K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kirjanduse seeme langes viljakale pinnasele

Raimu Hanson
, reporter
Kirjanduse seeme langes viljakale pinnasele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jürgen Rooste esitas oma uusi luuletusi Tartu kaubamaja aatriumis ja jagas lava disainitud rõivais modellidega.
Jürgen Rooste esitas oma uusi luuletusi Tartu kaubamaja aatriumis ja jagas lava disainitud rõivais modellidega. Foto: Kristjan Teedema

Eilne ilus kevadilm oli justkui loodud selleks, et Prima Vista saaks külvata kirjanduse seemet Elvas. Nagu varasematelgi kordadel, pani Tartu kirjandusfestival oma üritustele taas punkti Emajõelinnast eemal.Rong viis kirjarahvast Elvasse, kus olid kavas kohtumised kirjaniku ja tõlkija Anti Saare, kirjandusteadlase ja kirjaniku Arne Merilai ning noorte autorite Eda Ahi ja Kaur Riismaaga.

Väikelinnaga võrreldes kogusid Tartus lugejate ja kirjanikega kohtumised tänavusel kirjandusfestivalil Prima Vista mõistagi suurema publiku. Näiteks Lutsu keskraamatukogus oli saal reedel seinast seina huvilisi täis kahel järjestikusel üritusel.

Esmalt täitsid Grigori Osteri loomingu vene- ja eestikeelsed kooliealised austajad linnaraamatukogu noorte- ja lasteosakonna nii tihedasti, et oli tarvis liikuda üheskoos kõige kõrgemale korrusele saali. Seegi sai tihedasti täis.

Tund hiljem kogunesid samasse saali kohtumisele Jevgeni Griškovetsiga eesti- ja venekeelsed lugejad. Osa neist leppis püstiseismisega.

Selline suur huvi näitab taas – meenutagem Umberto Eco hullutavat osalemist Prima Vistal 2009 – , et nimekad rajatagused kirjanikud on tartlaste ette oodatud kirjanduse seemet külvama ka järgmistel festivalidel.
Kuid ka omamaised luuletajad ja prosaistid kogusid arvestatavalt palju kuulajaid. Nii näiteks peatus mõnigi ostleja Tartu kaubamaja esimesel korrusel eskalaatorite ees, kui oma loomingut lugesid Jürgen Rooste, Kaur Riismaa ja Birk Rohelend.

Et lisada luulelugemisele silmailu, olid Prima Vista ja üritustesarja «Mood-Per­for­mance-Tants» korraldajad ühendanud oma jõu.

Luuletajate loomingule annab kütkestavamat jõudu ka muusika. Niiskest ja jahedast ilmast hoolimata tuli südalinna parki laulvaid luuletajaid kuulama n-ö täissaal publikut.

Muusikat tegid luuletajad ise, aga ka nende appi kutsutud moosekandid. Eriti huvitavate etteastete hulgas oli hollandlasest kirjaniku Serge van Duijnhoveni ja meie oma Vahur Afanasjevi duo. Esimene neist luges luulet, teine toimetas elektroonikaga ja saatis kuulajate ette köitvaid helikompositsioone.

Nõnda nagu näitas festivalil osalenud kirjanike küsitlus, selgus ka Prima Vista üritustest osa saades, et festivale on tarvis mõlemale poolele – nii kirjanikele kui ka lugejatele. Ja eks ka korraldajatele endile, nagu ütles intervjuus Tartu Postimehele saksa laulev luuletaja Wolf Biermann.

Milleks on üleüldse tarvis kirjandusfestivale?

Märksõnad
Tagasi üles