Sisukord
Postimees
10.12.2019
Talunikud tulevad traktoritega pealinna raha nõudma (5) Eesti Eesti hakkab end PISA tulemusega turundama (3) Unikaalne trammimonument saab kaitse alla (6) Majandus Elroni juhil on bussifirmadele kurbi uudiseid (11) Tippametnik käis ettevõtte heaks reisil Swedbank lasi hansapankuritel minna Toomas Annus värbas Robert Kiti Välismaa Normandia nelik tuli rahu nimel taas kokku Loodus näitas Uus-Meremaal võimu Sanna Marini valitsuse esimene proovikivi on välisminister Pekka Haavisto Soomes haaravad ohjad noored naised (8) Arvamus Juhtkiri: Greta ajastu peaminister (6) Indrek Lepik: käsulapsed vabariigile (8) Kai Saks: riigi otsus – kas hoolida Silver Sirel: Soome ees uks kinni (4) Ivan Makarov: kas keelel on elu pärast ajusurma? (1) Paloma Krõõt Tupay: demokraatia talumatu kergus Meie Eesti Enne tähtaega vabastamine: poolt ja vastu (1) Erkki Koort: сколько лет, сколько SIMM* (1) Kultuur Harmooniline maailm on valmis saanud «Eesti laul»: tihe, ent ilmetu ja igav (9) «Õiglus»: selgeltnägija sünnitas kultusfilm Kummitav Imedemaa «Jeesus juhatab sind kiirteele»: Eesti-Etioopia sci-fi-deliirium Sport Venemaa hokiäss: kas me riigi nimeta mängides üldse vajame neid MMe… (2) Jooksuriigi mustal taustal saavutatud edu (2) Tervis Uued eestlaste loodud rakendused abistavad võitluses vähiga Tartu Linnaarhitekt Tõnis Arjus selgitab, miks ülikoolilinn kardab kõrgust Maanteeamet katsetab kihutajate ohjeldamist karjavärava ja vigursõidurajaga (24) Janne Saarikivi: kas me ikka viitsime tänapäeval seda Soome silda ehitada? (2) Tartu võrkpallurid rihivad karikavõistluste finaali Meelelahutus Koomiks Sudoku
AK
25. mai 2019
24. mai 2019
23. mai 2019
18. mai 2019
17. mai 2019
7 min
Vikerkaar loeb. Valefaktid, vandenõuteooriad ja põhjendamatult suured loogikahüpped (56) Üks viimaste kuude põhiküsimusi Eesti ajakirjanduses on, miks on ühiskond lõhestunud. Ühe katse sellele vastata teeb vastne riigikogu esimees Henn Põlluaas. Oma teose „Sotsid. Interrinde teine tulemine“ 425 leheküljel arendab EKRE juhtpoliitik välja teooria, kus kõik Eesti viimaste aastate konfliktid taanduvad moraalseks kriisiks, „vasakliberaalse […] ideoloogia ja ühiskonna vastasseisuks laiemalt“ (lk 14).
4 min
Lilian Härm: maalimine paneb unustama valu 91-aastane Lilian Härm on tuntud eelkõige raamatuillustraatorina. Tema on joonistanud pildid J. Oro „Munale“ ning veel mitmele väikelaste papiraamatule ja hulgale rahvaste muinasjutte tutvustavatele raamatutele. Sellest on möödas paar aastat, kui olime koos kunstiteadlase Mari Vallikiviga kunstnik Lilian Härmal külas tema kodus Viljandis Endla tänavas. Mõne aja pärast tõi eakas daam meile näha oma haikuvihiku. Kõige suurem üllatus polnud see, et ta luuletab, vaid et ta teeb seda nii hästi. Nüüd on need tekstid ilmunud raamatuna, millele ta joonistas senisest loomingust hoopis erinevad pildid.
11. mai 2019
10 min
Iga lugemine on möödalugemine (1) Leian end kultuurikriitikuna taas kord olukorrast, kus hakkan kirjutama vastulauset vastulausele. Mis on iseenesest mõttetu tegu. Sest sellistes väitlustes ei selgu kunagi mingi intellektuaalne, tehniline või teadmispõhine paremus ega ammugi mitte tõde. Ei saagi selguda. Küll aga pakuvad need tänuväärset võimalust esitada seisukohti kriitika funktsioonide ja kriitiku rolli kohta, eksplitseerida – ning vajadusel otsapidi ka vaidlustada – kriitikat saatvaid eeldusi ja ootusi ning neist tulenevaid paratamatuid pettumusi. Mida ma kavatsen teha ka järgnevas.
10. mai 2019
7 min
Vikerkaar loeb. Kas kunst ongi, kullakesed, elu? (1) Kui Kumus jalutades vaadelda piltide asemel hoopis nende vaatlejaid, võib märgata, kuidas turistid elavnevad, jõudes püsiekspositsiooni näideteni stalinlikust maalikunstist. Eestisse istutati sotsrealism küll alles 1940. aastatel, juba valmiskujul, ilma selle dramaatilise eelloota, aga neissegi optimistlikult süžeestatud piltidesse on talletunud mingi deemonlik energia. Need on jubedamad kui teadlikult õudust taotlevad dekadentlikud pildid kõrvalsaalis. Pealispinnal on sotsrealistlikud maalid küll helged, alates juba heledast koloriidist nagu värvifotodel, kuid nendes peatatud aeg pakitseb pingest. Selle tajumine sõltub muidugi ka ajalooteadmistest, mille vaataja saali kaasa võtab.
3 min
Juurikas. Emotsionaalselt ülesköetud naised Leidsin Memedovi lolli näoga peegli ees tammumas, must kaabu peas, üks sokk jalas, seitse sokki põrandal. „Mis toimub?“ küsisin mina. „Katsetan uut meestemoodi,“ vastas Memedov tähtsalt. „Kaabu on sel hooajal väga trendikas peakate. Ja mis peamine – kaabu kaitseb aju.“ Meestel ei ole aju, see on anatoomiliste uuringute abil teaduslikult tõestatud fakt. Meestel on pea küljes suuorgan, mille abil nad lollusi räägivad, koormates naiste kuulmisorganeid tarbetu müraga.
4. mai 2019
3. mai 2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto