatöö Iraanis võib saada tuumaleppe kirstunaelaks Arvamus Stina Aava: kriis Ida-Euroopas on loogiline (1) Juhtkiri ⟩ Moskvale järele ja ette Helen Talalaev: kuidas targalt annetada? Martin Helme: võitlus väärtuste üle on põhimõtteline (43) Liina Kersna: vaimse tervise teemad on elu ja surma küsimused Maris Riisenberg: Eesti Afganistani-teema juhtrollis (1) Tiit Kärner: avatud ühiskond on vale ideaal (3) Fookus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Teramäe: eesti lapsed ei ole lõimumispoliitika tööriistad (14) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Me tahtmised on tapvad ja kired kirvekujulised»* HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eesti 200: segregatsioon hariduses tuleb lõpetada (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ TULE: olupoliitiline pragmatism ei ole õige lahendus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eestimaa Rohelised: vägisi ei tohiks koos õpetada Kultuur Näituseelamus ⟩ Mida võrgurobot unes näeb? Kultuur lühidalt PÖFFi kriitikute lemmik: vangilaagris kõlab lõputu lause PÖFFi grand prix: nii sünnivad EKRE valijad (15) Sport Areenile naasnud Tyson lööb endiselt kõvasti Kodus Vene sauna kogenud Eesti korvpallikoondis sai armuaega Spordi lühiuudised Kristjan Ilves: korra mõtlesin, et ehk õnnestub end poodiumile võidelda Elu parima sõidu teinud Tomingas lõpetas sprindidistantsil seitsmenda kohaga Blogi ⟩ Aigro teine hüpe läks täielikult aia taha ja eestlane kõrgesse mängu ei sekkunud Tarbija Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Tartu Tanel Tein ja Vahur Kalmre: linn vaatab kõrvalt. Riik mõtleb kaasa Rannar Raba: leppida? Kindlasti mitte Tartu lühiuudised Grippi pole veel diagnoositud, teisi viirusnakkusi aga küll (1) Selgusid Tartumaa parimad vabaühendused Video ⟩ Mask katab nina ja suu, aga kuhu panna habe Lapsdetektiivid tabasid ERMist noa varastaja Karl Feigenbaum, rohenäpust viinamarjakasvataja Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Kevade» jäi lõpuni ette, tagapool läks kirjuks

2 min lugemist
"Kevade". FOTO: Kaader filmist

Aitäh kõigile, kes ses pikas, pea kolmekuises ja -voorulises valimismaratonis kaasa tegid. Teid oli väga palju, kaugelt üle 10 000 – kokku hääletati kolme vooru peale 22 000 korral, iga voor algas nullist – ja te tegite hea valiku, hääletasite esimeseks «Kevade».

Tellijale Tellijale


Kolm esimest eraldusid selgelt, seevastu tagapool kujunes pilt põnevamaks ja kirjuks nagu pühademuna, kõrvuti «Nimed marmortahvlil» ja «Nipernaadi», «Malev» ja «Sügisball». Aga nii nende rahvaküsitlustega kord juba on, ka poliitikas, kus ühte saali mahuvad kenasti istuma nii Peeter Võsa kui Ene Ergma, nii Tõnis Lukas kui Aivar Riisalu.

Ühiskond huvigrupistub üha enam, sealjuures on ühe hääl valjem kui teisel, ja ega see filmidegi puhul teisiti ole. Seda enam tasuks esile tõsta «Kevade» edu, mis kõneleb vastupidisest – aga on see ju ka üks neist harvadest filmidest, mis jõuab välja eestlase arhetüüpideni ja vormib meie rahvuslikku enesetunnetust.

Žanriliselt pole valikule midagi ette heita. On draamat, on komöödiat, sõja-, ulme- ja seiklusfilmi ka. On tõsiuskset isamaalisust, aga ka irvitamist iseenese ja oma ajaloo üle. Kuus filmi on tehtud enne 2000ndaid. Sulev Nõmmikult on nimekirjas kaks, Grigori Kromanovilt samuti kaks filmi. Filmikriitikute mulluse kõigi aegade tippkümnega võrreldes kattub viis, sealne esimene «Sügisball» on siin üheksas. Pole paha, kui arvestada vähest ajalist distantsi.

Kes jäid esikümnest välja? Napimalt «Nukitsamees», «Hullumeelsus» ja «Inimesed sõduri­sinelis», rohkem «Ukuaru» ja «Ideaalmaastik». Ka see pole paha. Kahe küsitluse suurim erinevus on «Tuulte pesa», «Somnambuul» ja «Põrgupõhja uus Vanapagan», neist ükski ei pääsenud rahvahääletusel isegi 50 sekka. Kirjutan kahe käega alla Martin Aadamsoo ja Indrek Ibruse ettepanekule teha eesti film internetis vabalt kättesaadavaks.

Esikümme
1. «Kevade»
2. «Viimne reliikvia»
3. «Siin me oleme»
4. «Hukkunud Alpinisti hotell»
5. «Mehed ei nuta»
6. «Nimed marmortahvlil»
7. «Nipernaadi»
8. «Malev»
9. «Sügisball»
10. «Detsembrikuumus»

28.11.2020 30.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto