Sisukord
Arvamus
Postimees
06.07.2020
Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (2) Eesti Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist Martin Helme lubab uut tooni Riigikülasse tulekivi tooma Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (1) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (2) Juku-Kalle Raid: dalai-laama juubelil on paras meenutada, et ükski autoritaarne suurriik ei ole lihtsalt niisama altruistlik Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue Meelelahutus Koomiks Sudoku

Inimgeograafid: kui palju töötavad eestlased Soomes?

4 min lugemist
Eestlased Soomes. FOTO: graafika: Silver Alt

Tartu Ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas ja teadur Siiri Silm näitavad mobiilpositsioneerimise andmete põhjal, et masu mõjuna on Soomes töötajate hulgas rohkem Eesti väikelinnade ja maapiirkondade elanikke, Tallinna ja Tartu elanikel on rohkem võimalusi kodu lähedal tööd leida.

Tellijale Tellijale

Soome on eestlastele turvaline valik parema töö ja tasu leidmiseks. Töötatakse ametlikult ja mitteametlikult, alaliselt ja hooajatöödel, kõrgelt kvalifitseeritud arstina ja juhutöölisena. Soomes töölkäijate hulga hindamiseks on tehtud mitu uuringut, kuid täpset arvu on keeruline öelda. Tartu Ülikooli geograafia osakond uuris inimeste liikumist Eesti ja Soome vahel mobiiltelefonide rändlusinfo alusel. Töö koostati Interreg IVA projekti «Helsinki-Tallinn Transport & Planning Scenarios» raames. Mobiilistatistika annab teise võimaluse hinnata kahe riigi vahel liikujate hulka, geograafiat ja ajastust. Uuringus kasutati EMT rändlusteenuse anonüümset andmestikku telefonide kasutusest Eestis ja Soomes. Kõik näitajad on üldistatud kogu Eesti elanikkonnale, kasutades küsitlusuuringute, turismistatistika ja Eesti sideameti andmeid. See tähendab, et töös esitatud arvud ei näita ühe mobiilioperaatori klientide liikumisi, vaid peaks ligilähedaselt näitama kogu tegelikku liikumist Eesti ja Soome vahel. Andmed on anonüümsed, operaatorid edastavad teadlastele üldistatud andmed, mis ei võimalda tuvastada telefoninumbreid või üksikisikuid. Elukoha üldistustäpsus on kohalik omavalitsus.

Mobiilpositsioneerimise andmed näitavad, et Soomet külastas aastatel 2009–2011 keskmiselt aastas 328 000 Eestis elavat inimest, kes tegid 1,4 miljonit reisi ja veetsid Soomes 6,1 miljonit külastuspäeva. Seega tuleb iga Soome-reisi teinud Eesti inimese kohta aastas keskmiselt 4,2 reisi ja 18,6 külastuspäeva. Suhteliselt suur külastuskordade ja külastuspäevade hulk ühe külastaja kohta kinnitab, et Eestist Soome liikujate hulgas on suur osatähtsus seal töötavatel või muul põhjusel regulaarselt reisivatel inimestel. Soomest Eestisse liikuvate inimeste puhul on aastas keskmiselt ühe külastaja kohta vaid 1,6 reisi ja 3,8 külastuspäeva. Anonüümset mobiiltelefonide andmestikku uurides ei saa me teada nende külastuste põhjust ega reisijate motiive, aga külastuste statistikuid segmenteerides saab kahe riigi vahelistest liikumistest teada nii mõndagi huvitavat.

04.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto