Sisukord
Postimees
02.04.2020
Ninad koos: ehitustöö iseloom ei võimalda hoida töömehi objektil üksteisest ohutus kauguses (15) Eesti Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (6) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (7) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (10) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (1) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (13) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (27) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (15) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (6) Juhtkiri: piim on vastutus (2) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (3) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (1) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (10) Meelelahutus Koomiks Sudoku
Kultuur
1. aprill 2020
4 min
Tühjuse poeesia 1: Rein Raud Üks mu tuttav ütles kunagi, et saab oma kodulinna ilust aru vaid päevadel pärast korralikku pidu. Tavaliselt lahkub ta hommikuti kodunt üsna viimasel hetkel, et õigeks ajaks tööle jõuda. Seetõttu kiirustab ta mööda tänavaid, mida tegelikult raamivad kaunid ajaloolised hooned, nagu liiguks ta vaid punktist A punkti B viivat joont mööda. Kui aga enesetunne ei luba liiga kärmes tempos kõndida, jääb pilk neil majadel pidama, tõuseb esimese korruse vaateakendest kõrgemalegi ning lubab vanal ja uuel arhitektuuril ühineda tervikuks, mille sees on uhke olla.
4 min
Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Kultuuriministeeriumi kunstide asekantslerina alustab 15. mail tööd Taaniel Raudsepp, kes on 2014. aastast juhtunud Tallinna Kunstihoonet. «Ikka eesmärgiga panustada eesti kultuuri arengusse hästi toimiva, selge ning arusaadava kultuuripoliitika kaudu,» vastab Eesti Humanitaarinstituudis võrdlevat kultuuriteooriat ja sotsioloogiat õppinud ning Eesti Kunstiakadeemias fotograafia erialal bakalaureusekraadi omandanud Raudsepp küsimusele, mis eesmärkidega ta kandideeris kultuuriministeeriumi kunstide asekantsleriks.
31. märts 2020
3 min
arvustus ⟩ «Surmasuust pääsenud» lugusid varjutab saatejuhi autoritaarne tänitamine Urmas Eero Liivi uus doksari «Surmasuust pääsenud» lubab meile jutustada erilisi lugusid tavalistest eestlastest, kes on eluohtlikest olukordadest terve nahaga välja tulnud. Kahjuks jääb saadet varjutama üsna pealetükkiva saatejuhi õpetamine ja targutamine. Ma olen suur dokumentaalide ja kurioosumite fänn, mis tähendab, et neelan igasuguseid krimisaateid, doksarju jmt ilmselt rohkem kui elutervemate huvidega inimene. Seetõttu olin valmis, et uus kodumaine saade mulle just ülemäära närvikõdi ei paku (ja etteruttavalt võin öelda, et nii oligi).
30. märts 2020
6 min
Mis asi on e⁻lektron? Teater NO99 kadumise järel otsustas kultuuriministeerium toetada kahte loomingulist kollektiivi, kes uue teatriidee konkursil lõppvooru pääsesid. Kolm aastat kestva loomingulise stipendiumi ja 200 000 eurot aastas sai Lauri Lagle, kes liitus Von Krahli teatriga, ning sellest aastast ka rühmitus, kes palub end kutsuda e⁻lektroni-nimeliseks loominguliseks platvormiks. Küsimusele, miks selline nimi, vastab e⁻lektroni eestkõneleja Maike Lond Malmborg, et nimed lihtsalt tekivad, ja väljamõtlemise ja nimepillamise käigus tekkinud e⁻lektron sobib projektiga, sest selles oli piisavalt üldistusjõudu. «Aga see kriips – e⁻ on tähis, millega füüsikud elektroni tähistavad. Kui me niikuinii räägime koostööst teadlastega, olgu siis korrektne teadus nimes ka kohal,» selgitab Lond Malmborg.
29. märts 2020
27. märts 2020
26. märts 2020
25. märts 2020
2 min
Kumu vajab videokooli Eesti Kunstimuuseumi algatus korraldada näituse «Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis» ühisvaatamine veebis on vägagi kiiduväärt algatus. Kunstiteadlase, näituse kuraatori Anu Allase ekskursioon oli haarav ja sisukas, ta valgustas nii näituse tegemisega seotud otsuste tagamaid kui ka loomulikult naise positsiooni kunstiväljal. Ta suutis oskuslikult hoida tähelepanu üleval kogu pooletunnise jalutuskäigu vältel. Ja nagu vaatajate arv kinnitab, oli publiku huvi virtuaaltuuri vastu väga suur: pea 30 000 vaatamist, ütleb Facebooki loendur!
24. märts 2020
23. märts 2020
21. märts 2020
20. märts 2020
2 min
Nädala plaat: Puder ja raadio ehk kes tahab saada Coldplayks Brightoni juurtega kvarteti Porridge Radio uus album on varakevadine kriitikute pailaps ja muusikablogijate kaisukaru ning musirull. Mind isiklikult teevad pisut ettevaatlikuks pealetükkivad soovitused stiilis, et tegemist on kohustusliku kuulamisega, ilma milleta edasine elu minetaks võimaliku täiuslikkuse. Võimalik, et selliseid albumeid tõepoolest eksisteerib, kuid pole päris kindel, kas “Every Bad” tingimata nende hulka kuulub. Samas pole tegemist halva materjaliga, 11 palast ja 41 minutist oleks oskusliku ning erapooletu selekteerimisega võimalik olnud teha korralik viie palaga EP.
2 min
Aja auk. Radikaalselt elatud elu Tuttav ütles Genesis P-Orridge’i (1950–2020) surmast kuuldes, et ta on üks neist vähestest, kellele võib-olla surnud olemine sobib isegi rohkem kui see va elus variant. Selle 20. sajandi teise poole ühe mõjukaima kultuuritegelase surmast kuuldi 14. märtsil 2020. Nii mõnigi talle pühendatud nekroloogidest oli pealkirjastatud à la industriaalpioneeri lahkumine, mis iseenesest ei ole vale, aga on kindlasti liialt lihtsustav ja kitsendav. Lihtsustused Genesis P-Orridge’i puhul aga ei pruugi kuigi hästi töötada, sest tegemist oli väga keerulise kunstniku ja inimesega. Ei tahaks öelda, et isiksusega, sest isiksus on üks väga halb ja äralörtsitud sõna. Inimenegi pole siinkohal väga hea, post-inimene vast parem, konstruktsioon veelgi parem.
19. märts 2020
2. märts 2020
31. jaanuar 2020
19. märts 2020
18. märts 2020
17. märts 2020
16. märts 2020
15. märts 2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto