Sisukord
Postimees
08.07.2020
Austraalias elavad eestlased ootavad riigist lahkumise luba nädalaid Eesti «Iga usaldus eeldab väga head suhtlust» Välistudengite isolatsiooninõue teeb nõutuks (22) Eesti lühiuudised Allilmaliider suri südameataki tagajärjel Riik ja kogudus käivad kujude pärast kohut (1) Majandus Aprillis alguse saanud üldine hinnalangus aeglustus juunis (1) Majanduse lühiuudised Eesti särtsuvelo tootja hoiab buumi laineharjal tasakaalu (1) Välismaa President Macron haaras valitsuse üle kontrolli Välismaa lühiuudised NATO staabielemendi liitlased koduigatsust ei kurda (6) Venemaa poliitikasse astus teine Putin Arvamus Juhtkiri: Macron ja peeglike seina peal (3) Aimar Altosaar: Šveits või pimeriik (39) Vladimir Juškin: Putini juuniteesid (8) Malle Salupere: ikka kordub sama viga (1) Erkki Bahovski: kellele on vaja ausammast? (6) Päeva karikatuur Vastulause ⟩ Ajakirjandus ei ole kohus ega süütegude paralleelmenetleja (44) Kultuur Laguneva maailma teater ehk kaasaegse teatri hetkeseis Eestis Tarantino (ja paljude teiste) iidol Selgusid Eestit Veneetsia biennaalil esindavad kunstnikud Sport Venemaa iluuisutaja: sport röövis lapsepõlve. Levandi ja Kiibus on teist meelt Kaspar Treier täitis lapsepõlveunistuse, kuid nüüd algavad tõsised väljakutsed Rally Estonia jätab mitu väga head katset tulevikku Uued tõendid võivad kahtluse alla seada Venemaa dopingusaaga vilepuhuja usaldusväärsuse Välismaal debüüthooaja lõpetanud korvpallikoondislase vastu tuntakse huvi nii Eestist kui ka piiri tagant Tartu Kätlin Konstabel: närvilisus roolis võrdub purjus juhtimisega (1) Ralli ajaks Tartusse öömaja enam leida ei pruugi Tartu lühiuudised Tammeka noortevõistkond seisab Euroopa lävel Valimiskomisjon arvas tülitekitaja volikogust välja (1) Helge kauge tulevik: sadu kilomeetreid rattateid ja neli uut silda Teadustelk kutsub kõiki nuputama Pepe’s ja Hops üritavad hoogu sisse saada Argo Aadli teeb nalja iseenda üle Võõraste tõrjumise mentaliteet pressib ülikoolidesse (3) Veljo Tormise looming kõlab päikesetõusust päikeseloojanguni Meelelahutus Koomiks Sudoku
Teadus
9. aprill 2020
28. veebruar 2020
25. oktoober 2019
5. september 2019
11. mai 2019
31. jaanuar 2019
4. jaanuar 2019
29. november 2018
28. november 2018
1. november 2018
8. oktoober 2018
4. oktoober 2018
1. oktoober 2018
4 min
Soomeugrilaste Uurali algkodu teooria sai geneetikast tuge (11) Esimest korda sellises mahus tehtud soome-ugri ja teiste Uurali keeli rääkivate rahvaste geneetiline analüüs näitab, et neid seob keele kõrval ka ühine hiljutine päritolu. Eestlased on ülejäänud soomeugrilaste seas küllaltki erandlikud, kuna nn Uurali geneetilist komponenti on meis vaid ligi viis protsenti. Kõige sarnasemad oleme oma lähimate naabritega. Postimees rääkis värske uuringu tähtsusest uuringu juhtivautori, Tartu Ülikooli genoomika instituudi vanemteaduri Kristiina Tambetsiga.
24. september 2018
17. september 2018
13. september 2018
10. september 2018
2 min
Euroopa ilmateenistused: kliimamuutusi saab leevendada vaid koostöös (3) See suvi tõi kaasa põuad, kuumalained ja metsatulekahjud, mis on proovile pannud ühiskonna võime tavatute oludega toime tulla. Suuremal osal Põhja- ja Baltimaadest oli üks palavaimaid suvesid läbi aegade, samal ajal oli vihmaste päevade arv Islandil erakordselt suur. Kas tänavust suve võib pidada lihtsalt anomaaliaks või on tegemist kliimamuutuste tagajärjega? Ja kui põhjuseks on kliimamuutused, siis mida me teha saaksime?
3. september 2018
27. august 2018
13. august 2018
11. august 2018
6. august 2018
30. juuli 2018
27. juuli 2018
23. juuli 2018
16. juuli 2018
9. juuli 2018
18. juuni 2020
5. juuni 2020
16. mai 2020
2. juuli 2018
29. juuni 2018
2 min
Metsas ei ole nii palju puitu, kui avalikkusele räägitakse (23) On teada asi, et statistiline metsainventuur (SMI) näitab raieküpse metsa varu suuremana, kui sealt tegelikult raiega materjali kätte saab. Aga hoopis huvitav on see, et ka SMI enda andmed lageraiete keskmise väljaraie kohta on oluliselt väiksemad kui küpse metsa tagavara hinnang. Kui inventuuri käigus mõõdetakse proovitükkidel kasvavaid puid, siis saadakse üks tulemus, aga kui proovitükkidel mõõdetakse möödunud aasta lankidel raiutud kände, siis on tulemus teine.
2 min
«Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on». Kuninganna efekt (2) Nagu armastab öelda bridžipartnerist professor Peeter Hõrak, on evolutsioon midagi, mis elus asjadega lihtsalt juhtub. Muuseas, mida kauem ja täpsemalt asja uuritakse, seda tähtsamaks muutub evolutsioonilise balleti süžeed seletavas osas geeniülene (ingl epigenetic) pärilikkus ja muud sorti loodusliku valikuga otseselt mitte seotud nähtused (näiteks olemuselt neutraalne geenitriiv; viiruste toimetatav geenide transport erinevate kehade vahel).
25. juuni 2018
22. juuni 2018
4 min
Püsimetsa majandamine tasub end ära (1) Eestimaa Looduse Fondil (ELF) on koostöös Ülemiste keskusega käsil projekt, mille käigus uuritakse loodussõbraliku metsamajandamise võtteid, sealhulgas püsimetsandust. Selleks käiakse mööda Eestit metsaomanike juures ja uuritakse, millised on püsimetsana majandatavad metsad, kuidas neid metsi täpselt majandatakse ja millised on need inimesed, kes oma metsas lageraiet ei tee. Eesmärk on nende kogemuste põhjal kokku panna juhend, mida saaksid kasutada ka teised metsaomanikud. Sellised, kes tahaksid metsa majandada loodussõbralikult, aga kellel omal selleks teadmisi ja kogemusi napib. Ühel ilusal juunikuupäeval jõudsid Liis Kuresoo ELFist ja Liina Remm Tartu Ülikoolist oma ringiga Karula rahvusparki Jõepera külla Tatriku talu peremehe Arno Saaroni juurde.
3 min
Kurioosum. Lageraiete sisseviimine kaitsealadele jätkub (4) Viimastel aastatel on kaitsealade kaitse-eeskirju muudetud nii, et kaitsealade piiranguvöönditesse tuuakse lageraie sisse. Üldteada ja -tuntud on viimaste aegade lageraied Haanja ja Otepää loodusparkides. Aga see asi puudutab ka väga paljusid teisi Eesti kaitsealasid. Looduskaitseseaduse järgi on kaitsealade piiranguvööndites uuendusraied keelatud, kui kaitse-eeskirjaga ei sätestata teisiti. Nüüd kipub see «teisiti» muutuma normiks.
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto