Sisukord
Tänane leht
Postimees
03.08.2020
RMK jätab kultuurimälestised lagunema (11) Eesti Eesti lühiuudised Vabanki koroonakolle paisub jõudsalt (7) Pinge välisteenistuses kasvas veelgi (14) Majandus Majanduse lühiuudised Juunis tööstuse langus pidurdus Pandimajad: eks ikka käib ärimehi, kes löövad pool kilo kulda letti (1) Riik ei tõmba libamaaklereid liistule Soomlased ei saa aru, millest minister Aab räägib (5) Välismaa Austraalia osariik kehtestas katastroofiolukorra Habarovski toetusprotestidel vahistati kümneid inimesi (1) KOHALIK VAADE ⟩ Koroonamure on nihkunud Itaalialt Hispaaniale Hongkongi koolid kardavad tsensuuri Arvamus Juhtkiri: tõde ja õigus RMK moodi (13) Kommentaar ⟩ Olesja Lagašina: viimase hetkeni vaba (2) Eerik-Niiles Kross: krüptoäpardus siseministeeriumis (6) Varro Vooglaid: kodanikuühiskonna illusioon ja õigusriigi paroodia (36) Andrus Karnau: rahapesutrahvi raasukesed (5) Riina Sikkut: härra Lotman, ärge pange mulle sõnu suhu! (5) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur Milleks šamaanile wifi või transistorraadio? Arvustus ⟩ Inimlik põhjamaine komöödia Sport Andrea Adamo Tänaku ande avastamisest, Einsteinist ja Idamaa tarkustest Hamilton sai kodurajal karjääri pööraseima võidu VIDEO ⟩ Magnus Kirdi kibe konkurent andis Soomes tormihoiatuse, edu valem tundub uskumatu Treier, Drell ja teised Itaalia liiga korvpallurid alustavad hooaega väga karmide reeglitega Teooria: Hamiltoni ja Bottase ootamatus rehvipurunemises oli süüdi Räikköneni lagunenud vormel Tartu Düstoopia või ennustus? Politsei ei hoiata linnas mobiilse kiiruskaamera eest (2) Tartu lühiuudised Kliinikumi töötajate nakatumine tõi piirangud Ultrasportlane Rait Ratasepp jooksis 20 maratoni 20 päevaga Video ⟩ Eksperiment. Jänese matkaraja läbib rõõmuga algusest lõpuni vaid fanaatik (1) Koolikokk läks pensionile rõõmu ja pisaratega Karlovlased võtsid lugude rääkimiseks üksteisele sappa Parameedikud selgitasid välja meistrid kuuli- ja kirvehaavade ravitsemises Olev Subbi maalis ideaalmaailma (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sa porgandite porgand, uus Lotte seiklus valmis!

3 min lugemist
«Kosmonaut Lotte» FOTO: SCANPIX

Laupäeval oli taas paljudel lastel, aga ka suurtel inimestel põhjust rõõmustada – teatrilavale jõudis aasta jooksul juba teine koeratüdruk Lotte seiklus, sedapuhku Kuul. 

Tellijale TellijaleKui eelmine muusikal «Detektiiv Lotte» vajas veidi harjumist, siis sel korral oli vaim kõvasti rohkem valmis ja, mis seal salata, ka muusikal ise on suure sammu edasi teinud, mõjudes loona terviklikumalt. Uus seiklus seisneb lühidalt selles, et koeratüdruk Lotte saab oma uuelt sõbralt, «Lotte ja Kuukivi saladusest» tuttavalt tegelaselt kuujänes Tikilt sünnipäevakutse. Asi see siis korra Kuu peal ära käia – nii see seiklus algab! Ent kui senistes lugudes on põhiroll olnud Lottel (Gerli Padar / Luisa Värk), siis kosmonaudiloos on vähemalt sama tähtis osa, kui mitte isegi suurem, jänes Adalbertil (Tõnu Kilgas / Jüri Lumiste), kel omad sala- ja südamesoovid, mis toovad paraja portsu sekeldusi.

Lotte Kuu peal käimise seiklust võib asuda vaatama nii oodatud järjena multifilmile ja etendusele kui ka täiesti puhtalt lehelt. Kosmosemuusikalis on mitmeid kokkupuutepunkte erinevate varasemate lugudega, ent kõik on sujuvalt ära selgitatud – ühelt poolt tekitab see veelgi nüansirohkema jutustuse (põgusamad põiked detektiiviloosse, selgemad seosed Leiutajateküla- ja Kuukivi-Lottega). Nii kipub just selles lähenemises välja joonistuma näiteks Lotte.

Ühes õiges Lotte loos on tähtsateks tegelasteks headus, julgus, sõbralikkus, nutikus ja nii ka siin, saatjaks read «maailm on suur ja lahe paik, kus leidub mõni valge laik, mis vajab läbiuurimist – nii vaatlemist kui puurimist». Maailmaruumis rännates ja kohtudes täiesti uute tegelastega Linnuteelt, tuleb sedapuhku selgelt sisse ka kooliteema, seda nii õppimist tähtsustades kui ka koolielu vahvamat poolt sisse tuues – vahetunnid ja väikesed viperused, mis kõik õppimise ja maailma avastamisega käsikäes käivad.

«Kosmonaut Lotte» kohta võib julgelt väita sedagi, et tegemist on peremuusikaliga, mida on põnev vaadata täiskasvanutelgi. Lotte lugudes on perekonnad armsalt koos, olgu siis tegu Lotte enda musterperega, kuujänes Tiki pere ja sõpradega või koguni jänes Adalbertiga, kes seikluste lõpus tõdeb, et tema tähtsaim leiutis ongi poeg Albert! Ühtviisi humoorikas ja südantsoojendav järeldus.

Lisaks põnevale süžeele ning pilkupüüdvatele kostüümidele ja lavakujundusele haaravad uued, Leelo Tungla sõnadele ja Priit Pajusaare viisidele loodud laulud üsna kiirelt. Kui ava- ja lõpulugu käivad mööda sissetallatud rada, siis üllatajaks on «Laul lepatriinust», mis haagib kõrva ka etendust veel nägemata värske CD-plaadiga tutvust tehes.

«Kosmonaut Lotte»
Esietendus 5. mail Tartus Vanemuise suures majas
Autorid Janno Põldma ja Heiki ­Ernits, helilooja Priit Pajusaar, laulusõnad Leelo Tungal, lavastaja Ain Mäeots, muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm, kunstnikud
 Iir Hermeliin ja Rosita Raud
Osades: Gerli Padar / Luisa Värk, Juss Haasma / Aivar Tommingas, Tõnu Kilgas / Jüri Lumiste, Robert Annus / Simo Breede, Jaan Willem Sibul / Märt Jakobson, Veikko Täär / Tanel Jonas, Pirjo Püvi / Maria Kallaste

01.08.2020 03.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto