Kultuur
14. mai 2021
13. mai 2021
Milleks timukale südametunnistus? Venemaalt pärit ideede, mõttemallide, toodete jms – ent õnneks ja õigustatult mitte inimeste – suhtes on Eestis ikka valitsenud teatav skepsis. Kui öeldakse «vene värk», siis ega selle all üldiselt midagi head ei mõelda. Ka kaunitest kunstidest pole meil kunagi õieti kodunenud ei vene muusika, teater ega kino (v.a multifilmid), kujutava kunstiga on vist natuke nii ja naa, aga pigem nii. Ainus Peipsi-tagune nähtus, mille kuvand on minu hinnangul eestlaste hulgas kestvalt ja läbivalt positiivne, on vene kirjandus.
Kuu re-reliis. Krüptilise kultusbändi «kadunud» meistriteos The KLF on kultusbänd nagu ei keegi teine. Ekstsentriline duo, mis tõmbus oma kuulsuse tipul avalikust elust tagasi, ning mitte ainult sümboolselt, vaid hävitas oma back-kataloogi, korjas oma saadaoleva muusika müügilt ning ühtlasi pani põlema globaalsete hittidega teenitud miljon naela. Bänd oli enda ja oma pärandi muusikaajaloost kustutamisel sihikindel üle veerand sajandi ning andis endast taas elumärki ligi kolmkümmend aastat hiljem.
12. mai 2021
INTERVJUU ⟩ villemdrillem: magamistoahiti unistus ei ole veel surnud Eesti uue räpiskeene üks tähelepanuväärsemaid esindajaid villemdrillem (20) alustas karjääri oma põlvkonna staaridele tüüpiliselt. Esimesed palad laadis 2018. aastal üles SoundCloudi, kus kogus üle miljoni kuulamise. Aastapäevad tagasi sõlmis ta lepingu plaadifirmaga Universal Music Baltics ja debüütalbum «vd» ongi tänaseks valmis ning ilmub ka vinüüli pressituna ja helendava plaadiümbrisega. Sellega on ühtlasi taas ümber lükatud stereotüüp, et uus põlvkond ei pea albumitest kui sellistest midagi.
11. mai 2021
10. mai 2021
Kentuki – sümbioos mänguasjast, lemmikloomast ja kübersõbrast Argentina kirjaniku Samanta Schweblini (snd 1978) romaan «Kentukid» tuletas mulle muuhulgas meelde kimbatuse, mis tabas mind millalgi sajandivahetuse paiku, kui avastasin, et mu uuel sülearvutil – nagu nüüdisajal neil kõigil – on küljes sisseehitatud kaamera. Seda nähes küsisin endalt hämmastusest ja õudusest leegitsema õhutatud ahastusega: kellele ma oleksin valmis end näitama? Ja mis peaasi: kes kõigist neist seitsmest-koma-midagi miljardist inimesest, kes siin planeedil elavad, peaks soovima mind vaadata?
Bänd, kes teeb muusikat muuhulgas kirvega (1) Eesti põrandaaluse traadiskeene rammusast mullast võrsus tänavu kevadtalvel üks kaunis taim, äsja oma debüütalbumi «Real Feel –90º C» avaldanud no-wave-black-metal-ansambel Siberian Summer. Kvarteti juhtfiguurideks on industrial metal’i kollektiivist Pedigree tuntud Holden (alias Bonne) Laamann ning temast ligemale veerand sajandit noorem Karl Korts, kelle seniselt teenistuslehelt leiab muuhulgas punk­ansambli Solidaarus, grindcore-komeedi Jörr ning post-punk-bändi Pettunud Kodanik. Küsisin asjaosaliste käest, millega tegu.
Mängumüüt: jalgpallimäng, mille 2D-revolutsioon ära rikkus Inglismaa jalgpalli-podcast’e kuulates on võimatu mitte märgata sealsete vutiajakirjanike pidevaid viiteid ja vihjeid legendaarsele mängule «Championship Manager». Suurbritannias ja Inglismaa jalgpalli austavas Põhja-Euroopas terve põlvkonna jalkafanattide lahutamatuks kaaslaseks olnud mängu visuaalne pool oli lihtne, võibolla isegi kohutav, ent see polnud tähtis, sest visuaalse naudingu asemel pakkus «Championship Manager» võimalust talitseda kõikvõimsat narratiivi ehk tippjalgpalli. Muud kui seda võimalust vaja polnud.
7. mai 2021
6. mai 2021
5. mai 2021
INTERVJUU ⟩ Sven Grünberg: muusika ei olegi nii tähtis, inimene on kõige tähtsam Selle plaadi sünnilugu on mitmeski mõttes seotud ühe väga erilise pilliga – 1974. aastal Moskvas Briti tipptehnoloogia näitusel esitletud supersüntesaatori EMS Synthi 100ga. See imepill oli suur nagu toekas köögikummut, varustatud hulga tulede ja viledega, kuid just sellest sai alguse uus muusikaline ajaarvamine mitte ainult Nõukogude Liidus, vaid kogu maailmas. Pillist enesest sai aga elektronmuusika viljelejate püha graal, mis andis heliloomingule täiesti uue tonaalsuse ja võimalused.
4. mai 2021
3. mai 2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto