Sisukord
Tartu
Postimees
03.04.2020
Saarlastel tärkab lootus masstestimiseks Eesti Eriolukord tõmbas keset Euroopa Liitu eraldusjoone (18) Eestisse jõudis esimene ports isikukaitsevahendeid Koroonaviirus pani kaevanduse seisma Riik kiirendab kiire interneti jõudmist maale Juuksed kasvavad eriolukorras pikemaks Majandus Valitsus üritab kriisi leevendada raha abil (2) Kaks ettevõtjat kolmest plaanib töötajate palka kärpida Naftasõda nõudis esimese ohvri Välismaa Kolm Kesk-Euroopa riiki rikkusid põgenikeseadust Itaalia arstid poevad Armani kaitseülikondadesse Noorele koroonaohvrile sai saatuslikuks paanika Epideemiavastane võitlus suurendab Moskva linnapea Sergei Sobjanini mõju Rohelisel Mandril on puhkenud maniakaalne ostupaanika Wuhanis kremeeriti tavalisest mitu korda rohkem inimesi Arvamus Olesja Lagašina: tahaks sisulist kriitikat Peeter Roosma: inimõiguste konventsioon kehtib ikka Tarmo Soomere: andmete peitmine toob inimohvreid (6) Katri Raik: õlitehas ei ole Ida-Viru päästepakett Veiko Kommusaar: kaasata tuleb kogu korrakaitsevõimekust Sergei Metlev: vene küsimuse koroonavärving Juhtkiri: sild üle seisaku (1) Kultuur Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketis on 25 miljonit Kes saavad küsida kulka eristipendiume? Romaan, mis aimas pandeemiat ette (1) Luuseri tundeline teekond Sport «Pigem surra jalgel kui elada põlvili.» Tartu Nikolai Põdramägi: me võidame koroona (1) Tarmo Punger: arvestagem, et igaüks meie seast võib olla viirusekandja! (2) Marika Saar: lasteaednik eesliinil Kaubaks läks tühi krunt, kuid mitte vana maja (1) Ühe vaba töökoha kohta on meil üle kümne töötu Erkki Kõlu vaatab üle oma WC-paberi- ja seebivarud Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mänguverega mängija kinkis pärisverd

3 min lugemist
Veri voolab veenist verekotti viis-kuus minutit. FOTO: Margus Ansu

Torked sõrme ja veeni pole näitleja arvates kõneväärt.

Tellijale

Emajõe Suveteater küsis «Viimase Dracula» etenduseks Tartu verekeskuselt plastist verekotte. Vastu sai keskus pool tosinat teatri priipääset doonoreile ning 450 milliliitrit näitleja Jaanika Tammaru B-positiivset verd.

Doonoriks tõukas näitlejanna asjaolude kokkulangemine: kliinikumi verekeskuse verepõud, viimasega kaasnenud ajakirjanduslik huvi ja mõistagi otsesed vihjed vereloovutusele Mart Kivastiku teatritükis, kus Tammaru mängib alaliselt tilguti küljes rippuva professori Dra assistenti.

«Vereimemist laval ei näe, aga veri on kogu aeg kohal ja pidevalt õhus küsimus, kust see tuleb,» paotas Tammaru tänaseks kaks korda mängitud «Viimase Dracula» eesriiet. «Mina käin professorile verd juurde toomas, aga kas ka andmas, see jääb pealtvaatajate oletada.»

Harjumus minestada
Päev enne esietendust veereb lisaks Jaanika Tammarule verekeskuse teed teinegi näitleja, Karl Edgar Tammi. Kivastiku tükis peab tema kehastama agarat tudengit, kes sehkendab ülikooli kõrvalt nii advokaadibüroos kui parteitööl.

«Mul on sellised kogemused, et kui on tulnud arsti juures veeniverd anda, on mul pea alati pilt taskusse läinud,» avaldab Tammi. Tähendab, näitleja läheb verekeskusse teadlikult pilti tasku panema!?

«Ei-ei. Väike kartus on, aga ma tunnen, et tahan seda teha. Eks paista.» Tammi näolt õhkub muretus ja täiesti normaalne jume.

«Kerge ärevus on ikka,» tunnistab täienduseks enda kohta Tammaru.
Mõlemad on doonorlusele varem mõelnud, kuid alati jätnud tegemata otsustava viimase sammu.
«Üks tuttav riputas Face­­booki teate, et praegu on verekeskusel verd väga vaja ja et ta ise käis just andmas,» kirjeldab näitlejapiiga. «Küsisin endalt: aga miks ma pole seni ise käinud? Ega ei osanudki hästi vastata.»


Pilk pigem mujale
Verekeskuse registratuuris võtab esmased doonorid letti ülilahke klienditeenindaja Sirje Saar. Isikuandmete kirjapanek võtab mõne minuti, järgneb terviseküsimustiku täitmine tuliuutes nummerdatud arvutiboksides.

02.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto