P, 29.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Porine ja näljane

Heili Sibrits
Porine ja näljane
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Raamat
Meelis Friedenthal 
Mesilased
Varrak, 2012
211 lk
Raamat Meelis Friedenthal Mesilased Varrak, 2012 211 lk Foto: Repro

17. sajand. Tartu. Nälg. «Mesilaste» peategelaseks on Leideni ülikoolist Tartusse – «linn on kaugel Rootsi perifeerias, inimesed on harimatud ja kurjad» (lk 116) – õppima tulnud Laurentius. Läbi Euroopat ja ka Eestit tabanud näljahäda Tartusse jõudnud mees peab aga tunnistama, et provintsilinn pole sugugi nii tagurlik kants, üliõpilased etendavad ooperit ning kohvikudki on jõudnud Emajõelinna.

Pealegi ollakse Tartus kursis moodsate teooriatega. Nii annabki ladusalt kirjutatud teos ülevaate nii tollastest vaadetest inimese hingele kui ka kehale, sest juba esimesel õhtul jääb Laurentius Tartus haigeks. Ulmežanri austajatele tuntud Meelis Friedenthali teise romaani üheks tugevuseks ongi 17. sajandi meeleolu ja olustiku kirjeldamine nii, et lugejale poeb rõskus kontidesse ning ninna kargab pori ja mäda hais. Tänuväärne on ka autori põhjalik järelsõna. Ulmefännid «Mesilastest» meelepärast ei leia, kuid viirastuslikkust ja ajaloolist meelelahutust pakub autor küll.

Raamat

Märksõnad
Tagasi üles