R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Arsti juures mängib muusika autoritasuta

Hanneli Rudi
, reporter
Arsti juures mängib muusika autoritasuta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Raadio
Raadio Foto: SCANPIX

Tänu Itaalia ametivendade kohtuvõidule Euroopa Kohtus pääsevad ka Eesti seaduskuulekad hambaarstid autoritasude maksmisest, kui nende praksises mängib raadio või muusika. Selle otsuse valguses võivad maksmisest pääseda ka mõne teise analoogse ameti pidajad.


Kohus viitab oma otsuses sellele, et patsiendid lähevad arsti juurde ainult ühel eesmärgil – sooviga saada ravi ning muusika ei ole osa ravist.  «Tore on muidugi, et üks piirav regulatsioon on maha võetud ja saab oma valikute tegemisel vabamalt otsustada,» ütles Tartu Ülikooli stomatoloogiakliiniku juhataja Mare Saag, kelle sõnul mängib hambaravi kabinettides raadio harva, kuna tegemist on niigi mürarikka keskkonnaga.

Eesti Esinejate Liidu (EEL) tegevdirektor Urmas Ambur selgitas, et meditsiiniteenuseid osutavas asutuses ei pea muusika kasutamise korral vastavat tasu maksma mitte meedikud, vaid meditsiiniteenuseid osutav ettevõte. Makstava tasu suurus sõltub klienditeeninduseks kasutatavast pinnast ning see algab 3,1 euros­t kalendrikuus. Ambur ei tea, et mõnel Eesti hambaarstil oleks tekkinud probleeme muusika kasutamise pärast.

«Euroopa Kohtu lahendi valguses võib õiglase tasu maksmisest vabastus teatud juhtudel laieneda ka teistele samalaadsete ametite pidajatele,» sõnas justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Kristjan Altroff. Ta selgitas, et võimaliku autoritasu maksmise kohustuse tuvastamisel tuleks seega lähtuda kohtu kehtestatud kriteeriumidest.

«Võtmetähtsusega on siin muu hulgas nii äriline eesmärk kui kuulajaskonna suurus. Muusika mängimine patsientidele ei moodusta kohtu hinnangul osa pakutavast teenusest. Tegemist on juhusliku esitusega, mis ei sõltu külastaja valikust,» selgitas nõunik.

Märksõnad
Tagasi üles