Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.10.2020
Uus-Meremaa ajakirjanik: Eesti luure teadmisel veeti Estonial relvasüsteeme (41) Eesti Uus piirang sunniks baare varem sulgema (2) Helme umbusaldamise plaani kohal on mustad pilved (52) Kohus saatis Ida-Virumaaal tegutsenud narkodiilerid pikaks ajaks vangi (1) Eesti lühiuudised (1) Urmas Reitelmann lahkub ERRi nõukogust (1) Haigekassa õppis hankeprobleemidest Majandus Majanduse lühiuudised Samsungil algab uus ajastu Võlgades Levikom vuntsib end 5G-konkursiks üles Eesti kerkib jõukuselt maailma 33. riigiks (3) Välismaa Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Leedu valimiste võitjat ootab ees põletatud maa (1) USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Leedu muudab kurssi (1) Hebo Rahman: Poolas toimuv pole okei (24) Kristi Raik: kas vaba maailm saab jälle juhi? (23) Jaan Männik: suurinvesteeringud vajavad tööjõudu, mida pole (5) Tarmo Pikner: murdumatu liit REGIONAALARENG ⟩ Toomas Koobas ja Margus Maasing: digitaristu väljaehitamine vajab riiklikku tervikplaani REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: ülikiire internet ei vaja riigipööret Marge-Marie Paas: Fanny de Sivers vääriks mälestusmärki REGIONAALARENG ⟩ Andres Metsoja: andmesideteenuse tagamine on riigi kohustus REGIONAALARENG ⟩ Raul Siem: kaabelvõrgu arendamine on prioriteet Kultuur Kultuuri lühiuudised Püstitati publikurekord: noorus, tuli ja sära klaverimuusika festivalil Vaataja, astu «Ümarlaua» kogukonda! (1) Krimilugu, mille kahtlusalused pärinevad KuKu klubist Jude Law võimas roll: inimhinge kõdunemise visuaalne ilu Sport Spordi lühiuudised Eesti motoäss leidis hooaja lõpus õige retsepti Soomlased nurisevad taas Rally Estonia majutuse hinna üle Tartu rattaklubi asendab Prantsusmaa hakklihamasinat Tervis Tervise lühiuudised Eesti lapsest kasvab närb liikuja ja passiivne lõbustuste vastuvõtja (1) Teadus USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Tartu Odavama paberkirja saatmist tuleb mitu päeva ette planeerida (1) Tanel Tein: pallaslaste toetuseks – vapruse, vabaduse, rõõmuga (1) Tulevik ja Tammeka läksid mängu ajal kähmlema, võidu võtsid tartlased Tartu lühiuudised Uus lodjakoda ehk väga suur vanaaegsete tööriistadega paadikuur Baskerville’ide koeraga pimedas nagisevas teatrisaalis Tartu kultuuri lühiuudised Lisete Reineberg: lõpetagem ajaga manipuleerimine (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Sutrop: sisemisest auditist

2 min lugemist
Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop. FOTO: Egert Kamenik / Postimees

Mul on väga hea meel, et meie mõjukaim väljaanne Postimees on avaldanud professor Valter Langi arvamusloo («Humanitaariast – ilma hala ja hälinata», PM 19.09) humanitaariast. Kuna lugu on inspireeritud minu vastustest väikese lugejaskonnaga nädalalehe Sirp toimetaja Valle-Sten Maiste küsimustele (7.09), siis on see lugu suurepärane ajend, et ma saaksin oma arvamust ka suurele auditooriumile selgitada.

Tellijale Tellijale

Arvamusloos heidetakse mulle ette, et ma ei tea, mida ma tahan, ja ma ei tea, mida kinnistes klubides on arutatud. Esimene etteheide on ekslik. Teine vastab sajaprotsendiliselt tõele. Intervjuu lähtekohaks oli minu artikkel rahvusteaduste mõistest, mis ilmus suvel ajakirjas Akadeemia (nr 7). Kuid see ei olnud intervjuu peamine teema. Eelkõige oli juttu humanitaarteaduste rahastamisest. Vahel tundub, et Eesti humanitaaria on pelgalt Tartu Ülikool.

Nii see siiski pole, olulised humanitaarsed teaduskeskused on Eesti Kirjandusmuuseum, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ning Eesti Keele Instituut, neile lisandub ka Tallinna Ülikool ja selle koosseisus Eesti Humanitaarinstituut.

Minu sooviks on see, et humanitaarteadustel läheks hästi, et oleks järelkasvu, et teadlased oleksid mobiilsed ja edukad, et tööd tehes teeniksid teadlased Eestit. Tõsi, humanitaarteadlaste palgad ei ole alati konkurentsivõimelised. Üksikud rahasüstid seda olukorda ei paranda. Elukutsete kaupa tahavad raha juurde kõik meie ühiskonna liikmed – arstid, õpetajad, tuletõrjujad, politseinikud, piirivalvurid, müüjad, töölised, kontoriametnikud, põllumehed ja teadlased.

26.10.2020 27.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto