Sisukord
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (3) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (45) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (1) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
Kultuur
21. veebruar 2020
20. veebruar 2020
3 min
Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Kogupereanimatsiooni loojate elu pole tänapäeval kadestamisväärseimate killast. Ennekõike tänu Ameerika stuudiole Pixar, kelle tootmisliinilt pärinevad üleilmselt armastatud linalood, nagu «Kalapoeg Nemo», «Imelised», «Wall-E» ja «Leluloo» seeria, on latt tõstetud hirmuäratavalt kõrgele. Ootused on sealmaal, et hea multikas toimiks ühtaegu pretensioonitult lõbusalt ja emotsionaalselt tõsiselt võetavalt, oleks vaadatav lihtsa meelelahutusena ja ütleks midagi sügavamat inimeseks olemise kohta, tekitaks elevust nii lastes kui ka täiskasvanuis.
19. veebruar 2020
18. veebruar 2020
17. veebruar 2020
3 min
Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Praeguse põlvkonna ühe tugevaima õuduskirjaniku Joe Hilli sulest on sündinud terve hulk ekraniseerimisväärseid jutustusi. Üks omanäolisemaid ja populaarsemaid on 2013. aastal ilmunud «Sarved» («Horns», peaosas Daniel Radcliffe)​, kuid tema pingestatud jutustamisviis on ideaalse väljundi leidnud ka koomiksite ning eelkõige lühijuttudena. «Locke & Key» («Locke’id ja võtmed») on paljudest koomiksitest esimene, mis on leidnud süngelt visuaalse väljundi.
10 min
Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Seoses Vaba Lava teatrikeskuses etenduva lavastusega «Pruugitud aeg. Punainimese lõpp» käis Eestis Valgevenest pärit kirjanik Svetlana Aleksijevitš, kelle raamatu põhjal on Nikita Kobelevi lavastus valminud. Ent Aleksijevitš on tähelepanuväärne hoopis selle poolest, et 2015. aastal pälvis ta oma mitmehäälse loomingu eest Nobeli kirjanduspreemia. Tema loomingut tunnustati selle eest, et see on mälestusmärk nii meie aja kannatustele kui ka julgusele.
14. veebruar 2020
13. veebruar 2020
12. veebruar 2020
10 min
Peeter Raudsepp teatri võimalikkusest Rakveres Rakvere Teatri ajalugu ulatub aastasse 1859, sest selle aasta veebruarikuu 28. päeval nägi Alatskivi vallas ilmavalgust kultuuri- ja ühiskonnategelane Jakob Liiv. Ja tema oli see mees, kelle eestvedamisel sai alguse teatrimaja ehitamine 1927. aastal. Ent avalavastuse eesriide kerkimist tuli keeruliste aegade ja rahapuudus tõttu oodata kolmteist aastat – 1940. aasta 25. veebruaril esietendunud Kitzbergi «Tuulte pöörisega» avati lõpuks Rakvere teatrimaja ja sel nädalavahetusel tähistatakse uhke peoga Rakvere teatri 80. sünnipäeva.
11. veebruar 2020
6 min
Intervjuu Kultuuriveduriga ⟩ «Ilmamaa on maailma suurim Vanemuise tänaval asuv kirjastus» Kultuuriveduri auhind läks Postimehe kultuuritoimetuse üksmeelse otsusega tänavu kirjastusele Ilmamaa, keda soovime esile tõsta pikaaegse tegevuse eest nii kohaliku kui ka välismaise kirjanduse, memuaristika ja mõttevara vahendamisel, iseäranis pideva, laiahaardelise ning missiooniteadliku töö eest raamatusarjadega «Eesti mõttelugu» (150 teost) ja «Avatud Eesti raamat» (111 teost). Minu küsimustele vastasid Hando Runnel ja Mart Jagomägi – kaks meest, kes on olnud Ilmamaa tüüri juures alates selle asutamisest 1993. aastal.
4 min
Kui me ei mõtle enam eesti keeles, oleme rahvusena kadunud (12) Piret Kuusk on teoreetilise füüsika tipp­asjatundja. Tema uus artiklikogumik «Aegruum» sisaldab kirjutisi aastatest 1981–2018. Kuusk on hea näide selle kohta, kuidas väikeses Eestis on eluaeg ühte asja tehes võimalik saada parimaks. Olen alati tema mõtteselgeid artikleid huviga lugenud. Need on süsteemselt läbi mõeldud ja harivad kokkuvõtted mõnest teadlasest, füüsiku peateosest või erialateemast. Alusfüüsika põhjalikule tundmisele lisanduvad tal süsteemse mõtestatud tekstiloome oskus ja kriitiline arutlusvõime.
10. veebruar 2020
31. jaanuar 2020
7. veebruar 2020
5 min
VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Uue ajastu skulptor Edith Karlson Edith Karlson on skulptor, kelle mängulisse, fantaasiarikkasse ja meisterlikku loomingusse mahub nii tsirkuseloomi, verd purskavaid hunte ja dinosaurusi kui ka silikoonist nülitud inimnahka meenutavaid lühtreid. Tema loomingus kohtuvad vaimukas ja kriitiline peegeldus isiklikust elust ja ühiskonnas toimuvast. 2019. aasta jooksul kuuel(!) näitusel osalemise eest pälvis Edith Karlson eelmisel nädalal kultuurkapitali aastapreemia.
5 min
Digikultuur. Majandus kui kultuur kui majandus... (2) Eesti on digiriik. Aga mida see päriselt tähendab? Me ei ole digiajastu lapsevanematena kuigi head, oleme laste netikasutuse riskide suhtes üsna informeerimata ja hoolimatud, tõendavad uuringud. Ja kuigi meil on ettevõtteid, mis rahvusvahelistel turgudel silma torkavad, ei kannata meie erasektori digiteeritus võrdlust arenenud maailmaga. Mis meil on, on digitaalne riigihaldus. Meie üldine e-valitsemise taristu on aga jätkuvalt eriline ja eesrindlik. Ja ka loorberitel oleme ikka entusiastlikud. Erinevalt muust läänest ei ole meil maad võtnud digiskeptsism – düstoopiad ei domineeri.
6. veebruar 2020
4 min
Kirill Serebrennikov, väljatõugatu nüüd ja igavesti Kuna rahvusvahelise kaliibriga vene teatri- ja filmilavastajast Kirill Serebrennikovist on seoses tema kohtuprotsessiga meie ajakirjanduses piisavalt juttu olnud, peaks siinkohal piisama lühikonspektist: Serebrennikov arreteeriti 2017. aprillis, süüdistatuna koos kaasosalistega 133 miljoni rubla riigi raha väärkasutamises. Segase, vastuoludest ja küsitavustest tulvil, siiani lõpetamata protsessi käigus otsustas kohus määrata lavastaja täiendava uurimise ajaks koduaresti, mis vältas 593 päeva ehk peaaegu kaks aastat.
5. veebruar 2020
4. veebruar 2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto