Arvamus/Kultuur
27. november 2021
AK ⟩ Martin Ehala essee: vööriga lainele vastu (3) Elu võib olla määramatu. Sattuda Nõukogude armeesse, võõrkeelsesse keskkonda, milles valitsevatest reeglitest ja suhetest pole sul aimu, üksi võõraste meeste hulka, kes on omavahel hästi tuttavad ja tunnevad end mugavalt ja ülbelt; olla paljaks aetud pea ja hõõruvate saabastega, ilma jäetud peaaegu igasugusest vabadusest, välja arvatud unenägudes, ja alluda käskudele, ka kõige rumalamatele, ilma vastuvaidlemise võimaluseta.
AK ⟩ Veiko Spolītis: Läti otsib piirikriisi ja koroonapandeemia süüdlasi November on Lätis riigipühade aeg. 11.–18. novembrini on tava näidata isamaa-armastust sellega, et rinnas kantakse V-kujuga Läti lippu ja koolides meenutatakse teemaõhtutel 1918. ja 1919. aasta sündmusi. 11. novembril tähistatakse Lāčplēsise päeva, millega ülistatakse Läti sõjaväe võitu Bermont-Avalovi ja Landeswehri armee üle ja meenutatakse Vabadussõjas langenuid, 18. novembril heisati Läti punavalgepunased lipud ka riigikogu, Stenbocki maja ja Kadrioru presidendilossi ees, et tähistada Läti 103. iseseisvuspäeva.
Laupäevanovell ⟩ Veiko Märka «Une-Mati ja Ärka-Kati: sajandi armastuslugu» Vist ühtegi olevust ei ole visuaalselt nii valesti kujutatud kui Une-Matit ning tema Soome ametivenda Nukku-Mattit. Google’i piltidel on nad tavaliselt kentsaka suure sinise või punase mütsiga, erksavärvilises mundris ning erakordselt väikest kasvu. Tegelikult on Une-Mati tavaline, veidi alla keskmise kasvu keskealine mees tagasihoidlikus hallis, veidi kulunud ülikonnas. Lääpa tallatud, kuid muidu tervete kingadega ja kiilanenud paljakuga pealael, mida ta mõnikord ülikonnaga sama värvi baretiga varjab. Pole ta paks ega peenike, ehkki kõht natuke lotendab. Erilised tundemärgid puuduvad.
26. november 2021
AK ⟩ Vene hinge pinged briti professori prisma läbi Vene hinge kui sellise otsimisse on eriti mittevene haritlased suhtunud läbi aegade omamoodi aupakliku, teatava hirmuga segatud akadeemilise õhinaga. Tuleb meelde Mark Twain, kes meenutas, kuidas ta on indiaanlastega koos rännanud, aidanud neil loomi varastada, käinud koos sõjarada ja võtnud osa jahiretkedest. Põhimõtteliselt on tänapäeval keeruline eeldada, et iga Venemaa-ainelise teose autor oleks ise venelastega koos rännanud ja kannatanud, kakelnud ja viina visanud. Abiks see muidugi oleks.
REISIKIRI ⟩ Müstikute tuleproov Helsingis Ikka on hea astuda laevale ja sõita Soome. Näen laeval kaht Soome ärimeest. Mitte et ma neid tunneks, sest ma ei tunne ühtegi Soome ärimeest. Need Soome ärimehed näevad välja, nagu oleksid nad pärit 20. sajandi algusest. Üks kannab keepi ja kõvakübarat ja ümmargusi prille. Naerab laia suuga. Tundub heatahtlik inimene. Kallis kell on käe peal, selline, mis näitab korraga mitut ajavööndit. Ei saagi aru, kas tegemist on inimese või eksponaadiga. Nagu oleks keegi salapärane maag mulle musta kuuli keerutades teisest ajastust pärit fatamorgaana silme ette mananud. Nad pärineksid nagu ajast, mil meie loo üks kangelasi Konrad Mägigi põgusalt Soomes elas.
24. november 2021
20. november 2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto